Հայաստանի Հանրապետության միջազգային հեղինակությունը անշեղորեն աճում է․ Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 16-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո ձևավորված կառավարությունը իր առաջնային ռազմավարական խնդիրն է համարել Հայաստանի Հանրապետության հարատևության ապահովումը և դրա համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը։ Չնայած առկա մարտահրավերներին՝ մեր պետությունն անցնում է զարգացման ուղով՝ ցույց տալով հուսալի դիմակայունություն»,-ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ մարտահրավերներին զուգահեռ ձևավորվել են աննախադեպ հնարավորություններ, որոնց օգտագործման գլխավոր նպատակն է պետության կայունությունը և անկախությունը վերածել գործնական իրականության։
«Այս գաղափարախոսությունը՝ իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, հիմա արդեն կարող եմ վստահությամբ ասել՝ լայնորեն ընդունվում է Հայաստանի ժողովրդի շրջանում։ Այն ծնվել է ժողովրդի գիտակցության մեջ և հիմա բերում է կոնկրետ արդյունքներ՝ անկախության, ինքնիշխանության, ներքին և արտաքին կայունության, օրենքի գերակայության և տնտեսական աճի տեսքով»,-ընդգծեց Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը կառավարության վարած հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության արդյունքում անշեղորեն աճում է։
Վարչապետի խոսքով՝ այդ հեղինակության վկայությունն են 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք երկու խոշոր միջազգային միջոցառումները՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը և Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովը։
«Հայաստանը սպասված գործընկեր է թե՛ հյուսիսում, թե՛ հարավում, թե՛ արևելքում և թե՛ արևմուտքում»,-հայտարարեց վարչապետը։
Փաշինյանը վստահեցրեց, որ «Ապագա կա, կա ապագա» կարգախոսը, որով ՔՊ-ն հաղթել էր 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, արդեն իրականություն է։
«Այսօր մենք ոչ թե քայլում ենք ապագայի ուղղությամբ, այլ քայլում ենք ապագայի մեջ։ Ապագան այլևս սկսվում է այսօրվանից։ Սա դարակազմիկ փոփոխություն է Հայաստանում»,– ամփոփեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Международный авторитет Республики Армения неуклонно растет: Пашинян
Как сообщает “Арменпресс”, с таким заявлением премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выступил на пресс-конференции 16 июля.
“Сформированное после Бархатной революции 2018 года правительство считает своей первостепенной стратегической задачей обеспечение устойчивости Республики Армения и создание необходимых для этого условий. Несмотря на существующие вызовы, наше государство движется по пути развития, демонстрируя надежную устойчивость”, - заявил премьер-министр.
По его словам, параллельно с вызовами сформировались беспрецедентные возможности, главная цель использования которых - превратить стабильность и независимость государства в практическую реальность.
“Эта идеология реальной Армении, и сейчас я могу с уверенностью сказать, что она широко принята народом Армении. Она родилась в сознании народа и сегодня приносит конкретные результаты в виде независимости, суверенитета, внутренней и внешней стабильности, верховенства закона и экономического роста”, - подчеркнул Пашинян.
Он добавил, что международный авторитет Армении неуклонно растёт благодаря сбалансированной внешней политике правительства.
По словам премьер-министра, свидетельством этого являются два крупных международных мероприятия, которые пройдут в Армении в 2026 году - саммит Европейского политического сообщества и Конференция по биоразнообразию COP-17.
“Армения является долгожданным партнером как на севере, так и на юге, как на востоке, так и на западе”, - заявил премьер-министр.
Пашинян заверил, что лозунг “Есть будущее, будущее есть”, с которым ГД победил на внеочередных парламентских выборах 2021 года, уже стал реальностью.
“Сегодня мы идем не в направлении будущего, а идем в будущее. Будущее начинается сегодня. Это эпохальное изменение в Армении”, - заключил Никол Пашинян.