Շիրակի մարզի համայնքներում ստեղծվել են քամու  և կարկուտի վնասները գույքագրող հանձնաժողովներ
Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանի հանձնարարությամբ, քամու ու կարկուտի վնասները գույքագրելու, ամբողջական պատկերը կազմելու նպատակով մարզի բոլոր համայնքներում ստեղծվել են տեղային հանձնաժողովներ, որոնց կմիանան մարզպետի աշխատակազմի պատասխանատուները։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Շիրակի մարզպետարանից,  Շիրակի մարզպետը  անցկացրել է արտակարգ խորհրդակցություն` ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայության Շիրակի մարզային փրկարարական վարչության պետ Արմեն Ափոյանի, մարզպետի աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հունիսի 14-ին  արձանագրված ուժեղ քամու, տեղացած կարկուտի, հորդառատ անձրևի հետևանքները գույքագրելուն և հնարավորինս շուտ վերացնելուն առնչվող հարցեր:
Հունիսի 14-ին ժամը 19:00-ից սկսված ուժեղ քամին ու պտտահողմը զգալի ավերածություններ են առաջացրել մի շարք համայնքներում։ Ուժեղ պտտահողմը, 17-32 մ/վ արագությամբ քամին Գյումրի և Արթիկ քաղաքներում տանիքներ է վնասել, ծառեր արմատախիլ արել։
Մեծ Մանթաշ, Գետափ, Գեղանիստ, Հոռոմ, Արևշատ, Նոր Կյանք, Անուշավան, Պեմզաշեն գյուղերում վնասվել են բնակելի շենքերի, տների, հասարակական և գյուղատնտեսական շինությունների տանիքներ, ջերմոցային տնտեսություններ, էլեկտրահաղորդման գծեր։

В общинах Ширакской области созданы комиссии по инвентаризации ущерба от ветра и града
По распоряжению губернатора Ширакской области Давида Арушаняна во всех общинах области созданы местные комиссии по инвентаризации ущерба от ветра и града и составлению полной картины с участием должностных лиц аппарата губернатора области.
Как сообщили Арменпресс из администрации Ширакской области, губернатор Ширакской области провел экстренное совещание с участием начальника спасательного управления Ширакской области Спасательной службы МВД РА Армена Апояна и должностных лиц аппарата губернатора области. В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные с инвентаризацией последствий сильного ветра, града и ливня, зафиксированных 14 июня, и их скорейшего устранения.
Сильный ветер и смерч, начавшиеся в 19:00 часов 14 июня, вызвали значительные разрушения в ряде населенных пунктов. Сильный смерч со скоростью ветра 17-32 м/с повредил крыши и вырвал с корнем деревья в городах Гюмри и Артик.
В селах Мец Манташ, Гетап, Геганист, Ором, Аревшат, Нор Кянк, Анушаван и Пемзашен повреждены крыши жилых домов, жилых домов, общественных и сельскохозяйственных построек, теплицы, линии электропередач.