Երևանում 3 օր գարեջրի տոն է լինելու. փառատոնը համախմբում է երկու տասնյակից ավելի գարեջրագործների
Երևանի կենտրոնում շուտով 3 օր գարեջրի տոն է լինելու։ Օգոստոսի 22-24-ին Զաքյան փողոցում անցկացվելու է «Գարեջրի օրեր» փառատոնը։ Այն անցկացվում է արդեն 4-րդ անգամ։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում տեղի ունեցած ասուլիսին «էվենտՏուրա» ընկերության համահիմնադիր Նունե Մանուկյանը նշեց, որ փառատոնի նպատակն է վեր հանել և ներկայացնել Հայաստանի գարեջրագործական ավանդույթները, զարգացնել իրադարձային զբոսաշրջությունը, առաջխաղացման նպաստավոր հարթակ ստեղծել գարեջուր արտադրող ընկերությունների համար և իհարկե, համախմբել գարեջրի սիրահարներին մեկ վայրում։
«Մենք տարիներ շարունակ անցկացնում ենք ինչպես Արենի գինու փառատոնն, այնպես էլ «Երևանի գինու օրեր»-ը, որոնք մեծ հաջողություն են գրանցել։ Դարձել են և՛ կայացած զբոսաշրջային պրոդուկտ, և՛ համախմբել են գինու սիրահարներին։ Ահա հիմա այդ նույն մոտեցումը փորձում ենք կյանքի կոչել գարեջրի պարագայում։ Գարեջրի սիրահարները բավական շատ են և մենք փորձում են ինչպես ներգրավել զբոսաշրջիկների, այնպես էլ ցույց տալ գարեջրագործության մեր ավանդույթները»,-ասաց Նունեն Մանուկյանը։
Եթե 4 տարի առաջ փառատոնին մասնակցում էր 14 ընկերություն, ապա այս տարի 25-ից ավելի։ Գարեջուր արտադրողները ներկայացնում են մարզերը՝ Սյունիք, Գեղարքունիք, Կոտայք և այլն։ Մասնակիցները հիմնականում տեղական արտարդողներ են, միայն երկուսն են գարեջուր ներմուծող ընկերություն։ «էվենտՏուրա» ընկերության փոխտնօրեն Լիլիթ Ծառուկյանը տեղեկացրեց, որ հանդես են գալիս բազմազան ծրագրով։
«Միջոցառման տարածքը բաժանված է լինելու մի քանի գոտիների՝ գարեջրի, սննդի երաժշտության, խաղային, մրցութային։ Այցելուները կարող են վայելել գարեջրի ամենատարբեր տեսակներ, համտեսել գարեջրի և սննդի հետաքրքիր համադրություններ՝ հայկական և միջազգային խոհանոցներից։ Ինչ  վերաբերում է խաղային հատվածներին, ապա ասեմ, որ բավական հետաքրքիր է լինելու, ունենալու ենք մրցույթներ, հիշարժան ու արժեքավոր նվերներ»,-ասաց Լիլիթ Ծառուկյանը։
Փառատոնի մթնոլորտտը կամբողջացվի համերգային ծրագրով՝ ինչպես սիրված բենդերի, այնպես էլ նորաստեղծ խմբերի, անհատ կատարողների մասնակցությամբ։
Փառատոնի անցկացմանն աջակցում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեն։ Կառույցն այս տարի փառատոնների աջակցման համար արդեն պայմանագիր է կնքել 8 ընկերության հետ։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի մարքեթինգի և խթանման վարչության պետ Դիանա Կարապետյանը նշեց, որ Հայաստանի զբոսաշրջային պրոդուկտի դիվերսիֆիկացման ճանապարհին կարևոր տեղ է զբաղեցնում իրադարձային տուրիզմը։
«Իրադարձային տուրիզմը վերջին տարինեին շատ-շատ է զարգացել Հայաստանում։ Հատկապես առանձնանում են փառատոնները, որոնք անցկացվում են բոլոր մարզերում, բազմաթիվ համայնքներում։ Բազմազանությունն այնպիսին է, որ ցանկացած նախասիրության անձ կարող է ընտրել, թե որին է ուզում մասնակցել։ Ակնհայտ է, որ այս փառատոնները բերում են ակտիվություն ինչպես տնտեսական, այնպես էլ համայնքներում կյանքն աշխուժացնելու ու զբոսաշրջիկներ ներգրավելու առումով»,-ասաց Դիանա Կարապետյանը։
Ներկայացնելով զբոսաշրջային վերջին տվյալները՝ Դիանա Կարապետյանը նշեց, որ 2025 թվականի հուլիսին Հայաստան է եկել 263 հազար 592 զբոսաշրջիկ։ Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ 10,9 տոկոսով ավելին է։ Հայաստան հիմնականում գալիս են Ռուսաստանից, Իրանից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, ասիական, եվրոպական երկրներից։

