Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը վերսկսել է աշխատանքն Իրանի միջուկային օբյեկտներում
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ գործակալության տեսուչների առաջին խումբը ժամանել է Իրան և շուտով ձեռմամուխ կլինի աշխատանքին։
«ԱԷՄԳ-ի տեսուչների առաջին խումբը վերադարձել է Իրան, և մենք պատրաստվում ենք վերսկսել աշխատանքը»,-«Արմենպրես»-ի փոխացմամբ՝ ասել է նա Fox News-ի եթերում։
Գրոսիի խոսքով՝ քննարկվում է, թե «գործնական ինչ միջոց կարող է կիրառվել աշխատանքի վերսկսումը հեշտացնելու համար»։
Նա պարզաբանել է, որ տեսուչներն առաջին հերթին կաշխատեն այն օբյեկտներում, որոնք չեն տուժել ընթացիկ տարվա հունիսին իսրայելական և ամերիկյան ռմբակոծություններից։

Международное агентство по атомной энергии возобновило работу на ядерных объектах Ирана
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси объявил, что первая группа инспекторов агентства прибыла в Иран и вскоре приступит к работе.
“Первая группа инспекторов МАГАТЭ вернулась в Иран, и мы собираемся возобновить работу”, - как передает “Арменпресс”, сообщил он в эфире телеканала Fox News.
Гросси сказал, что в настоящее время ведутся обсуждения того, “какой способ является практичным, может быть реализован, чтобы облегчить возобновление работы”.
Он пояснил, что инспекторы первоначально будут работать на объектах, не пострадавших от израильских и американских бомбардировок, совершенных в июне этого года.