Ռուսաստանում մասամբ սահմանափակվել են Telegram-ով և WhatsApp-ով զանգերը
Ռուսաստանում Telegram-ի և WhatsApp-ի միջոցով զանգերը մասամբ սահմանափակվել են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով «Ռոսկոմնադզոր»-ի մամուլի ծառայությանը։
«Տեղեկացնում ենք ձեզ, որ իրավապահ մարմինների նյութերի համաձայն հանցագործներին հակազդելու համար միջոցներ են ձեռնարկվում տվյալ արտասահմանյան մեսենջերներում զանգերը մասամբ սահմանափակելու համար։ Դրանց ֆունկցիոնալության վրա այլ սահմանափակումներ չեն մտցվում», - հայտնել են գերատեսչությունում։
Ըստ հրապարակման՝ խաբեբաներն ամենից հաճախ զանգահարում են Telegram-ի և WhatsApp-ի միջոցով։ Չարագործներն այս ցանցերն օգտագործում են խաբեության, գումար շորթելու և դիվերսիոն ու ահաբեկչական գործողությունների մեջ մարդկանց ներքաշելու համար։
Գործակալությունը նշում է, որ մեսենջերների սեփականատերերն անտեսել են հակազդեցության միջոցներ ձեռնարկելու բազմաթիվ պահանջները։
ՌԴ պետդումայի տեղեկատվական քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի անդամ Անտոն Նեմկինը հայտարարել է, որ այս միջոցառումն անհրաժեշտ է հեռախոսային և ինտերնետային խարդախություններից մարդկանց պաշտպանելու համար։

В России частично ограничены звонки через Telegram и WhatsApp
В России частично ограничены звонки через Telegram и WhatsApp. Как передает Арменпресс, об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Роскомнадзора.
«Сообщаем вам, что, согласно материалам правоохранительных органов, в целях противодействия преступникам принимаются меры по частичному ограничению звонков в указанных иностранных мессенджерах. Иных ограничений их функционала не вводится», — сообщили в ведомстве.
По информации издания, чаще всего мошенники звонят через Telegram и WhatsApp. Преступники используют эти сети для обмана, вымогательства денег и вовлечения людей в диверсии и террористические акты.
Ведомство отмечает, что владельцы мессенджеров проигнорировали многочисленные обращения с просьбой принять меры противодействия.
Член комитета Государственной Думы по информационной политике Антон Немкин заявил, что эта мера необходима для защиты граждан от телефонного и интернет-мошенничества.