Հայաստանում «Սարոյանական օրեր» կանցկացվեն
Վիլյամ Սարոյան հիմնադրամը սեպտեմբերի 5-11-ը ներկայացնում է «Սարոյանական օրերը», ինչը ևս մեկ առիթ է ծանոթանալու հայտնի ամերիկահայ գրող Վիլյամ Սարոյանի մի շարք հազվագյուտ ստեղծագործությունների և նորովի դիտարկելու նրա կյանքը, գործունեությունը և ազդեցությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախաձեռնությունն իրականացվում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համատեղ։ Նախատեսվում է ընթերցողի դատին հանձնել 22 անտիպ պատմվածք և հանրության համար բացահայտել Սարոյան նկարչին՝  դեռևս չցուցադրված 100 աշխատանքով։  Սա վերջին 20 տարվա ընթացքում հանրության դատին հանձնված սարոյանական նոր գործերի ամենամեծ քանակությունն է, որը տրամադրվել է Սարոյանի արխիվների կողմից։  Միջոցառումները կներառեն ցուցահանդեսներ, թատերական բեմադրություններ, կինոցուցադրումներ, գրական քննարկումներ և գրական մրցույթ հայ ստեղծագործողների մասնակցությամբ։
Դեսպանության սոցիալական էջերում տեղադրված տեսանյութում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը նշում է․
«Այսօր ամերիկահայ մեծ գրող Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան օրն է և պաշտոնապես մեկնարկում են «Սարոյանական օրերը»։ Առաջիկա մեկ շաբաթը հագեցած կլինի Սարոյանի կյանքն ու գործունեությունը նշանավորող մի շարք մշակութային միջոցառումներով։ Եկեք սարոյանական ոգով տոնենք «Սարոյանական օրերը»։ Սիրով սպասում ենք ձեզ»։
Վիլյամ Սարոյանի հիմնադրամի նախագահ Սքոթ Սեդրակյանն ընդգծել է, որ ծրագրեր են մշակվում, որի շնորհիվ նոր սերնդին կմատուցվի Սարոյանի համարձակ լավատեսությունը:
«Անսահման ուրախ ենք Հայաստան բերել այս նոր ուշագրավ նյութերը։ Այս հազվագյուտ գործերը ներկայացնելուց զատ մենք նաև ծրագրեր ենք մշակում, որով ցանկանում ենք նոր սերնդին մատուցել Սարոյանի համարձակ լավատեսությունն ու նրա մշտապես արդիական տեսլականը»։
Միջոցառումների ծրագիր
5 սեպտեմբերի
• «Սարոյանական գույներ․ բառերից անդին»․ Սարոյանի նկարչական աշխատանքների ցուցադրության բացում․  դեռևս չցուցադրված 100 նկար, Գրականության և արվեստի թանգարան, ժամը՝ 11։00-ից (տոմսեր կարելի է ձեռք բերել մուտքի մոտ)շ
• Թատրոնի և կինոյի երեկո․ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ, ժամը՝ 17։00 (մուտքն ազատ է)
6 սեպտեմբերի
• Գրքի շնորհանդես. Վիլյամ Սարոյան «22 անտիպ պատմվածք»․ հավաքածուն կազմել է Սքոթ Սեդրակյանը, հայերեն հրատարակությունը պատրաստել է  «Անտարես հոլդինգը»․  Գրքի երևանյան միջազգային փառատոնի, Սթենֆորդի համալսարանի, Մշակույթի նախարարության և Սարոյանի հիմնադրամ համատեղ նախաձեռնություն, ՀՀ ազգային պատկերասրահ, ժամը՝ 17։00 (մուտքն ազատ է)
7 սեպտեմբերի
• Սարոյանի անվան գրական մրցանակի հանձնում կարճ պատմվածքի անվանակարգում, տեղի կունենա Գրքի երևանյան միջազգային փառատոնի փակման արարողության ժամանակ․  Գրքի երևանյան միջազգային փառատոնի և Մշակույթի նախարարության համատեղ նախաձեռնություն, ՀՀ ազգային պատկերասրահ, ժամը՝ 17։00 (մուտքն ազատ է)
8 սեպտեմբերի
• Վիլյամ Սարոյանը Ազգային գրադարանում․ Սարոյանի գրական և մշակութային ազդեցությունը և հայալեզու հրատարակությունները․ ՀՀ ազգային գրադարան, ժամը՝ 14։00 (մուտքն ազատ է)
• Թատերական ներկայացում․ «Գնացքի պատմություններ»․ սարոյանական մոտիվներով բեմադրություն Մալյանի անվան թատրոնի կողմից, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության և Սարոյանի հիմնադրամի համատեղ նախաձեռնություն․ Մալյանի անվան թատրոն, ժամը՝ 19։00 (տոմսեր կարելի է ձեռք բերել մուտքի մոտ)
9 սեպտեմբերի
• Վիլյամ Սարոյան․ ընթերցանության երեկո․ նոր հրատարակված գործերի ընթերցում և քննարկում․ Հայաստանի ամերիկյան համալսարան, Ակյան պատկերասրահ, ժամը՝ 17։00 (մուտքն ազատ է)
10 սեպտեմբերի
• Երիտասարդ ստեղծագործողների աշխատանքներ․ Սարոյանի ազդեցությունը գրականության, թատրոնի, ֆիլմերի և տեսողական արվեստների ոլորտի հայ ստեղծագործողների նոր սերնդի վրա, Creative Armenia-ի և ՀԲԸՄ համատեղ նախաձեռնություն, ՀԲԸՄ երևանյան գրասենյակ, ժամը՝ 18։30  (մուտքն ազատ է)
Սեպտեմբեր-նոյեմբեր
• Սարոյանի արվեստի մրցույթ երեխաների համար․ կազմակերպվում է «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի/ՔՈԱՖ-ի և Չարենցի թանգարանի կողմից համատեղ, իրականացվում է ՔՈԱՖ-ի Լոռու մարզի ՍՄԱՐԹ կենտրոնի կողմից․ մասնակցել կարող են 11-ից 15 տարեկան երեխաները Հայաստանի ողջ տարածքից․ հաղթողները կհայտարարվեն նոյեմբերին

В Армении пройдут «Сарояновские дни»
Фонд Уильяма Сарояна с 5 по 11 сентября представит «Сарояновские дни», что является еще одной возможностью познакомиться с рядом редких произведений известного американского писателя армянского происхождения Уильяма Сарояна и по-новому взглянуть на его жизнь, деятельность и влияние.
