ԵԽ Նախարարների կոմիտեն ավարտել է Հայաստանի դեմ 7 վճիռների կատարման վերահսկողությունը. այդ թվում է նաև Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի գործը
2025 թվականի հունիսի 10-ից 12-ն ընթացող Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի՝ մարդու իրավունքների հարցերով 1531-րդ հանդիպման արդյունքում Նախարարների կոմիտեն վերջնական որոշմամբ ավարտեց Հայաստանի Հանրապետության դեմ ընդհանուր թվով 7 վճիռների կատարման վերահսկողությունը՝ հաշվի առնելով այդ գործերի առնչությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (այսուհետ՝ Եվրոպական դատարան) արձանագրած խախտումները վերացնելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարության իրականացրած անհատական և ընդհանուր միջոցառումները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Հատկանշական է, որ Նախարարների կոմիտեն ավարտել է «Գաբրիելյանն ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատ թիվ  8088/05) խումբ գործերով վճիռների կատարողական-վերահսկողական վարույթը։ Այս խումբ գործերի շրջանակում, ի թիվս այլնի, Եվրոպական դատարանը արձանագրել էր Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի (այսուհետ՝ կոնվենցիա) 6-րդ հոդվածի 3-րդ կետի «դ» ենթակետով երաշխավորված՝ իր դեմ ցուցմունք տված վկային հարցաքննելու իրավունքի արդյունավետ իրականացումն ապահովելու խախտում:
Եվրոպական դատարանը մեկ այլ գործով՝  «Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատ թիվ 36469/08) արձանագրել էր կոնվենցիայի խախտում, մասնավորապես՝ խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքի միջամտության առնչությամբ ներպետական իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների բացակայության մասով: Հատկանշական է, որ Նախարարների կոմիտեն ավարտել է գործով վճռի կատարողական-վերահսկողական վարույթը ևս՝  դրական զարգացում որակելով այդ ուղղությամբ կառավարության կողմից նախաձեռնված ընդհանուր միջոցառումները, ինչպես նաև՝ կառավարության կողմից փոխհատուցման ինստիտուտի կիրառման առնչությամբ ներկայացված ներպետական դատական պրակտիկան:
Փակված վարույթների շարքում է նաև «Դ.Ս.-ն ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատ թիվ 82348/17) գործը, որի առնչությամբ Նախարարների կոմիտեին ներկայացված գործողությունների հաշվետվության շրջանակում կառավարությունը ներկայացրել էր հանձնման (էքստրադիցիա) վերաբերյալ նոր կարգավորումները, որոնք սահմանվել են 2024թ.-ի նոյեմբերի 24-ին ընդունված «Քրեական վարույթներով իրավական օգնության մասին» ՀՀ օրենքով:

Комитет министров Совета Европы завершил надзор за исполнением 7 постановлений против Армении, включая дело "Тер-Петросян против Армении"
По итогам 1531-го заседания Комитета министров Совета Европы по правам человека, состоявшегося 10-12июня 2025 года, Комитет министров завершил надзор за исполнением в общей сложности 7 постановлений против Республики Армения, принимая во внимание индивидуальные и общие меры, принятые правительством Республики Армения для устранения нарушений, зафиксированных Европейским судом по правам человека (далее — Европейский суд) в отношении этих дел.
Как передает «Арменпресс», сообщение по этому поводу было распространено Офисом представителя Республики Армения по международным правовым вопросам.
Примечательно, что Комитет министров завершил процедуру надзора за исполнением постановлений по группе дел «Габриелян против Армении» (иск № 8088/05). В этой группе дел Европейский суд, в том числе, зафиксировал нарушение права на эффективное осуществление права на допрос свидетеля, давшего против него показания, гарантированного статьей 6, пунктом 3, подпунктом «d» Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод (далее именуемой «Конвенция»).
В другом деле «Тер-Петросян против Армении» (иск № 36469/08) Европейский суд зафиксировал нарушение Конвенции, в частности, в связи с отсутствием эффективных внутренних средств правовой защиты в отношении вмешательства в право на свободу мирных собраний. Примечательно, что Комитет министров также завершил исполнительное и надзорное производство по решению по делу, квалифицировав как позитивное развитие общие меры, инициированные правительством в этом направлении, а также представленную правительством внутреннюю судебную практику в отношении применения института компенсации.
В число закрытых производств входит также дело «Д.С. против Армении» (иск № 82348/17), в связи с которым в рамках представленного Комитету министров доклада о действиях правительство представило новые правила экстрадиции, установленные Законом РА «О правовой помощи в уголовном судопроизводстве», принятым 24 ноября 2024 года.