Ճապոնիայի վարչապետը մտադիր է հրաժարական տալ. ԶԼՄ
Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբան հայտարարել է հրաժարական տալու մտադրության մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է Kyodo-ն, այս մասին սեպտեմբերի 7-ին հայտարարել են կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաները։
Նշվում է, որ այս քայլը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Իշիբան նախօրեին  բանակցություններ է վարել նախկին վարչապետի և գյուղատնտեսության նախարարի հետ, որոնք երկուսն էլ նրա մտերիմներն են։ Ենթադրվում է, որ նրանք նրան կոչ են արել խուսափել Լիբերալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության (LDP) պառակտումից։
Նշվում է, որ վերջին օրերին Իշիբայի նկատմամբ քննադատությունները մեծացել են, նույնիսկ նրա դաշնակիցների շրջանում, քանի որ նա խոստացել է մնալ պաշտոնում։ Մինչդեռ նրա քաղաքական ուժի  ներսում մտահոգված են, որ առաջնորդության համար մրցավազքը կարող է խորացնել իշխող կուսակցության ներսում առկա պառակտումները։

Премьер-министр Японии намерен уйти в отставку: СМИ
Как передает Арменпресс, по данным агентства Киодо, об этом заявили высокопоставленные представители правительства 7 сентября.
Это решение было принято после того, как накануне Исиба провёл переговоры с бывшим премьер-министром и министром сельского хозяйства, которые были близки к нему. Предполагается, что они призвали его не допустить раскола в Либерально-демократической партии (LDP).
Отмечается, что в последние дни критика Исибы усилилась, даже среди его союзников, поскольку он обещает остаться у власти. Между тем, внутри его политической партии существуют опасения, что борьба за лидерство может усугубить раскол внутри правящей партии.