Հնդկաստանը քննարկում է Ռուսաստանից Սու-57 կործանիչներ գնելու հնարավորությունը
Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերը մարտական ավիացիայի անբավարարության խնդիրը լուծելու համար քննարկում են հինգերորդ սերնդի կործանիչներ՝ ռուսական Սու-57 և ամերիկյան F-35 գնելու հնարավորությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է The Times of India-ն։
Նշվում է, որ կործանիչների ձեռքբերումը կարող է նպաստել Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի ուժեղացմանը։
Նաև հաղորդվում է, որ Հնդկաստանն ակտիվորեն ձգտում է համաձայնության հասնել Ֆրանսիայի հետ Rafale կործանիչների լրացուցիչ խմբաքանակ ձեռք բերելու շուրջ։
Հնդկական լրատվամիջոցները հիշեցնում են, որ Rafale կործանիչները կարևոր դեր են խաղացել մայիսի 7-10-ը «Սինդուր» գործողության ժամանակ Պակիստանի խորքը հարվածներ հասցնելու գործում։
Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերը ներկայում ունեն 31 էսկադրիլիա՝ 16-18-ական կործանիչներով. սակայն էսկադրիլիաների թվաքանակը կարող է կրճատվել մինչև 29-ի՝ ՄիԳ-21-ի շահագործումից դուրս գալու պատճառով։

Индия рассматривает возможность закупки истребителей Су-57 у России
ВВС Индии рассматривают возможность закупки истребителей пятого поколения — российских Су-57 и американских F-35 — для решения проблемы нехватки боевой авиации. Как передает Арменпресс, об этом сообщила The Times of India.
Отмечается, что приобретение истребителей может способствовать укреплению индийских ВВС.
Также сообщается, что Индия активно стремится к достижению соглашения с Францией о приобретении дополнительной партии истребителей Rafale.
Индийские СМИ напоминают, что истребители Rafale сыграли важную роль в нанесении удара по территории Пакистана в ходе операции «Синдур» 7–10 мая.
В настоящее время в составе ВВС Индии насчитывается 31 эскадрилья, в каждой из которых насчитывается 16–18 истребителей. Однако в связи со снятием с вооружения МиГ-21 количество эскадрилий может сократиться до 29.