Հնդկական Հիմալայներում հեղեղումների հետևանքով առնվազն 56 մարդ է զոհվել
Հնդկաստանի Քաշմիրի շրջանի հիմալայան Չասոտի գյուղում տեղի ունեցած հեղեղումների հետևանքով զոհվել է առնվազն 56 մարդ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sky News-ը։
Տեղական պաշտոնյաների տվյալներով՝ առնվազն 80 մարդ դեռևս անհետ կորած է։ Փրկարարական խմբերը 300 մարդու անվտանգ վայր են տեղափոխել։
Ջամմուից մոտ 136 կմ հյուսիս-արևելք գտնվող Չասոտին վերջին գյուղն է, որը հասանելի է մեքենաների համար դեպի լեռնային սրբավայր՝ Մաչաիլ Մատա տաճար գնալիս։ Ուխտավորները սովորաբար կանգ են առնում այս վայրում։
Պաշտոնյաները հայտնել են, որ ուխտավորների համար պատրաստված մեծ ժամանակավոր խոհանոցը, որտեղ հավաքվել էր ավելի քան 200 ուխտավոր, ամբողջությամբ անցել է ջրի տակ։
Պաշտոնյաները նաև հայտնել են, որ հինդուիստական ուխտագնացությունը, որը սկսվել էր հուլիսին և պետք է ավարտվեր սեպտեմբերի 5-ին, դադարեցվել է։
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին խոստացել է, որ «կարիքավորներին կտրամադրվի բոլոր հնարավոր օգնությունը»։
Հնդկաստանի Հիմալայան շրջաններում, որտեղ ջրհեղեղների և սողանքների վտանգը մեծ է, հաճախ են տեղի ունենում հանկարծակի, ուժգին տեղատարափ անձրևներ։

По меньшей мере 56 человек погибли в результате наводнения в индийских Гималаях
По меньшей мере 56 человек погибли в результате наводнения в гималайской деревне Часоти в индийском регионе Кашмир. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Sky News.
По данным местных властей, по меньшей мере 80 человек до сих пор числятся пропавшими без вести. Спасатели эвакуировали 300 человек в безопасное место.
Часоти, расположенная примерно в 136 км к северо-востоку от Джамму, — последняя деревня, доступная для транспорта по пути к горному святилищу Мачаил Мата. Паломники обычно останавливаются здесь.
Официальные лица сообщили, что большая импровизированная кухня для паломников, где собралось более 200 человек, полностью затоплена.
Официальные лица также сообщили, что индуистское паломничество, начавшееся в июле и должно было завершиться 5 сентября, приостановлено.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди пообещал, что «нуждающимся будет оказана вся возможная помощь». Внезапные сильные ливни — обычное явление в гималайских регионах Индии, где высок риск наводнений и оползней.