Ներգաղթյալների և իրավապահների միջև բախումների պատճառով Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել Լոս Անջելես Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանում ուղարկելու մասին
Ներգաղթյալների և իրավապահների միջև բախումների պատճառով Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել Լոս Անջելես Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանում  ուղարկելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է Լոս Անջելես ուղարկել Ազգային գվարդիայի 2000 զինծառայողի՝ անօրինական ներգաղթյալների նկատմամբ իրականացվող խուզարկությունների պատճառով սկսված բախումները կարգավորելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է BBC-ն՝ հղում անելով դաշնային պաշտոնյայի, Ազգային գվարդիան Լոս Անջելես կժամանի 24 ժամվա ընթացքում:
Հաղորդվում է, որ Թրամփը օգտագործել է իրավական դրույթ, որը թույլ է տալիս նրան վերահսկողություն ստանձնել Ազգային գվարդիայի նկատմամբ։
Անկարգությունները սկսվել են Լոս Անջելեսի գերազանցապես լատինամերիկյան շրջանում Ներգաղթի և մաքսային ծառայության (ICE) դաշնային գործակալների կողմից անօրինական միգրանտների հայտնաբերմանն ուղղված խուզարկությունների պատճառով։
Կալիֆոռնիայի նահանգապետը Թրամփի հրամանագիրը որակել է որպես անտեղի և սադրիչ՝ ասելով, որ տեղում իրավապահ մարմինների ներկայության պակաս չկա։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարն էլ զգուշացրել է, որ ակտիվ ծովային հետևակը կմոբիլիզացվի, եթե Լոս Անջելեսում բախումները շարունակվեն։
Նշվում է, որ Լոս Անջելեսում տեղական ժամանակով առավոտյան մոտ 03:00-ի բախումները,  հանդարտվել են։
Թեև ամերիկյան լրատվամիջոցները դեռևս նոր տեղեկություններ չեն հաղորդում, սակայն հունիսի 8-ին կանխատեսվում են ավելի շատ բողոքի ցույցեր։

Трамп подписал указ о развертывании Национальной гвардии в Лос-Анджелесе на фоне протестов из-за нелегальной иммиграции
Президент США Дональд Трамп приказал направить 2000 военнослужащих Национальной гвардии в Лос-Анджелес для подавления протестов из-за рейдов на нелегальных иммигрантов.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC, ссылаясь на федерального чиновника, заявившего, что Национальная гвардия прибудет в Лос-Анджелес в течение 24 часов. Сообщается, что Трамп сослался на правовое положение, которое позволяет ему взять под контроль Национальную гвардию.
Беспорядки начались в преимущественно латиноамериканском районе Лос-Анджелеса из-за рейдов федеральных агентов иммиграционной и таможенной полиции (ICE), нацеленных на нелегальных иммигрантов.
Губернатор Калифорнии назвал указ Трампа неуместным и провокационным, заявив, что на местах нет недостатка в присутствии правоохранительных органов.
Министр обороны США также предупредил, что действующие морские пехотинцы будут мобилизованы, если столкновения в Лос-Анджелесе продолжатся.