Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրը ոչ թե քանդվում, այլ վերանորոգվում է. մանրամասնում են ճարտարապետները
Ծիծեռնակաբերդում գտնվող Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում ու Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ընթանում են վերանորոգման աշխատանքներ, որոնք հանրության շրջանում առաջացրել են տարբեր մեկնաբանություններ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախագծերի համահեղինակ, վաստակավոր ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանը նշեց, որ տարածվում են ասեկոսեներ, թե իբր համալիրում իրականացվում են քանդման աշխատանքներ։
«Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ այդ ամենի ենթատեքստն ունի ոչ թե մասնագիտական, այլ քաղաքական բնույթ։ Իհարկե, շինաշխատանքները զերծ չեն որոշակի թերություններից, տարածքը դեռ մաքրված չէ, իրազեկումն էլ պատշաճ չի իրականացվել և, գուցե, այս տեսարանն է ոմանց մոտ առաջացրել սխալ կարծիք, թե իբր հուշահամալիրը քանդում են, բայց իրականում այստեղ ընթանում են հիմնարար վերանորոգման աշխատանքներ։ Ինչ պակաս է, անպայման կլրացվի»,- ասաց Քալաշյանը։
Նա հավելեց, որ հուշահամալիրում վերականգնողական աշխատանքներն առաջին անգամ չեն ընթանում։ 1995 թվականից սկսած, համալիրի կառուցումից երեսուն տարի անց, արդեն առաջացել էր հիմնանորոգման աշխատանքներ կատարելու անհրաժեշտություն։
«Վերջին անգամ վերականգնողական աշխատանքներ իրականացվել են 2015 թվականին՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ։ Առաջամասի գլխավոր հուշասյունն ամբողջությամբ վերաշարվեց, որովհետև շատ քայքայված վիճակում էր։ Կա՛մ պետք էր շարել ու պահպանել նույն ձևը, կա՛մ նոր ձև գտնել։ Արդյունքում կիրառվեց չոր շարվածք, առանց ցեմենտի, որպեսզի բետոնե հիմքի ու քարերի արանքում լինի օդի շրջանառություն և տեղումների ժամանակ սառցակալումներ չառաջանան»,-պարզաբանեց ճարտարապետը, որը իրականացնում է հեղինակային վերահսկողություն ամբողջ գործընթացի վրա։
Քալաշյանը հավաստիացրեց, որ վերանորոգման աշխատանքներից հետո հուշահամալիրի արտաքին տեսքն ու քարերի չափսերը ոչ մի փոփոխություն չեն կրի, և նման խնդիր ի սկզբանե դրված չի եղել։ Գիտամեթոդական խորհուրդն ու ԿԳՄՍՆ-ն նույնպես պատշաճ կերպով հետևում են աշխատանքների ընթացքին։
«Հիմնական խնդիրը, որը մասնագետներին ստիպեց կատարել վերականգնողական աշխատանքներ, աղակալումն էր։ Ժամանակին մտածում էինք ինչ-որ կերպ ջրամեկուսացում իրականացնել, բայց դա էլ չօգնեց։ Աղակալումը շարունակվեց, ինչն էլ հանգեցրեց քարերի էրոզիայի, հետևաբար, փորձում ենք հնարավոր ամեն ինչ անել՝ օգտագործելով արդիական տեխնոլոգիաները։ Վերականգնողական աշխատանքների ընթացքում որոշ թերությունների հայտնաբերման դեպքում կատարում ենք գրառումներ գրանցամատյանում, որպեսզի բացթողումները հնարավորինս արագ շտկվեն»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Ճարտարապետը հավաստիացրեց, որ հուշահամալիրը նույնիսկ այս օրերին փակ չի եղել այցելուների համար։ Աշխատանքներն իրականացվում են փուլ առ փուլ, որպեսզի մարդկանց հոսքին ոչինչ չխոչընդոտի։ Ի դեպ, մեր հարցազրույցի ընթացքում հուշահամալիր այցելեց զբոսաշրջիկների հերթական խումբը։
