Իրանը չի բացառում ԱԷՄԳ տեսուչների վերադարձը երկիր
Իրանը չի դադարեցրել և շարունակում է համագործակցությունն Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) հետ և չի բացառում, որ գործակալության տեսուչները կարող են ապագայում վերադառնալ երկիր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մենք շարունակում ենք համագործակցել նրանց, մեզ անհրաժեշտ է նոր աշխատանքային ընթացակարգ, քանի որ օբյեկտները ոչնչացվել են, - ասել է նա։ - Կախված աշխատանքային ընթացակարգից, գործակալության տեսուչների վերադարձը հնարավոր է»։
Արաղչիի խոսքով՝ գործակալության կողմից Իրանի միջուկային օբյեկտներ այցելելու յուրաքանչյուր խնդրանք կքննարկվի առանձին։
«Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ սա պետք է ուշադիր քննարկվի մեր Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի կողմից՝ անվտանգության հետ կապված մտահոգությունների պատճառով», - հավելել է նա։
Իսրայելի հետ 12-օրյա պատերազմից հետո Իրանն օրենք է ընդունել ԱԷՄԳ-ի հետ համագործակցությունը կասեցնելու վերաբերյալ։ Մեջլիսի որոշման համաձայն՝ ԱԷՄԳ-ի տեսուչներին թույլ չի տրվի մուտք գործել Իրան, եթե չերաշխավորվի երկրի միջուկային օբյեկտների և խաղաղ միջուկային գործունեության անվտանգությունը, որը պետք է հաստատվի Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի կողմից։

Иран не исключает возвращения инспекторов МАГАТЭ
Иран не прекращал сотрудничество с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) и продолжает его, не исключая возможности возвращения инспекторов агентства в страну. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил министр иностранных дел Исламской Республики Аббас Арагчи в интервью телеканалу Fox News.
“Мы продолжаем с ними (МАГАТЭ) работать, нам нужен новый порядок работы, так как объекты были уничтожены. В зависимости от порядка работы это (возвращение инспекторов) возможно”, - сказал он.
По словам Арагчи, каждый запрос агентства о посещении иранских ядерных объектов будет рассматриваться по отдельности.
“По соображениям безопасности этот вопрос должен быть тщательно рассмотрен нашим Высшим советом национальной безопасности”, - добавил он.
После 12-дневной войны с Израилем Иран принял решение приостановить сотрудничества с МАГАТЭ. Согласно решению Меджлиса, инспекторам МАГАТЭ не будет разрешен въезд в Иран, если не будет гарантий безопасности ядерных объектов страны и мирной ядерной деятельности, и это должно быть одобрено Высшим советом национальной безопасности Ирана.