Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան նոր համերգաշրջանը մեկնարկում է վերաբրենդավորմամբ ու հագեցած ծրագրերով
Նոր գաղափարներով, ծրագրերով ու վերաբրենդավորմամբ՝ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան սեպտեմբերի 5-ին կմեկնարկի 2025-2026 համերգաշրջանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոր համերգաշրջանին ընդառաջ՝ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի գրադարանում տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս, որի ընթացքում ներկայացվեցին նոր համերգաշրջանի ծրագրերը, սպասվող նախագծերն ու Ֆիլհարմոնիայի նոր բրենդի շնորհանդեսը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանի խոսքով՝ Ֆիլհարմոնիայի «Առնո Բաբաջանյան» դահլիճն տարեցտարի նոր տեմպերով է առաջ ընթանում՝ համահունչ քայլելու աշխարհում զարգացող նմանատիպ կառույցների հետ։
«Մենք հասել ենք այն ռիթմային ու տեմպային արագությանը, որ կարողանում ենք դառնալ մրցունակ և առաջարկ անել աշխարհին, իսկ դա շատ կարևոր հանգամանք է, այսինքն՝ կառույցի սիրտը բաբախում է աշխարհի հետ համահունչ։ Դա պայմանավորված է ամբողջ այն ռեպերտուարային աշխատանքով, բացահայտումներով, որ պետական ֆիլհարմոնիան մեր հանդիսատեսին և զբոսաշրջիկներին առաջարկում է ամբողջ տարվա ընթացքում»,-նշեց փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ այդ ռիթմը պահպանելու համար պետության կողմից մեծ ներդրումներ են կատարվում։ Մասնավորապես անցած տարի 83 միլիոն դրամի չափով ներդրում է կատարվել Ֆիլհարմոնիայի «Առնո Բաբաջանյան» դահլիճի աթոռները փոխելու համար։
Դանիելյանի դիտարկմամբ՝ արդյունքում դահլիճը լիովին համապատասխանեցվել է եվրոպական ստանդարտներով համանման կառույցներին։
Բացի այդ՝ 86 միլիոն դրամ է տրամադրվել նոր «Steinweay & Sons» համերգային ռոյալ գնելու համար։
«Բնականաբար, այդ բոլոր ներդրումները գալիս են ստեղծելու հարմարավետությունը, բարձրացնելու դահլիճի մրցունակությունը և էլ ավելի մեծ հնարավորություններ են տալիս՝ այն քարտեզագրելու համաշխարհային հարթակներում՝ որպես հյուրընկալ, հարմարավետ ու շատ բարձր որակի պրոֆեսիոնալիզմով հագեցած թիմի կառույց»,-կարևորեց փոխնախարարը։
Ներկայացնելով նախագծերն ու առաջիկայում մեկնարկող համերգաշրջանի ծրագրերը, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրեն Արտյոմ Նաղդյանը կարևորեց ՀՀ մարզերի ընդգրկումն ու «Ֆիլո» ծրագիրը, որի շրջանակներում կազմակերպվում են հանդիպումներ երեխաների հետ։
Նրա գնահատմամբ՝ երեք տարվա ընթացքում վերջինս շատ է սիրվել ու մեծ հետարքրքություն առաջացրել։
Անդրադառնալով նոր համերգաշրջանին Նաղդյանը նշեց, որ բացումը կազդարարվի «The Nexus Artists» նախագծի համերգով, որը կոչված է միավորելու տարբեր մշակույթներ և երաժշտական ժանրեր։
«Խումբը ելույթ կունենա հետևյալ կազմով՝ Գրեհեմ Սաթլեր՝ տրոմբոն, վոկալ (Ավստրալիա), Իսայաս Ալվես՝ հարվածային գործիքներ (Բրազիլիա),Լյուսի Խանյան և Աննա Միքայելյան՝ ստեղնաշարային գործիքներ (Հայաստան)։ Համերգը կոչվում է  «Music Healing» համերգը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 5-ին՝ 20։00-ին, «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում»,-մանրամասնեց տնօրենը։
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի հետ համատեղ սեպտեմբերին կկայանա Erevan Music Week միջազգային փառատոն-համաժողովը։ Այդ շրջանակներում Երևան կժամանեն ավելի քան 30 արտիստներ, խմբեր, և խոսնակներ աշխարհի տարբեր երկրներից։ Նոր համերգաշրջանից Ֆիլհարմոնիան միջոցառումները կհյուրընկալի իր 5 դահլիճներում։
Սեպտեմբերի ընթացքում նախատեսվում են նաև մի շարք այլ ուշագրավ նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ «Music across borders» հայ-գերմանական կրթամշակութային ծրագիրը՝ կիթառահար Թոմաս Ֆելոուի մասնակցությամբ, Alatone համերգային նախագիծը՝ Իսպանիայից, Պորտուգալիայից, Ռուսաստանից, և Ղազախստանից ժամանած երաժիշտների մասնակցությամբ։
Ինչպես նշվեց ասուլիսին՝ նոր համերգաշրջանի ամենակարևոր նորություններից է Ֆիլհարմոնիայի վերաբրենդավորումը։ Ամիսներ շարունակ մշակված բրենդ- ինքնության տարրերը կամբողջանան և կամփոփվեն մեկ բրենդբուքում՝ վիզուալ հաղորդակցական ընդհանուր արժեհամակարգի շուրջ։ Վերաբրենդավորման արդյունքում մշակված նոր լոգոտիպը, որը ներշնչված է Ֆիլհարմոնիայի պատմական շենքի ճակատից։ Լոգոտիպում շենքի սյուները վերածվել են մինիմալիստական, ռիթմիկ գծերի, որոնք հիշեցնում են թվային ձայնալիքներ, երգեհոնի խողովակներ կամ դաշնամուրի ստեղներ։

Государственная филармония Армении открывает новый концертный сезон с новым веб-брендом и насыщенной программой
Государственная филармония Армении 5 сентября откроет концертный сезон 2025-2026 годов с новыми идеями, программами и ребрендингом.
