Հունաստանի հայերի միությունը դատապարտում է արտաքին ուժերի հովանավորությունը վայելող շրջանակների՝ ՀՀ-ում զինված հեղաշրջում իրականացնելու ծրագրերը
Հունաստանի հայերի միությունն իր հայտարարությամբ աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարական հիմունքներով ընտրված իշխանություններին և դատապարտել արտաքին ուժերի հովանավորությունը վայելող շրջանակների գործունեությունը և նրանց՝ օրինական իշխանության դեմ զինված հեղաշրջում իրականացնելու ծրագրերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության մեջ նշված է. «Տեղին է հիշել, որ հեղաշրջում ծրագրող ուժերը այն նույն շրջանակներն են, որ այս կամ այն կերպ փոխկապակցված են 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում ահաբեկչություն իրականացնողների հետ, որտեղ սպանվեցին երկրի ութ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ՝ այդ թվում վարչապետը, ԱԺ-ի նախագահը, ԱԺ փոխնախագահները, նախարարներ և պատգամավորներ: Ավելին՝ 2008 թվականին, Երևանի փողոցներում ցուցարարների վրա կրակելու հրաման տված և 10 քաղաքացիների սպանության համար դեռևս չպատժված նախկին պաշտոնյաներ, այժմ էլ՝ կամ ուղիղ կամ քողարկված իրենց մասնակցությամբ, նախապատրաստվում էին նույն մեթոդներով հեղաշրջում իրականացնել։
Հայաստանի իշխանությունները 2018 թվականի դեկտեմբերին և 2021 թվականի հունիսի արտահերթ ընտրություններում ընտրողների ավելի քան 70 և 50 տոկոսի քվեն ստացած, ժողովրդավարական հիմունքներով ընտրված իշխանություն են։ Ըստ այդմ՝ մենք դատապարտում ենք այն բոլոր ապօրինի գործողությունները, ինչպես նաև Հայաստանից ներս կամ դուրս տարածվող աղմկահարույց տեղեկատվական արշավները, որոնք փորձում են հեղաշրջում պատրաստող տարրերի ձերբակալություններն ու հետապնդումները ներկայացնել որպես քաղաքական ընդդիմության հալածանք։
ՀՀ բոլոր քաղաքական ուժերը մեկ տարի անց հնարավորություն ունեն մասնակցելու ազատ խորհրդարանական ընտրությունների՝ իրենց գործունեությունը հանձնելով ժողովրդի դատին:
ՀՀՄ֊ն հավատացած է, որ Հայաստանի օրինական իշխանության դեմ հեղաշրջման ծրագրերը` օտար ուժերի կողմից հովանավորվող ոտնձգություններ են՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ, իսկ այդ գծով տեղեկատվական արշավները ոչ այլ ինչ են, քան միջազգային հանրային կարծիքը և ուշադրությունը շեղելու փորձեր»:

Союз армян Греции осуждает деятельность пользующихся покровительством иностранных сил групп и их планы по осуществлению вооруженного переворота
Союз армян Греции выражает свою поддержку демократически избранным властям Республики Армения и осуждает деятельность групп, пользующихся покровительством иностранных сил, а также их планы по осуществлению вооруженного переворота против законного правительства.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении Союза армян Греции говорится:
«Уместно напомнить, что силы, планирующие переворот, — это те же круги, которые так или иначе связаны с исполнителями теракта в Национальном Собрании Армении 27 октября 1999 года, в ходе которого погибли восемь высокопоставленных чиновников, включая премьер-министра, спикера Национального Собрания, вице-спикеров, министров и парламентариев. Более того, бывшие чиновники, отдавшие приказ расстрелять протестующих на улицах Еревана в 2008 году, в результате чего погибло 10 граждан, и оставшиеся безнаказанными, сейчас либо напрямую, либо тайно готовятся совершить переворот теми же методами.
Власти Армении, избранные в декабре 2018 года и на внеочередных выборах в июне 2021 года с поддержкой более 70% и 50% избирателей соответственно, являются демократически избранным правительством. Соответственно, мы осуждаем все незаконные действия, а также сенсационные дезинформационные кампании, распространяемые внутри или за пределами Армении, которые пытаются представить аресты и преследования заговорщиков как преследование политической оппозиции.
Все политические силы в Армении имеют возможность участвовать в свободных парламентских выборах через год, представив свою деятельность на суд народа.
Союз армян Греции убежден, что планы переворота против законных властей Армении являются посягательствами, спонсируемыми иностранными силами, на суверенитет и территориальную целостность Армении, а связанные с этим дезинформационные кампании являются ничем иным, как попытками ввести в заблуждение и отвлечь международное общественное мнение».