ԱՄՆ պետական պարտքը հասել է ռեկորդային 37 տրիլիոն դոլարի
ԱՄՆ պետական պարտքի ծավալը պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 37 տրիլիոն դոլարը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության զեկույցը։
Նշվում է, որ 2020 թվականի հունվարին՝ մինչև կորոնավիրուսի համավարակը կատարված կանխատեսումների համաձայն՝ ԱՄՆ պետական պարտքը 37 տրիլիոն դոլարի պետք է հասներ 2030 ֆինանսական տարվանից հետո։ Սակայն այն ավելի արագ է աճել, քանի որ համավարակն ազդել է ԱՄՆ տնտեսության վրա և այն ժամանակ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրան հաջորդող նախագահ Ջո Բայդենը ստիպված էին մեծ պարտքեր ներգրավել՝ տնտեսությունը կայունացնելու և վերականգնմանն աջակցելու համար։
Ֆինանսների նախարարության տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ պետական պարտքը 2024 թ. հունվարին կազմել է 34 միլիոն դոլար, հուլիսին՝ 35 տրիլիոն դոլար, իսկ նույն թվականի նոյեմբերին հատել է 36 տրիլիոն դոլարի սահմանը։

The U.S. government’s gross national debt has surpassed a record of $37 trillion, The Associated Press reported citing the latest Treasury Department report.
The US national debt eclipsed $37 trillion years sooner than pre-pandemic projections, according to the report. The Congressional Budget Office’s January 2020 projections had gross federal debt eclipsing $37 trillion after fiscal year 2030. But the debt grew faster than expected because of a multi-year COVID-19 pandemic starting in 2020 that shut down much of the U.S. economy, where the federal government borrowed heavily under then-President Donald Trump and former President Joe Biden to stabilize the national economy and support a recovery, according to The Associated Press.