Չինաստանի ԱԳ նախարարությունը կոչ է արել Իրանին և Իսրայելին վերադառնալ երկխոսության ուղի
Պեկինը կոչ է անում Իրանին և Իսրայելին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել լարվածությունը թուլացնելու համար, վերադառնալ երկխոսության ու բանակցությունների ուղի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունիսի 16-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գո Ցզյակունը։
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել լարվածությունը շուտափույթ նվազեցնելու, էլ ավելի մեծ ցնցումների մեջ տարածաշրջանի ներքաշումը կանխելու և խնդիրները լուծելու նպատակով երկխոսության ու բանակցությունների ճիշտ ուղի վերադառնալու պայմանների ստեղծման համար», - դիվանագետի խոսքերն է փոխանցում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Գո Ցզյակունն ընդգծել է, որ չինական կողմը խորապես մտահոգված է Իրանի վրա Իսրայելի հարվածի և ռազմական հակամարտության կտրուկ էսկալացման պատճառով։
«Ռազմական ուժով չես հասնի կայուն խաղաղության, ցանկացած միջազգային վեճ պետք է լուծվի երկխոսության և խորհրդակցությունների միջոցով», - ասել է նա՝ հավելելով, որ Պեկինը կշարունակի պահպանել կապը համապատասխան կողմերի հետ, կաջակցի խաղաղությանն ու երկխոսությանը։
Լույս հունիսի 13-ի գիշերն Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) լայնածավալ գործողություն է սկսել «Վեր հառնող առյուծ» անվանմամբ, որի շրջանակներում հարվածներ են հասցվում Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված ռազմական թիրախներին ու օբյեկտներին, սպանվել են մի շարք բարձրաստիճան իրանցի զինվորականներ, այդ թվում՝ Իրանի ԶՈւ-ի գլխավոր շտաբի պետը և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատարը, ինչպես նաև մի շարք միջուկային ոլորտի գիտնականներ: Թիրախավորվել են նաև բնակելի շենքեր։ Իրանում իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը հասել է 224-ի։

МИД Китая призывает Иран и Израиль вернуться на путь диалога
Пекин призывает Иран и Израиль принять незамедлительные меры по снижению напряженности и вернуться на путь диалога и переговоров. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил официальный представитель МИД КНР Го Цзякунь на брифинге 16 июня.
“Мы призываем все стороны немедленно принять меры для скорейшего снижения напряженности, предотвращения погружения региона в еще большие потрясения и создания условий для возвращения на правильный путь диалога и переговоров для решения проблем”, - РИА Новости цитирует дипломата.
Го Цзякунь подчеркнул, что китайская сторона глубоко обеспокоена израильским ударом по Ирану и резкой эскалацией военного конфликта.
“Военной силой не добиться прочного мира, любой международный спор должен решаться путем диалога и консультаций”, - заявил он, добавив, что Пекин продолжит поддерживать контакты с соответствующими сторонами и поддерживать установление мира и диалога.
В ночь на 13 июня Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) начала масштабную операцию под названием “Восходящий лев”, целью которой были военные цели и объекты, связанные с ядерной программой Ирана. Были убиты высокопоставленные иранские военные, включая начальника штаба Вооруженных сил Ирана и командующего Корпусом стражей исламской революции (КСИР), а также ряд ученых-атомщиков. Удары были нанесены и по жилым зданиям. Число погибших в результате израильских ударов по Ирану достигло 224.