ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության մասնակից պետությունների վեհաժողովի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության մասնակից պետությունների վեհաժողովի նախագահ Պայվի Կաուկորանտայի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հուլիսի 7-ից 9-ը կայանալիք Ագրեսիայի հանցագործության վերանայման հատուկ նստաշրջանի օրակարգային հարցերի վերաբերյալ։ Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային իրավունքի անկյունաքարային դերը՝ միջազգային խաղաղության ու անվտանգության ապահովման հարցում։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել  է միջազգային անվտանգությանն ու խաղաղությանը սպառնալիքների առկայության պայմաններում պետությունների պատասխանատու վարքագծի պահպանման կարևորությունը՝ վերահաստատելով Հայաստանի Հանրապետության բոլոր միջազգային պարտավորությունների կատարման հանձնառությունը։
Հանդիպման ընթացքում նաև անդրադարձ է կատարվել միջազգային հարաբերություններում իրավունքի գերակայության ապահովմանն ուղղված ջանքերին:

Состоялась встреча замглавы МИД Армении с председателем Ассамблеи государств-участников Римского статута МУС
Заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян 6 июля в Нью-Йорке встретился с председателем Ассамблеи государств-участников Римского статута Международного уголовного суда Пяйви Каукоронтой.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обменялись мнениями по вопросам повестки Специальной сессии по рассмотрению поправок о преступлении агрессии, которая состоится с 7 по 9 июля. Стороны обоюдно подчеркнули ключевую роль международного права в обеспечении международного мира и безопасности.
Заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян подчеркнул важность сохранения ответственного поведения государств в условиях существующих угроз международной безопасности и мира, вновь подтвердив приверженность Армении выполнению всех международных обязательств.
В ходе встречи также были затронуты усилия, направленные на обеспечение верховенства права в международных отношениях.