ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության մասնակից պետությունների վեհաժողովի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության մասնակից պետությունների վեհաժողովի նախագահ Պայվի Կաուկորանտայի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հուլիսի 7-ից 9-ը կայանալիք Ագրեսիայի հանցագործության վերանայման հատուկ նստաշրջանի օրակարգային հարցերի վերաբերյալ։ Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային իրավունքի անկյունաքարային դերը՝ միջազգային խաղաղության ու անվտանգության ապահովման հարցում։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել  է միջազգային անվտանգությանն ու խաղաղությանը սպառնալիքների առկայության պայմաններում պետությունների պատասխանատու վարքագծի պահպանման կարևորությունը՝ վերահաստատելով Հայաստանի Հանրապետության բոլոր միջազգային պարտավորությունների կատարման հանձնառությունը։
Հանդիպման ընթացքում նաև անդրադարձ է կատարվել միջազգային հարաբերություններում իրավունքի գերակայության ապահովմանն ուղղված ջանքերին:

Armenian Deputy FM holds meeting with President of ICC Assembly of States Parties
On July 6, in New York, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Päivi Kaukoranta, the President of the Assembly of States Parties (ASP) to the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC), the foreign ministry has said in a statement.
The interlocutors exchanged views on the agenda items of the Special Session on the Review of the Amendments on the Crime of Aggression, to be held on July 7-9. The parties emphasized the pivotal role of international law in safeguarding international peace and security.
Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan underscored the importance of responsible state conduct in the face of threats to international peace and security, reiterating the commitment of Armenia to the implementation of all its international obligations.
During the meeting, efforts aimed at ensuring the primacy of law in international relations were also touched upon.