ԱՄՆ պետական պարտքը հասել է ռեկորդային 37 տրիլիոն դոլարի
ԱՄՆ պետական պարտքի ծավալը պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 37 տրիլիոն դոլարը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության զեկույցը։
Նշվում է, որ 2020 թվականի հունվարին՝ մինչև կորոնավիրուսի համավարակը կատարված կանխատեսումների համաձայն՝ ԱՄՆ պետական պարտքը 37 տրիլիոն դոլարի պետք է հասներ 2030 ֆինանսական տարվանից հետո։ Սակայն այն ավելի արագ է աճել, քանի որ համավարակն ազդել է ԱՄՆ տնտեսության վրա և այն ժամանակ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրան հաջորդող նախագահ Ջո Բայդենը ստիպված էին մեծ պարտքեր ներգրավել՝ տնտեսությունը կայունացնելու և վերականգնմանն աջակցելու համար։
Ֆինանսների նախարարության տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ պետական պարտքը 2024 թ. հունվարին կազմել է 34 միլիոն դոլար, հուլիսին՝ 35 տրիլիոն դոլար, իսկ նույն թվականի նոյեմբերին հատել է 36 տրիլիոն դոլարի սահմանը։

Госдолг США достиг рекордных 37 триллионов долларов
Государственный долг США впервые в истории превысил 37 триллионов долларов. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Associated Press со ссылкой на доклад Министерства финансов США.
Отмечается, что в январе 2020 года, согласно прогнозам, сделанным до пандемии коронавируса, госдолг США должен был достичь 37 триллионов долларов после 2030 финансового года. Однако он рос быстрее, поскольку пандемия повлияла на экономику США, и в то время президент Дональд Трамп и его преемник, президент Джо Байден, были вынуждены привлекать большие объемы заимствований для стабилизации экономики и поддержки ее восстановления.
По данным Министерства финансов, госдолг США в январе 2024 года составлял 34 миллиона долларов, в июле — 35 триллионов долларов, а в ноябре того же года превысил отметку в 36 триллионов долларов.