Շինաշխատանքների վերաբերյալ մասնագիտական կարծիք հայտնեց նաև վերանորոգման գործընթացի համակարգողը, ճարտարագետ-շինարար, «Հայ նախագիծ» ընկերության տնօրեն Գրիգոր Ազիզյանը։ Նրա բնորոշմամբ՝ համալիրը մեր ժողովրդի հավաքական հիշողության խորհրդանիշն է, համայն հայությանը համախմբող սրբատեղին, ուստի պետք է լինի մշտարթուն հոգածության ներքո։
«Համալիրի շահագործումից ի վեր անցել է 58 տարի, ինչը բավականին երկար ժամանակ է, և այդ ընթացքում առջևի գլխավոր հենասյունը վերանորոգվել է երեք անգամ։ Վերջին վերանորոգումից քսան տարի անց քարերի վրա թեք մակերեսների պատճառով առաջացան ճաքեր։ Տեղումներից հետո ջուրը թափանցում էր ներս՝ ժանգոտելով մետաղական ներդիրներն ու դեֆորմացնելով քարերը։ Գլխավոր հուշասյունը 2015 թվականին վերանորոգվեց չոր շարով և որոշվեց ամրապնդել նաև մնացած հենասյուները, որոնց քայքայված հատվածներն արդեն զգալի են։ Հիմա անհրաժեշտություն է առաջացել ստուգել նաև կրողունակությունը, ուստի սկզբում երեք հենասյուների վրա կիրականացվեն համապատասխան աշխատանքներ։ Վնասված քարերը, բնականաբար, փոխարինվելու են միանման տեսք ունեցող նոր քարերով, դրվելու են ներդիրներ, օգտագործվելու են ժամանակակից ջրակայուն նյութեր, տեղադրվելու է դրենաժային համակարգ»,-մանրամասնեց Ազիզյանը։
Ճարտարագետ-շինարարը հավելեց, որ քարերը բացելուց հետո կընդունվեն օպտիմալ որոշումներ՝ հաշվի առնելով վնասվածքների աստիճանը։ Նրա տեղեկացմամբ՝ նախապես որոշվել էր իրականացնել քարերը փոխելու երկու տարբերակ՝ չոր շարվածքով, ինչպես հուշասյան դեպքում և նախագծի համաձայն, ինչպես եղել է կառուցման սկզբում։ Երկրորդ տարբերակը պնդել են մասնագետները։
«Վերանորոգման ընթացքում ժամանակակից, պլաստիկ նոր նյութերով կապահովենք ամբողջ ջրամեկուսացումը։ Մենք արդեն բացել ենք բետոնե շերտը, համոզվել ենք, որ ժամանակին շատ լավ, շատ բարձր որակի աշխատանք են կատարել, ամրանները մաքուր են մնացել։ Երկաթբետոնե հատվածի կրողունակության հետ կապված որևէ խնդիր չկա։ Պրոբլեմը քարերի շաղախի մեջ է, որը վիբրացիայի չի ենթարկվել։ Արդյունքում վերևի մակերեսից ջուրը ներծծվել ու  անցել է շաղախի շերտի միջով մինչև հենասյուների ստորին հատվածները։ Առման և ձմռան սեզոնների ջերմային փոփոխությունների արդյունքում քարերի միջև եղած կարերն ընդլայնվել են, և առաջացել են ճաքեր, ուստի մեր գլխավոր խնդիրն այդ երևույթների վերացումն է։ Հենց դրան են միտված նախագծային լուծումները»,- պարզաբանեց մեր զրուցակիցը։
Մասնագետի տեղեկացմամբ՝ առաջին երեք հենասյուների վերանորոգման ընթացքում նույնպես կճշտվեն ու կհստակեցվեն ավելի կոնկրետ անելիքները և գործընթացն առաջ կգնա փուլ առ փուլ՝ հերթականությամբ ընդգրկելով մյուս բոլոր հենասյուները։ Աշխատանքների հետազոտական բաղադրիչից կախված կլինի, թե որքան ժամանակ կպահանջվի համալիրի ամբողջական վերանորոգման համար։ Նախորդ վերականգնումն, օրինակ, տևել էր երկու տարի։ Մի բան հաստատ է՝ շինաշխատանքների ողջ ընթացքում համալիրը ոչ մի օր փակ չի լինելու այցելուների համար։

Мемориал Геноцида армян не сносят, а реставрируют: поясняют архитекторы
Ремонтные работы, которые ведутся на Мемориале Геноцида армян и в Музее-институте Геноцида армян в Цицернакаберде, вызвали неоднозначную интерпретацию в обществе.
В интервью «Арменпресс» соавтор проектов Мемориала Геноцида армян и Музея-института Геноцида армян, заслуженный архитектор Сашур Калашян отметил, что распространяются слухи о том, что в комплексе ведутся работы по сносу.
