Ռուսաստանում կործանված ինքնաթիռը 2018-ից ի վեր չորս ավիամիջադեպի մեջ է հայտնվել
Ռուսաստանի Ամուրի մարզում հուլիսի 24-ին կործանված An-24 ինքնաթիռը 2018 թվականից ի վեր 4 ավիամիջադեպի մեջ է հայտնվել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Մասնավորապես, 2018 թվականին տվյալ ինքնաթիռը վնասվել է թռիչքուղուց դուրս գալու ժամանակ։ Օդանավը բախվել է լուսարձակող սյանն ու վնասել ձախ թևը։ Այդ ժամանակ ինքնաթիռում գտնվող 24 անձանցից ոչ մեկ չէր տուժել։
Բացի այդ, 2022 թվականի ապրիլին Իրկուտսկ-Բոդայբո չվերթն իրականացնելու ժամանակ գործել է «Սիբիր» ավիաընկերության ինքնաթիռին վտանգավոր մոտեցման մասին նախազգուշական համակարգը։
2022 թվականի մայիսին ինքնաթիռը չվերթի իրականացման ժամանակ վերադարձել է օդանավակայան՝ գեներատորի խափանման պատճառով։
Իսկ արդեն 2025 թվականի մարտին Իրկուտսկ-Կիրենսկ չվերթի իրականացման ժամանակ օդանավի անձնակազմը ռադիոընդունիչներից մեկի խափանման պատճառով խնդրել է վերադառնալ կայանատեղի։
Ամուրի մարզպետ Վասիլի Օրլովը պաշտոնապես հայտարարել է, որ հուլիսի 24-ին կործանված ինքնաթիռում եղել է 49 մարդ՝ 43 ուղևոր և անձնակազմի 6 անդամ։ Վթարի հետևանքով բոլոր ուղևորները զոհվել են։
Ռուսական կողմից հայտնել են, որ որպես ինքնաթիռի կործանման նախնական պատճառ է դիտարկվում անձնակազմի կողմից սխալը վատ տեսանելության պայմաններում վայրէջքի փորձի ժամանակ։

Разбившийся в России самолёт с 2018 года стал участником четырёх авиапроисшествий
Самолет Ан-24, разбившийся 24 июля в Амурской области России, с 2018 года стал участником четырёх авиапроисшествий.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, в частности, в 2018 году самолёт получил повреждения при выезде за пределы взлётно-посадочной полосы. Самолёт столкнулся с фонарным столбом и повредил левое крыло. Никто из 24 человек, находившихся на борту в тот момент, не пострадал.
Кроме того, в апреле 2022 года во время рейса Иркутск-Бодайбо на самолёте авиакомпании «Сибирь» сработала система предупреждения об опасном сближении.
В мае 2022 года самолёт вернулся в аэропорт во время полёта из-за отказа генератора.
А уже в марте 2025 года во время рейса Иркутск-Киренск экипаж самолёта запросил разрешение вернуться на стоянку из-за неисправности одного из радиоприёмников.
Губернатор Амурской области Василий Орлов официально заявил, что на борту самолёта, потерпевшего крушение 24 июля, находились 49 человек: 43 пассажира и 6 членов экипажа. Все пассажиры погибли в результате авиакатастрофы.
Российская сторона сообщила, что первоначальной причиной авиакатастрофы считается ошибка экипажа при попытке посадки в условиях плохой видимости.