Как сообщает «Арменпресс», в преддверии нового концертного сезона в библиотеке Государственной филармонии Армении состоялась пресс-конференция, на которой были представлены программы нового концертного сезона, предстоящие проекты и презентация нового бренда филармонии.
По словам заместителя министра образования, культуры и спорта Республики Армения Даниела Даниеляна, концертный зал имени Арно Бабаджаняна филармонии год за годом развивается новыми темпами, следуя примеру развития подобных структур в мире.
«Мы достигли ритмической и темповой скорости, которая позволяет нам быть конкурентоспособными и представлять миру свои предложения, и это очень важное обстоятельство, то есть сердце учреждения бьётся в гармонии с миром. Это обусловлено всей репертуарной работой, открытиями, которые Государственная филармония предлагает нашим слушателям и туристам в течение всего года», — отметил замминистра.
По его словам, государство вкладывает большие средства для поддержания этого ритма. В частности, в прошлом году было инвестировано 83 миллиона драмов на замену кресел в зале «Арно Бабаджанян» филармонии.
По словам Даниеляна, в результате зал полностью приведён в соответствие с аналогичными сооружениями по европейским стандартам.
Кроме того, 86 миллионов драмов было выделено на приобретение нового концертного рояля «Steinweay & Sons».
«Естественно, все эти инвестиции направлены на создание комфорта, повышение конкурентоспособности зала и предоставление ещё больших возможностей позиционировать его на мировых площадках как гостеприимную, комфортную и высокопрофессиональную структуру», — подчеркнул замминистра.
Представляя проекты и программы предстоящего концертного сезона, директор Государственной филармонии Армении Артём Нагдян подчеркнул важность включения регионов Армении и программы «Фило», в рамках которой организуются встречи с детьми.
По его оценке, за последние три года эта программа стала очень популярной и вызвала большой интерес.
Касаясь нового концертного сезона, Нагдян отметил, что открытие сезона состоится концертом проекта The Nexus Artists, призванного объединить разные культуры и музыкальные жанры.
«Группа выступит в следующем составе: Грэм Саттлер – тромбон, вокал (Австралия), Исайас Алвес – ударные (Бразилия), Люси Ханян и Анна Микаэлян – клавишные (Армения). Концерт называется «Исцеляющая музыка» и состоится 5 сентября в 20:00 в концертном зале «Арно Бабаджанян»», – уточнил директор.
В сентябре совместно с Государственной филармонией Армении пройдёт международный фестиваль-конференция «Ереванская музыкальная неделя». В рамках фестиваля в Ереван приедут более 30 артистов, коллективов и спикеров из разных стран мира. С нового концертного сезона филармония будет проводить мероприятия в своих пяти залах. На сентябрь также запланирован ряд других значимых инициатив, включая армяно-немецкую образовательную и культурную программу «Музыка без границ» с участием гитариста Томаса Феллоу и концертный проект Alatone с участием музыкантов из Испании, Португалии, России и Казахстана.
Как было отмечено на пресс-конференции, одной из важнейших новостей нового концертного сезона стал ребрендинг филармонии. Элементы фирменного стиля, разрабатывавшиеся месяцами, будут консолидированы и обобщены в едином брендбуке вокруг общей системы ценностей визуальной коммуникации. Новый логотип, разработанный в результате ребрендинга, вдохновлён фасадом исторического здания филармонии. В логотипе колонны здания трансформированы в минималистичные ритмичные линии, напоминающие цифровые звуковые каналы, органные трубы или клавиши фортепиано.