Ճապոնիայի վարչապետն ԱՄՆ-ի հետ առևտրային գործարքը փոխշահավետ է համարել
Ճապոնիայի վարչապետ Սիգերու Իսիբան կարծում է, որ Ճապոնիայի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրային գործարքը շահավետ է երկու երկրների համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա խոսել է խորհրդարանի ստորին պալատի բյուջետային հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկումների ժամանակ:
«Մենք կստեղծենք աշխատատեղեր ԱՄՆ-ում՝ միևնույն ժամանակ պահպանելով աշխատատեղերը Ճապոնիայում և աշխարհին տրամադրելով լավ ապրանքներ: Դրանք շահավետ հարաբերություն են երկու կողմերի համար էլ», - նշել է վարչապետը:
Հուլիսի 22-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Տոկիոյի հետ «մեծածավալ, հնարավոր է՝ ամենախոշոր գործարքի» կնքման մասին: Նրա խոսքով՝ Ճապոնիան ԱՄՆ-ում կներդնի 550 միլիարդ դոլար, իսկ ասիական երկրից ապրանքների մաքսատուրքերը կկազմեն 15%:

Премьер-министр Японии назвал торговую сделку с США взаимовыгодной
Премьер-министр Японии Сигэру Исиба считает, что торговое соглашение между Японией и США выгодно обеим странам. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в ходе обсуждений в бюджетном комитете нижней палаты парламента.
“Это и послужит созданию рабочих мест в США, и не приведет к потере рабочих мест в Японии, принесет в мир нечто еще более хорошее. Это взаимовыгодные отношения”, - заявил премьер-министр.
22 июля президент США Дональд Трамп объявил о заключении “возможно, самой крупной” сделки с Токио. Япония инвестирует в США $550 миллиардов, а пошлины на товары из этой страны составят 15%.