Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարձակումներն Իրանի վրա սպառնում են Մերձավոր Արևելքի անվտանգությանը. Արաղչի
Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ագրեսիան Իրանի դեմ դարձել է աննախադեպ սպառնալիք ամբողջ Մերձավոր Արևելքի անվտանգության համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալման Ալ Սաուդի հետ հանդիպմանը:
Ըստ Իրանի ԱԳՆ-ի հայտարարության՝ Արաղչին «ընդգծել է, որ սիոնիստական և ամերիկյան վարչակարգերի ռազմական ագրեսիան, որը բացահայտորեն խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և միջազգային իրավունքը, ինչպես նաև միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմը, դարձել է աննախադեպ սպառնալիք ամբողջ Արևմտյան Ասիայի անվտանգության և կայունության համար»:
Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգի և Իրանի ԱԳ նախարարի միջև բանակցությունները տեղի են ունեցել հուլիսի 8-ի երեկոյան:
«Տարածաշրջանի երկրների միասնական և վճռական դիրքորոշումը, որոնք հանդես եկան այդ (ագրեսիայի) դեմ, վկայում է փոխհամաձայնության մասին՝ սիոնիստական վարչակարգի կողմից էքսպանսիոնիզմին և պատերազմի հրահրմանը հավաքական հակազդման անհրաժեշտության շուրջ», - հավելել են Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունում:
Իսրայելն Իրանին հարվածներ էր հասցրել հունիսի 13-ին, որին Թեհրանը պատասխանել էր՝ հարվածելով Իսրայելում թիրախների։ Հակամարտության 9-րդ օրը ԱՄՆ-ն հարվածներ հասցրել Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներին, որից հետո հայտարարեց կողմերի միջև հրադադարի մասին։

Атаки Израиля и США на Иран угрожают безопасности Ближнего Востока - Арагчи
Агрессия Израиля и США против Ирана стала беспрецедентной угрозой безопасности всего Ближнего Востока. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи на встрече с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом ибн Сальманом Аль Саудом.
Согласно сообщениию МИД Ирана, Арагчи «подчеркнул, что военная агрессия сионистского и американского режимов, которая явно нарушает Устав ООН и международное право, а также режим нераспространения ядерного оружия, стала беспрецедентной угрозой безопасности и стабильности всей Западной Азии». Переговоры наследного принца Саудовской Аравии и министра иностранных дел Ирана состоялись вечером 8 июля.
«Единая и решительная позиция стран региона, выступивших против этой [агрессии], свидетельствует о консенсусе по поводу необходимости коллективного противодействия экспансионизму и разжиганию войны сионистским режимом, который проводит политику апартеида», - добавили в МИД ИРИ.
13 июня Израиль нанёс удары по Ирану, на что Тегеран ответил ударами по целям на территории Израиля. На девятый день конфликта США нанесли удары по трём иранским ядерным объектам, после чего стороны объявили о прекращении огня.