Սերբիայում գիշերային անկարգությունների հետևանքով վիրավորվել է վեց ոստիկան, ձերբակալվել են հանրահավաքի մասնակիցներ
Սերբիայում գիշերային անկարգությունների հետևանքով վիրավորվել է վեց ոստիկան, ձերբակալվել են հանրահավաքի մասնակիցներ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է երկրի ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Սերբիայում երեկվա չգրանցված հանրային հավաքների ժամանակ վիրավորվել է ընդհանուր առմամբ 6 ոստիկան, 56 մարդ տարվել է ոստիկանական բաժանմունք, 16 մարդ ձերբակալվել է մարզական միջոցառման կամ հանրային հավաքի ժամանակ ագրեսիվ վարքագծի հետ կապված հանցագործություն կատարելու հիմնավոր կասկածանքով, իսկ 35 անձի մեղադրանք կառաջադրվի իրավախախտումներ կատարելու համար»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ 27 անձ տարվել է Բելգրադի քաղաքային ոստիկանության շտաբ, մեկ անձի կալանավորել են, իսկ 22 անձի մեղադրանք կառաջադրվի իրավախախտումներ կատարելու համար։
Վալևոյի ոստիկանության շտաբ է բերման ենթարկվել 29 անձ, 15 անձ կալանավորվել են, 13 անձի մեղադրանք կառաջադրվի իրավախախտումներ կատարելու համար, վիրավորվել է 6 ժանդարմերիայի աշխատակից (բոլորն էլ՝ թեթև վնասվածքներով)։
Սերբիայում ուսանողական և ընդդիմադիրների բողոքի ցույցերը սկսվել են 2024 թվականի նոյեմբերին Նովի Սադի երկաթուղային կայարանում տանիքի փլուզումից հետո, որի հետևանքով զոհվել է 16 մարդ։ Վերջին օրերին կառավարության դեմ բողոքի ցույցերը սրվել են։ Ցուցարարները պահանջում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ և համապատասխան պաշտոնյաների քրեական պատասխանատվություն։

Шесть полицейских ранены, арестованы протестующие — в результате ночных беспорядков в Сербии
Шесть полицейских ранены, протестующие арестованы протестующие в результате ночных беспорядков в Сербии.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба МВД страны.
"В ходе вчерашних несогласованных акций в Сербии пострадали шесть полицейских, задержаны 56 человек, из них 16 по обоснованному подозрению в совершении уголовных преступлений, и еще 35 человек — за административные правонарушения", — говорится в пресс-релизе.
Отмечается, что 27 человек были доставлены в Главное управление полиции Белграда, один человек задержан, а 22 лицам будут предъявлены обвинения в совершении правонарушений.
В полицейское управление Валево доставлены 29 человек, 15 арестованы, 13 человек будут обвинены в совершении правонарушений, 6 сотрудников жандармерии получили ранения (все с легкими травмами).
Студенческие и оппозиционные протесты в Сербии начались в ноябре 2024 года после обрушения крыши на железнодорожном вокзале Нови-Сада, в результате чего погибли 16 человек. В последние дни антиправительственные протесты усилились. Протестующие требуют проведения досрочных парламентских выборов и привлечения к ответственности должностных лиц.