Ադրբեջանական աղտոտված նավթի պատճառով Ռումինիան սկսել է օգտագործել իր պահուստները
Ռումինիա մատակարարվող 92 000 տոննա ադրբեջանական նավթը Թուրքիայի Ջեյհան նավահանգստում բեռնման ժամանակ աղտոտված է եղել օրգանական քլորիդներով, ուստի ռումինական OMV Petrom ընկերությունը հրաժարվել է ընդունել բեռը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ռումինիայի էներգետիկայի նախարարությունը:
Այնուհետև ընկերությունը հրաժարվել է ընդունել 92 000 տոննա նավթի ևս մեկ խմբաքանակ: Այսպիսով, Պլոեշտի քաղաքի Petrobrazi նավթավերամշակման գործարանը ստացել է 184 000 տոննա պակաս նավթ:
Արդյունքում Ռումինիայի իշխանություններն արտակարգ ճգնաժամային իրավիճակ են հայտարարել, որպեսզի Էներգետիկայի նախարարությունը կարողանա ազգային պահուստներից հումք փոխանցել ձեռնարկություն և ապահովել դրա գործունեության շարունակականությունը:
«Ռումինական շուկայում վառելիքի մատակարարումը կայուն է և շարունակական։ OMV Petrom-ն անցյալ շաբաթ նավթի ներմուծման հետ կապված դժվարությունների է բախվել՝ աղտոտված նավթի փոխադրման պատճառով։ Petrobrazi վերամշակման գործարանի համար խնդրահարույց իրավիճակից խուսափելու համար մենք որոշել ենք ազգային պահուստից օգտագործել 80 000 տոննա հում նավթ և 30 000 տոննա դիզել», - Facebook-ում գրել է Ռումինիայի էներգետիկայի նախարար Բոգդան Իվանը։
Նա հավելել է, որ այս ծավալը կազմում է արտակարգ պահուստների 5,5%-ից պակաս։ Նախարարը վստահեցրել է, որ պահուստը, որը կազմում է ավելի քան 2 միլիոն տոննա, կհամալրվի առավելագույնը 60 օրվա ընթացքում։

Из-за загрязненной азербайджанской нефти Румыния начала использовать свои запасы
92 000 тонн азербайджанской нефти, доставленной в Румынию, были загрязнены органическими хлоридами при погрузке в турецком порту Джейхан, в связи с чем румынская компания OMV Petrom отказалась принять этот груз. Как передает “Арменпресс”, сообщение об этом распространило Министерство энергетики Румынии.
После компания отказалась принять ещё одну партию нефти - 92 000 тонн. Таким образом, нефтеперерабатывающий завод Petrobrazi в городе Плоешти недополучил 184 000 тонн нефти.
В результате власти Румынии объявили чрезвычайное положение, чтобы Министерство энергетики смогло бы перевести на предприятие сырье из национальных резервов и обеспечить непрерывность работы завода.
“Снабжение топливом румынского рынка стабильно и непрерывно. OMV Petrom столкнулась с трудностями при импорте нефти из-за загрязненного транспорта на прошлой неделе. Чтобы избежать ситуации, которая могла стать проблематичной для НПЗ Petrobrazi, мы решили извлечь из национального резерва 80 тыс. тонн сырой нефти и 30 тыс. тонн дизельного топлива”, - сообщил в Facebook министр энергетики Румынии Богдан Иван.
Он добавил, что этот объем составляет менее 5,5% от аварийного резерва. Министр заверил, что резерв, составляющий более 2 миллионов тонн, будет пополнен в течение максимум 60 дней.