ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են բնակլիմայական ռիսկերի մեղմանն ուղղված միջոցառումներին վերաբերող հարցեր
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ հունիսի 5-ին տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են բնակլիմայական ռիսկերի մեղմանն ուղղված միջոցառումներին և հակակարկտային կայանքների արդյունավետությանը վերաբերող հարցեր:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ մանրամասներ են ներկայացվել բնակլիմայական ռիսկերի մեղմանն ուղղված միջոցառումների՝ գյուղատնտեսական ապահովագրության, կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման, կարկտահարության վնասների փոխհատուցման տարբերակների վերաբերյալ: Զեկուցվել է նաև մթնոլորտային երևույթների վրա ակտիվ ներգործության աշխատանքների կառավարման, գազագեներատորային հակակարկտային կայանքների ներկա վիճակի վերաբերյալ, մանրամասներ են ներկայացվել գազագեներատորային հակակարկտային կայանքների արդյունավետության ուսումնասիրությունների վերաբերյալ: Նշվել է, որ ըստ ուսումնասիրությունների արդյունքների, գազագեներատորային հակակարկտային կայանքները չունեն գիտական հիմնավորում։
Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են կարկտաբեր ամպերի հայտնաբերմանը, կարկուտի ռիսկերի սցենարների մշակման համակարգերի զարգացմանը, ինչպես նաև հակակարկտային պաշտպանության պասիվ տարբերակներին, ինչպիսիք են՝ գյուղատնտեսական ապահովագրությունը և կարկտապաշտպան ցանցաշերտերի տեխնոլոգիաների ներդրումը: Ըստ պատասխանատուների, դրանք ամենաարդյունավետ մեթոդն են գյուղատնտեսական մշակաբույսերը կարկուտից պաշտպանելու համար։
Վերոնշյալ խնդիրների լուծման համատեքստում վարչապետը կարևորել է կարկտապաշտպան ցանցերի և ապահովագրության գործիքների կիրառումը և հանձնարարել շարունակել այս ուղղությամբ աշխատանքները:

Под председательством премьер-министра Пашиняна oбсуждены вопросы смягчения климатических рисков и эффективности противоградовых установок
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с мероприятиями по смягчению климатических рисков и эффективностью противоградовых установок.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, были представлены подробности о мероприятиях по смягчению климатических рисков: агрострахование, внедрение противоградовых сетей, варианты компенсации ущерба от града. Также было доложено об управлении работами по активному воздействию на атмосферные явления, текущем состоянии газогенераторных противоградовых установок, а также были представлены подробности об исследованиях эффективности газогенераторных противоградовых установок. Было отмечено, что по результатам исследований было установлено, что газогенераторные противоградовые установки не имеют научного обоснования.
Были затронуты вопросы обнаружения градовых облаков, развития систем разработки сценариев градового риска, а также пассивных вариантов противоградовой защиты, таких как агрострахование и внедрение технологий противоградовых сеток. По мнению ответственных лиц, они являются наиболее эффективным методом защиты сельскохозяйственных культур от града.
В контексте решения вышеуказанных проблем премьер-министр подчеркнул важность использования противоградовых сеток и механизма страхования и поручил продолжить работу в этом направлении.