В Ереване пройдёт трёхдневный фестиваль пива, объединяющий более двух десятков пивоваров
Скоро в центре Еревана пройдёт трёхдневный фестиваль пива. 22-24 августа фестиваль «Пивные дни» пройдёт на улице Закяна. Он проводится уже в четвёртый раз.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» Нуне Манукян, соучредитель компании EventTura, отметила, что цель фестиваля — подчеркнуть и представить традиции пивоварения Армении, развить событийный туризм, создать благоприятную площадку для продвижения пивных компаний и, конечно же, собрать любителей пива в одном месте.
«Мы уже много лет проводим как винный фестиваль «Арени», так и «Ереванские винные дни», которые пользуются большим успехом. Они стали устоявшимся туристическим продуктом и объединяют любителей вина. Теперь мы стараемся внедрить тот же подход и в отношении пива. У нас довольно много любителей пива, и мы стараемся и привлечь туристов, и показать наши традиции пивоварения», — сказала Нуне Манукян.
Если 4 года назад в фестивале участвовало 14 компаний, то в этом году их уже более 25. Производители пива представляют регионы Сюник, Гегаркуник, Котайк и др. Участники в основном местные производители, и только две компании являются импортерами пива.
Заместитель директора компании EventTura Лилит Царукян сообщила, что программа фестиваля разнообразна. «Пространство мероприятия будет разделено на несколько зон: пиво, еда, музыка, игры, конкурсы. Посетители смогут насладиться различными сортами пива, попробовать интересные сочетания пива и блюд армянской и международной кухни. Что касается игровых секций, то, должна сказать, что они будут довольно интересными: будут конкурсы, памятные и ценные подарки», — отметила Лилит Царукян.
Атмосферу фестиваля дополнит концертная программа, в которой примут участие как любимые коллективы, так и начинающие коллективы, а также отдельные исполнители.
Фестиваль проводится при поддержке Комитета по туризму Министерства экономики Республики Армения. В этом году организация уже заключила договоры с 8 компаниями на поддержку фестивалей. Диана Карапетян, начальник отдела маркетинга и продвижения Комитета по туризму Министерства экономики Республики Армения, отметила, что событийный туризм занимает важное место на пути диверсификации туристического продукта Армении.
«Событийный туризм в Армении в последние годы получил большое развитие. Особенно выделяются фестивали, проводимые во всех регионах и многочисленных общинах. Разнообразие таково, что человек с любыми предпочтениями может выбрать, в каком из них он хочет участвовать. Очевидно, что эти фестивали приносят как экономическую, так и жизненную активность общинам и привлекают туристов», — отметила Диана Карапетян.
Представляя последние данные по туризму, Диана Карапетян отметила, что в июле 2025 года Армению посетили 263 592 туриста. Этот показатель на 10,9% больше, чем в июле прошлого года. В Армению в основном приезжают из России, Ирана, Грузии, США, стран Азии и Европы.