Իրանը քննարկում է միջուկային ծրագրի շուրջ ԱՄՆ-ի փոխանցած առաջարկը․ Արաղչի
ԱՄՆ-ի կողմից Օմանի միջոցով վերջերս ներկայացված առաջարկին Իրանի պատասխանը քննարկվում է։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Tasnim գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
Կառավարության նիստում իր ելույթում Իրանի ԱԳ նախարարը զեկույց է ներկայացրել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև անուղղակի միջուկային բանակցությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև անդրադարձել է ամերիկացի բանակցողների կողմից Օմանի միջոցով Իրանին ուղարկված առաջարկին։
«Այդ նամակի պատասխանը պատրաստվում է», - հայտարարել է Արաղչին։
Մայիսի 31-ի երեկոյան X սոցիալական հարթակի իր էջում Արաղչին գրել էր, որ ամերիկյան առաջարկը հանձնել է Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր բին Համադ ալ-Բուսաիդին։
«Իմ սիրելի եղբայր Բադր բին Համադ ալ-Բուսաիդին, Օմանի հարգարժան արտաքին գործերի նախարարը, այսօր կարճատև այցով ժամանել է Թեհրան՝ ներկայացնելու ԱՄՆ-ի առաջարկի տարրերը, որոնց համապատասխան արձագանք կտրվի՝ համաձայն Իրանի ժողովրդի սկզբունքների, ազգային շահերի և իրավունքների», - ասել է Արաղչին։
Իրանը և ԱՄՆ-ն ապրիլի 12-ից ի վեր Օմանի միջնորդությամբ անցկացրել են բանակցությունների հինգ փուլ՝ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնության հասնելու և Թեհրանի նկատմամբ պատժամիջոցները վերացնելու նպատակով։ Բանակցությունների 5-րդ փուլը կայացել է մայիսի 23-ին, Հռոմում։

Иран обсуждает предложение США по ядерной программе - Арагчи
Иран обсуждает ответ на недавнее предложение по ядерной программе, представленное США через Оман. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство Tasnim, об этом заявил глава МИД Ирана Аббас Арагчи.
В своем выступлении на заседании правительства глава МИД Ирана представил доклад о непрямых ядерных переговорах между Ираном и США, а также коснулся предложения, направленного Ирану американскими переговорщиками через Оман.
«Ответ на это письмо готовится», — заявил Арагчи.
Вечером 31 мая Арагчи написал на своей странице на социальной платформе X, что американское предложение передал министр иностранных дел Омана Бадр бин Хамад аль-Бусаиди.
«Мой дорогой брат Бадр бин Хамад аль-Бусаиди, уважаемый министр иностранных дел Омана, прибыл сегодня в Тегеран с кратким визитом, чтобы представить элементы предложения США, на которые будет дан ответ в соответствии с принципами, национальными интересами и правами иранского народа», — сказал Арагчи.
Иран и США провели пять раундов переговоров с 12 апреля при посредничестве Омана с целью достижения соглашения по ядерной программе Ирана и снятия санкций с Тегерана. Пятый раунд переговоров состоялся 23 мая в Риме.