Դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել Մալթայի ԱԳ նախարարին
Իտալիայում և համատեղության կարգով Սան Մարինոյում ու Մալթայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը հունիսի 10-ին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել Մալթայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և զբոսաշրջության նախարար Իեն Բորջին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Իտալիայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ շնորհավորելով դեսպանին Մալթայի Հանրապետությունում իր դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ փոխվարչապետ Իեն Բորջը հաջողություն է մաղթել դեսպան Կարապետյանին՝ վստահություն հայտնելով, որ նրա գործունեությունը նոր լիցք և բովանդակություն կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին։
Դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանն, իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և բարի մաղթանքների համար, հավաստիացրել է, որ ձգտելու է անել առավելագույնը՝ նոր մակարդակի հասցնելու ՀՀ-ՄՀ քաղաքական երկխոսությունը, ինչպես նաև ընդլայնելու երկկողմ փոխգործակցությունը տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջային և մի շարք այլ բնագավառներում։
Հաղորդվում է, որ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգային, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում հայ-մալթայական փոխգործակցության հարցերին: Մտքեր են փոխանակվել նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերի շուրջ:

Посол Армении вручил копии верительных грамот главе МИД Мальты
Посол Армении в Италии и по совместительству в Сан-Марино и на Мальте Владимир Карапетян 10 июня вручил копии верительных грамот вице-премьеру, министру иностранных дел и туризма Республики Мальта Яну Боргу.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства Армении в Италии, поздравив посла с началом дипломатической миссии в Республике Мальта, вице-премьер Ян Борг пожелал послу Карапетяну успехов, выразив уверенность, что его деятельность придаст новый импульс и новое содержание двусторонним отношениям.
Посол Владимир Карапетян поблагодарил за теплый прием и добрые пожелания и заверил, что будет стремиться сделать все возможное для вывода политического диалога между Арменией и Мальтой на новый уровень, а также расширения двустороннего сотрудничества в экономической, культурной, туристической и ряде других сфер.
Собеседники затронули вопросы двусторонней повестки дня, а также армяно-мальтийского сотрудничества на международных площадках. Состоялся также обмен мнениями относительно усилий по установлению мира в регионе Южного Кавказа.