Հունաստանի հայերի միությունը դատապարտում է արտաքին ուժերի հովանավորությունը վայելող շրջանակների՝ ՀՀ-ում զինված հեղաշրջում իրականացնելու ծրագրերը
Հունաստանի հայերի միությունն իր հայտարարությամբ աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարական հիմունքներով ընտրված իշխանություններին և դատապարտել արտաքին ուժերի հովանավորությունը վայելող շրջանակների գործունեությունը և նրանց՝ օրինական իշխանության դեմ զինված հեղաշրջում իրականացնելու ծրագրերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության մեջ նշված է. «Տեղին է հիշել, որ հեղաշրջում ծրագրող ուժերը այն նույն շրջանակներն են, որ այս կամ այն կերպ փոխկապակցված են 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում ահաբեկչություն իրականացնողների հետ, որտեղ սպանվեցին երկրի ութ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ՝ այդ թվում վարչապետը, ԱԺ-ի նախագահը, ԱԺ փոխնախագահները, նախարարներ և պատգամավորներ: Ավելին՝ 2008 թվականին, Երևանի փողոցներում ցուցարարների վրա կրակելու հրաման տված և 10 քաղաքացիների սպանության համար դեռևս չպատժված նախկին պաշտոնյաներ, այժմ էլ՝ կամ ուղիղ կամ քողարկված իրենց մասնակցությամբ, նախապատրաստվում էին նույն մեթոդներով հեղաշրջում իրականացնել։
Հայաստանի իշխանությունները 2018 թվականի դեկտեմբերին և 2021 թվականի հունիսի արտահերթ ընտրություններում ընտրողների ավելի քան 70 և 50 տոկոսի քվեն ստացած, ժողովրդավարական հիմունքներով ընտրված իշխանություն են։ Ըստ այդմ՝ մենք դատապարտում ենք այն բոլոր ապօրինի գործողությունները, ինչպես նաև Հայաստանից ներս կամ դուրս տարածվող աղմկահարույց տեղեկատվական արշավները, որոնք փորձում են հեղաշրջում պատրաստող տարրերի ձերբակալություններն ու հետապնդումները ներկայացնել որպես քաղաքական ընդդիմության հալածանք։
ՀՀ բոլոր քաղաքական ուժերը մեկ տարի անց հնարավորություն ունեն մասնակցելու ազատ խորհրդարանական ընտրությունների՝ իրենց գործունեությունը հանձնելով ժողովրդի դատին:
ՀՀՄ֊ն հավատացած է, որ Հայաստանի օրինական իշխանության դեմ հեղաշրջման ծրագրերը` օտար ուժերի կողմից հովանավորվող ոտնձգություններ են՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ, իսկ այդ գծով տեղեկատվական արշավները ոչ այլ ինչ են, քան միջազգային հանրային կարծիքը և ուշադրությունը շեղելու փորձեր»:

Union of Armenians in Greece condemns coup plot, backs Armenian Government
The Union of Armenians in Greece has expressed support for the democratically elected authorities of the Republic of Armenia and condemned the actions of groups allegedly sponsored by foreign forces. In a statement, the Union condemned plans to plot an alleged armed coup against the legitimate government.
“It is appropriate to recall that the forces plotting the coup are the same circles that are, in some way, interconnected with those responsible for the terrorist attack on the National Assembly of the Republic of Armenia on October 27, 1999,” the statement reads. “During that attack, eight high-ranking officials were killed, including the Prime Minister, the Speaker of the National Assembly, Deputy Speakers, ministers, and deputies.”
The Union noted that former officials, who ordered the shooting of protesters in Yerevan in 2008 and have not yet been held accountable for the deaths of ten citizens, were preparing to carry out a coup using similar methods, either directly or through covert means.
According to the statement the current authorities, elected in December 2018 and re-elected in the June 2021 snap elections with over 70% and 50% of the vote respectively, represent a democratically elected government. The Union condemned all illegal actions and disinformation campaigns, both domestic and international, that aim to present the arrests and prosecutions of coup conspirators as political persecution.
The Union also stressed that all political forces in Armenia have the opportunity to participate in the 2026 parliamentary elections and present their activities to the judgment of the people.
“The Union of Armenians in Greece believes that the attempted coup against Armenia’s legitimate government is a foreign-sponsored encroachment on the country’s sovereignty and territorial integrity. The accompanying information campaigns are nothing more than attempts to divert international public opinion and attention,” the statement concluded.