Կամբոջան մտադիր է Թրամփին առաջադրել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
Կամբոջայի իշխանությունները պլանավորում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջադրել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում հայտնել է թագավորության փոխվարչապետ Սուն Չանտոլը:
«Նա պետք է Նոբելյան մրցանակ ստանա ոչ միայն Կամբոջայի նկատմամբ իր աշխատանքի, այլև մյուս վաստակների համար», - ասել է նա:
Փոխվարչապետը նշել է, որ առանց ԱՄՆ նախագահի միջամտության Կամբոջան և Թաիլանդը, հավանաբար, չէին կարողանա համաձայնության գալ սահմանամերձ տարածքում մարտական գործողությունների դադարեցման շուրջ: Նա հավելել է, որ Պնոմպենը մտադիր է Սպիտակ տան ղեկավարի թեկնածության առաջադրման առաջարկությունն ուղարկել Նոբելյան կոմիտե, որը շնորհում է մրցանակը:
Մարտին ԱՄՆ նախագահին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի է առաջադրել ամերիկացի հանրապետական կոնգրեսական Դարել Իսան: Մինչ այդ Սպիտակ տան ղեկավարն առաջադրվել է 2024 թվականի հունվարին, երբ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Կլոդիա Թեննին առաջարկել էր Թրամփին պարգևատրել Աբրահամի համաձայնագրերի՝ ԱՄԷ-ի և Բահրեյնի հետ Իսրայելի  հարաբերությունների կարգավորման շուրջ փաստաթղթերի ստորագրմանն օգնելու համար։
Թրամփի առաջադրման մասին նաև հայտարարել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բադի Քարթերը՝ ի նշան ԱՄՆ նախագահի պատմական դերի Իսրայելի և Իրանի միջև հրադադարի հաստատման գործում։ Առաջադրմանը հավանություն է տվել ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ներկայացուցիչ Դենի Դանոնը։ Թրամփին Խաղաղության մրցանակի առաջադրման վերաբերյալ Նոբելյան կոմիտե նամակ է հղել նաև Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն:

Камбоджа намерена выдвинуть Трампа на Нобелевскую премию мира
Власти Камбоджи намерены выдвинуть президента США Дональда Трампа на Нобелевскую премию мира. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил вице-премьер королевства Сун Чантол в интервью The Wall Street Journal.
“Он должен получить Нобелевскую премию не только за свою работу в отношении Камбоджи, но и за другие заслуги”, - сказал он.
Вице-премьер отметил, что без вмешательства президента США Камбоджа и Таиланд, вероятно, не смогли бы достичь соглашения о прекращении боевых действий в приграничной зоне. Он добавил, что Пномпень намерен направить в Нобелевский комитет, присуждающий премию, предложение о выдвижении главы Белого дома.
В марте президент США был выдвинут на Нобелевскую премию мира американским конгрессменом-республиканцем Дарреллом Исса. До этого глава Белого дома был номинирован в январе 2024 года, когда он был членом Палаты представителей США. Клаудия Тенни предложила наградить Трампа за помощь в подписании Авраамовых соглашений - документов о нормализации отношений Израиля с ОАЭ и Бахрейном.
О выдвижении Трампа также объявил член Палаты представителей США Бадди Картер в знак признания исторической роли президента США в достижении прекращения огня между Израилем и Ираном. Выдвижение было одобрено постоянным представителем Израиля при ООН Дани Даноном. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также направил письмо в Нобелевский комитет по поводу выдвижения Трампа на Премию мира.