Իրանը պատրաստ է վերսկսել Վաշինգտոնի հետ անուղղակի բանակցությունները, եթե ԱՄՆ-ի ու Իսրայելի կողմից հարձակումը չկրկնվի
Թեհրանը պատրաստ է վերսկսել անուղղակի բանակցությունները Վաշինգտոնի հետ միջուկային հարցի շուրջ, եթե վստահ լինի, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից հարձակումը չի կրկնվի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին «Asharq Al Awsat» թերթին տված հարցազրույցում։
«Մենք պատրաստ ենք անուղղակի բանակցություններ վարել Միացյալ Նահանգների հետ, եթե ամերիկացիները մեզ վստահեցնեն, որ այդ բանակցությունների ընթացքում որևէ ռազմական գործողություն չեն սկսի։ Մենք պետք է երաշխիքներ ստանանք, որ դրանք կլինեն ազնիվ և արդար բանակցություններ, որոնք կբավարարեն երկու կողմերի շահերը և հիմնված կլինեն փոխադարձ շահի վրա», - ասել Արաղչին։

Иран готов возобновить непрямые переговоры с Вашингтоном, если нападение со стороны США и Израиля не повторится
Тегеран готов возобновить непрямые переговоры с Вашингтоном по ядерной проблеме, если будет уверен, что нападение со стороны США и Израиля не повторится.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом, заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в интервью газете Asharq Al Awsat.
«Мы готовы вести непрямые переговоры с Соединёнными Штатами, если американцы заверят нас, что не начнут никаких военных действий в ходе этих переговоров. Мы должны получить гарантии того, что это будут честные и справедливые переговоры, которые будут отвечать интересам обеих сторон и будут основаны на взаимной выгоде», — сказал Арагчи.