Հայ-իրանական մաքսակետում իրավիճակը կառավարելի է, Իրանից դիմող փախստականներ այս պահի դրությամբ չկան. Մեղրու համայնքապետ
Իրան-Իսրայել հակամարտության շարունակվող լարվածության ֆոնին Իրանից Հայաստան եկող քաղաքացիների շարժը կառավարելի է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ասաց Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը։
«Երեք օր է՝ Իրանից շարժ կա դեպի Հայաստան, բայց իրավիճակը կառավարելի է։ Ես անձամբ ներկա եմ գտնվել մաքսատանը, զրուցել եմ բնակիչների և տեղափոխվող մարդկանց հետ։ Մաքսատունը նորմալ աշխատում է, խցանումներ չկան, ամեն ինչ ընթանում է բնական հունով։ Բեռնատարները, տուրիստական խմբերը շարժվում են իրենց հերթականությամբ»,- նշեց Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին օրերին հոսք նկատվում է դեպի Մեղրիի և Ագարակի հյուրանոցներ, սակայն պատճառը ոչ թե Իրանից ժամանած անձինք են, այլ զբոսաշրջիկներ՝ Երևանից, Ռուսաստանից, եվրոպական երկրներից։
«Հյուրանոցներում որոշ օրեր հնարավոր է տեղ չլինի, բայց դա պայմանավորված է զբոսաշրջային ակտիվությամբ։ Իրանից եկած քաղաքացիների դիմումներ մեզ դեռ չեն եղել, բայց եթե դիմեն՝ կլինեն նրանք Իրանի քաղաքացիներ, թե իրանահայեր, մենք պատրաստ ենք աջակցել»,- հավելեց համայնքապետը։
Անդրեասյանը նաև ընդգծեց, որ տաքսու վարորդների հետ հանդիպել և հորդորել է չբարձրացնել գները՝ օգտվելով իրավիճակից։

Ситуация на армяно-иранском таможенном пункте контролируемая, на данный момент беженцев из Ирана нет: глава общины Мегри
На фоне продолжающейся напряженности из-за ирано-израильского конфликта перемещение прибывающих в Армению из Ирана граждан управляемо. Об этом в беседе с Арменпресс сказал глава общины Мегри Хачатур Андреасян.
«Уже три дня есть движение из Ирана в Армению, но ситуация управляемая. Я лично присутствовал на таможне, общался с жителями и перемещающимися людьми. Таможня работает в штатном режиме, пробок нет, все идет своим чередом. Грузовики и туристические группы движутся в своем порядке», — отметил Андреасян.
По его словам, в последние дни наблюдается поток в гостиницы Мегри и Агарака, но причина не в прибывающих из Ирана, а в туристах из Еревана, России и стран Европы.
«Возможно, в некоторые дни в гостиницах не будет мест, но это связано с туристической активностью. Пока мы не получали заявок от граждан Ирана, но если они обратятся, будь то граждане Ирана или иранские армяне, мы готовы помочь им», — добавил мэр.
Андреасян также подчеркнул, что встречался с таксистами и призвал их не повышать цены, пользуясь ситуацией.