Как сообщает Арменпресс, инициатива реализуется совместно с посольством США в Армении и Министерством образования, науки, культуры и спорта РА. Планируется предложить на суд читателя 22 нетипичных рассказа и представить публике художника Сарояна с еще не выставленными 100 работами.  За последние 20 лет это самое большое количество новых представленных на суд общественности сарояновских произведений, предоставленных архивами Сарояна. Мероприятия будут включать выставки, театральные постановки, кинопоказы, литературные дискуссии и литературный конкурс с участием армянских авторов.
В видео, размещенном на социальных страницах посольства, посол США в Армении Кристина Квин отмечает․
«Сегодня день рождения великого американского писателя армянского происхождения Уильяма Сарояна, и официально начинаются «Сарояновские дни». Предстоящая неделя будет насыщена рядом культурных мероприятий, посвященных жизни и деятельности Сарояна. Давайте отпразднуем «Сарояновские дни» в сарояновском духе. Мы ждем вас с любовью»
Скотт Седракян, президент фонда Уильяма Сарояна, подчеркнул, что разрабатываются программы, благодаря которым новому поколению будет передан смелый оптимизм Сарояна:
«Мы бесконечно рады привезти в Армению эти новые замечательные материалы. Помимо представления этих редких работ, мы также разрабатываем программы, с помощью которых мы хотим передать новому поколению смелый оптимизм Сарояна и его всегда современное видение».
Программа мероприятий
5 сентября
«Краски Сарояна: за пределами слов": открытие выставки работ художника Сарояна - 100 еще не демонстрировавшихся картин. Музей литературы и искусства, в 11: 00.С 00: 00 (билеты можно приобрести на входе) SH
• Вечер театра и кино: Ереванский государственный институт театра и кино, 17: 00.00 (вход бесплатный)
6 сентября
• Презентация книги: Уильям Сароян «22 нетипичных рассказа». Сборник составлен Скоттом Седракяном, армянское издание подготовлено «Антарес холдинг» : совместная инициатива Ереванского международного книжного фестиваля, Стэнфордского университета, Министерства культуры и Фонда Сарояна. Национальная галерея РА, в 17: 00.00 (вход бесплатный)
7 сентября
• Литературная премия имени Сарояна в номинации «Короткий рассказ» будет вручена на церемонии закрытия Ереванского международного книжного фестиваля. Совместная инициатива Ереванского международного книжного фестиваля и Министерства культуры, Национальная галерея Республики Армения, в 17:00 (вход бесплатный).
8 сентября
• Уильям Сароян в Национальной библиотеке. Литературное и культурное влияние Сарояна и армяноязычные издания. Национальная библиотека Республики Армения, в 14:00 (вход бесплатный).
• Театрализованное представление. «Истории поездов». Спектакль по мотивам произведений Сарояна от театра «Малян», совместная инициатива посольства США в Республике Армения и фонда «Сароян». Театр «Малян», в 19:00 (билеты можно приобрести на входе).
9 сентября
• Уильям Сароян. Вечер чтения. Чтение и обсуждение новых изданий. Американский университет Армении, Галерея Акян, 17:00 (вход бесплатный)
10 сентября
• Работы молодых художников: Влияние Сарояна на новое поколение армянских художников в области литературы, театра, кино и изобразительного искусства, совместная инициатива Creative Armenia и AGBU, Ереванский офис AGBU, 18:30 (вход бесплатный)
Сентябрь-ноябрь
• Детский конкурс произведений Сарояна: организован совместно Фондом «Дети Армении» и Музеем Чаренца, реализуется Центром SMART Лорийской области COAF. К участию допускаются дети в возрасте от 11 до 15 лет со всей Армении. Победители будут объявлены в ноябре.