Քիմիայի 57-րդ միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմն արժանացել է արծաթե մեդալի և երեք գովասանագրի
Արաբական Միացիալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում հուլիսի 5-14-ը տեղի ունեցած Քիմիայի 57-րդ միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմն արժանացել է արծաթե մեդալի և երեք գովասանագրի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ արծաթե մեդալի է արժանացել Վանաձորի մաթեմատիկական և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Արման Խառատյանը, իսկ գովասանագրերի՝ «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Դավիթ Ղազարյանը, Գյումրու «Ֆոտոն» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Սևադա Հարությունյանը և Վանաձորի մաթեմատիկական և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Միքայել Ալեքսանյանը։ Օլիմպիադան անցկացվել է գործնական և տեսական փուլերով։
Քիմիայի օլիմպիադայի թիմը ղեկավարել են Անդրանիկ Դավինյանը (Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի գիտաշխատող) և Արտյոմ Պետրոսյանը (ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի ուսանող)։
Օլիմպիադային մասնակցել է 90 երկրի 355 աշակերտ: Յուրաքանչյուր երկիր կարող էր ներկայացնել առավելագույնը 4 մասնակից:

Сборная Армении завоевала серебряную медаль и три почётные грамоты на 57-й Международной химической олимпиаде
Сборная Армении завоевала серебряную медаль и три почётные грамоты на 57-й Международной химической олимпиаде, проходившей в Дубае (Объединённые Арабские Эмираты) с 5 по 14 июля.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Министерство образования, науки и спорта РА, ученик 12-го класса Ванадзорской специальной школы с углубленным изучением математики и естественных наук Арман Харатян был награждён серебряной медалью, а ученик 12-го класса школы «Квант» Давид Газарян, ученик 12-го класса гюмрийской школы «Фотон» Севада Арутюнян и ученик 11-го класса Ванадзорской специальной школы с углубленным изучением математики и естественных наук Микаэл Алексанян получили почётные грамоты. Олимпиада проходила в два этапа - практический и теоретический.
Команду олимпиады по химии возглавили Андраник Давинян (научный сотрудник Научно-технологического центра органической и фармацевтической химии) и Артём Петросян (студент химического факультета Ереванского государственного университета).
В олимпиаде приняли участие 355 студентов из 90 стран. Каждая страна могла быть представлена максимум четырьмя участниками.