Իրանը հետաքրքրված է Չինաստանի հետ լուրջ և կառուցողական հարաբերություններով
Իրանը հետաքրքրված է Չինաստանի հետ լուրջ և կառուցողական համագործակցությամբ, մասնավորապես՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ռազմավարական նախաձեռնության շրջանակներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է IRNA–ն՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը:
Օգոստոսի 28–ին Փեզեշքիանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել հանդիպում՝ քննարկելու Իրան-Չինաստան հարաբերությունների տարբեր ուղղություններ և ուրվագծելու Չինաստան կատարելիք իր առաջիկա այցի օրակարգը: Նիստին մասնակցել են համապատասխան կազմակերպությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Թեհրանի և Պեկինի միջև երկկողմ հարաբերությունների հիմնական բաղադրիչները և համագործակցության ոլորտները։
Իրանի նախագահը Իրան-Չինաստան հարաբերությունները բնութագրել է որպես ռազմավարական՝ ընդգծելով Իրանի դերը որպես Չինաստանի հուսալի գործընկեր քաղաքական, տնտեսական և միջազգային ոլորտներում:
Նախատեսվում է, որ Փեզեշքիանը Չինաստան կմեկնի օգոստոսի 31-ին՝ մասնակցելու և ելույթ ունենալու Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին:

Иран заинтересован в серьёзных и конструктивных отношениях с Китаем
Иран заинтересован в серьёзном и конструктивном сотрудничестве с Китаем, особенно в рамках стратегической инициативы «Один пояс, один путь».
Как передает Арменпресс, по сообщению агентства IRNA, об этом заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан.
28 августа под председательством Пезешкиана состоялось совещание, на котором обсуждались различные направления ирано-китайских отношений и была обозначена повестка дня его предстоящего визита в Китай. Во встрече приняли участие высокопоставленные представители соответствующих организаций.
В ходе встречи были обсуждены основные аспекты двусторонних отношений и направления сотрудничества Тегерана и Пекина.
Президент Ирана назвал ирано-китайские отношения стратегическими, подчеркнув роль Ирана как надежного партнера Китая в политической, экономической и международной сферах.
31 августа Пезешкиан планирует отправиться в Китай, чтобы принять участие и выступить на саммите Шанхайской организации сотрудничества.