«У меня сложилось впечатление, что контекст всего этого не профессиональный, а политический. Конечно, строительные работы не лишены определённых недостатков, территория ещё не расчищена, не проведена должным образом разъяснительная работа, и, возможно, эта ситуация породила у некоторых ошибочное мнение о сносе мемориала. Но на самом деле здесь ведутся капитальные ремонтные работы. Недостающее обязательно будет восполнено», — сказал Калашян.
Он добавил, что это не первый случай реставрации мемориального комплекса. С 1995 года, спустя тридцать лет после его строительства, уже возникала необходимость в капитальном ремонте.
«Последний раз реставрационные работы проводились в 2015 году, к 100-летию Геноцида армян. Главная мемориальная колонна на переднем плане была полностью переделана, поскольку находилась в очень обветшалом состоянии. Необходимо было либо восстановить её и сохранить прежнюю форму, либо найти новую. В результате была использована сухая кладка без цемента, чтобы обеспечить циркуляцию воздуха между бетонным основанием и камнями и предотвратить промерзание при осадках», — пояснил архитектор, осуществляющий авторский контроль над всем процессом.
Калашян заверил, что после реставрационных работ внешний вид мемориального комплекса и размеры камней нисколько не изменятся, такая задача изначально не ставилась. Научно-методический совет и Министерство науки и технологий Республики Армения также внимательно следят за ходом работ.
«Основной проблемой, вынудившей специалистов провести реставрационные работы, было засоление. Одно время мы думали о проведении гидроизоляции, но и это не помогло. Засоление продолжалось, что привело к размыву камней, поэтому мы стараемся сделать всё возможное, используя современные технологии. В случае обнаружения недостатков в ходе реставрационных работ мы делаем записи в журнале, чтобы их можно было устранить как можно быстрее», — рассказал наш собеседник.
Архитектор заверил, что мемориальный комплекс не закрыт для посетителей и в эти дни. Работы ведутся поэтапно, чтобы ничто не мешало потоку людей. Кстати, во время нашего интервью мемориальный комплекс посетила ещё одна группа туристов.
Своё профессиональное мнение о ходе строительных работ высказал и координатор реставрационных работ, инженер-строитель, директор компании «Армянский проект» Григор Азизян. По его словам, комплекс — символ коллективной памяти нашего народа, священное место, объединяющее всех армян, поэтому о нём необходимо постоянно заботиться.
«Прошло 58 лет с момента начала эксплуатации комплекса, это довольно большой срок. За это время главный столб перед входом трижды ремонтировался. Спустя двадцать лет после последнего ремонта на камнях из-за наклонных поверхностей появились трещины. После осадков внутрь проникла вода, что привело к коррозии металлических вставок и деформации камней. Главный мемориальный столб был отреставрирован в 2015 году методом сухой облицовки, а оставшиеся столбы, повреждённые участки которых уже значительны, было решено укрепить. Теперь необходимо проверить несущую способность, поэтому в первую очередь будут проведены соответствующие работы на трёх столбах. Повреждённые камни, конечно же, будут заменены новыми, того же вида, установлены вставки, использованы современные водонепроницаемые материалы и установлена дренажная система», — уточнил Азизян.
Инженер-строитель добавил, что после вскрытия камней будут приняты оптимальные решения с учётом степени повреждений. По его словам, ранее было принято решение реализовать два варианта замены камней: с сухой облицовкой, как в случае с мемориальной колонной, и по проекту, как было в начале строительства. Специалисты настояли на втором варианте.
«В ходе реставрации мы обеспечим всю гидроизоляцию современными новыми пластиковыми материалами. Мы уже вскрыли бетонный слой, убедились, что работа была выполнена очень качественно, арматура осталась чистой. Проблем с несущей способностью железобетонного участка нет. Проблема в растворе камней, который не подвергался вибрации. В результате вода впитывалась с верхней поверхности и проходила через раствор к нижним частям столбов. В результате перепадов температур весной и зимой швы между камнями расширялись, и появлялись трещины, поэтому наша главная задача — устранить эти явления. Именно на это направлены проектные решения», — пояснил наш собеседник.
По словам специалиста, в ходе реставрации первых трёх столбов будут также определены и уточнены более конкретные задачи, и процесс будет проходить поэтапно, последовательно охватывая все остальные столбы. Исследовательская часть работ определит, сколько времени потребуется для полного восстановления комплекса. Предыдущая реставрация, например, заняла два года. Одно можно сказать наверняка: комплекс не будет закрыт для посетителей ни на один день за весь период строительства.