Հայաստանի Հանրապետության միջազգային հեղինակությունը անշեղորեն աճում է․ Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 16-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո ձևավորված կառավարությունը իր առաջնային ռազմավարական խնդիրն է համարել Հայաստանի Հանրապետության հարատևության ապահովումը և դրա համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը։ Չնայած առկա մարտահրավերներին՝ մեր պետությունն անցնում է զարգացման ուղով՝ ցույց տալով հուսալի դիմակայունություն»,-ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ մարտահրավերներին զուգահեռ ձևավորվել են աննախադեպ հնարավորություններ, որոնց օգտագործման գլխավոր նպատակն է պետության կայունությունը և անկախությունը վերածել գործնական իրականության։
«Այս գաղափարախոսությունը՝ իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, հիմա արդեն կարող եմ վստահությամբ ասել՝ լայնորեն ընդունվում է Հայաստանի ժողովրդի շրջանում։ Այն ծնվել է ժողովրդի գիտակցության մեջ և հիմա բերում է կոնկրետ արդյունքներ՝ անկախության, ինքնիշխանության, ներքին և արտաքին կայունության, օրենքի գերակայության և տնտեսական աճի տեսքով»,-ընդգծեց Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը կառավարության վարած հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության արդյունքում անշեղորեն աճում է։
Վարչապետի խոսքով՝ այդ հեղինակության վկայությունն են 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք երկու խոշոր միջազգային միջոցառումները՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը և Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովը։
«Հայաստանը սպասված գործընկեր է թե՛ հյուսիսում, թե՛ հարավում, թե՛ արևելքում և թե՛ արևմուտքում»,-հայտարարեց վարչապետը։
Փաշինյանը վստահեցրեց, որ «Ապագա կա, կա ապագա» կարգախոսը, որով ՔՊ-ն հաղթել էր 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, արդեն իրականություն է։
«Այսօր մենք ոչ թե քայլում ենք ապագայի ուղղությամբ, այլ քայլում ենք ապագայի մեջ։ Ապագան այլևս սկսվում է այսօրվանից։ Սա դարակազմիկ փոփոխություն է Հայաստանում»,– ամփոփեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has announced that Armenia is on a stable and reliable path of development.
According to the Prime Minister, ensuring the sustainability of the Republic of Armenia and creating the necessary conditions for it has been the primary strategic objective of the government formed after the 2018 Velvet Revolution.
“Despite the existing challenges, our state is moving along the path of development, demonstrating reliable resilience,” Pashinyan said during a press conference.
He noted that, alongside the challenges, unprecedented opportunities have also emerged, and making use of these opportunities will allow Armenia to turn its stability and independence into a practical reality.
“I can now say with confidence that this ideology, the ideology of the real Armenia, is widely accepted among the people of Armenia. It was born in the consciousness of the people and is now yielding concrete results in the form of independence, sovereignty, internal and external stability, the rule of law, and economic growth,” he emphasized.
Pashinyan added that Armenia's international reputation is steadily growing due to the government’s balanced foreign policy.
As evidence of this, he pointed to two major international events to be hosted in Armenia in 2026: the European Political Community Summit and the COP-17 Biodiversity Conference.
“Armenia is a long-awaited partnerboth in the north and in the south, in the east and in the west,” said the Prime Minister.
“Today, we are not just moving towards the future, we are moving into the future. The future begins today. This marks an epochal shift for Armenia,” he concluded.