Ուկրաինայի Սումիի մարզում պարտադիր տարհանման գոտին ընդլայնվել է՝ ներառելով ևս 11 բնակավայր
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է շրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Օլեգ Գրիգորովը՝ նշելով, որ որոշումն ընդունվել է սահմանամերձ համայնքների գնդակոծությունների հետևանքով առաջացած մշտական սպառնալիքի պատճառով։
Տարհանման ցուցակում ներառվել են ևս 11 գյուղական բնակավայր՝ Գորոբովկա, Շտանովկա, Վորոնովկա, Յանչենկի, Ցիմբալովկա, Շկուրատովկա, Կրովնոյե, Նիկոլաևկա, Ռուդնովկա, Սպասկոյե և Կապիտանովկա։
«Որոշումը կայացվել է քաղաքացիական բնակչության կյանքին սպառնացող մշտական վտանգի պատճառով։ Մնալն այս գոտում նշանակում է ուղղակի սպառնալիք կյանքի և առողջության համար»,-հայտարարել է Գրիգորովը՝ կոչ անելով բնակիչներին անհապաղ լքել տարածքը։
Սումիի մարզը սահմանակցում է Ռուսաստանի Կուրսկի, Բրյանսկի և Բելգորոդի մարզերին։ Տարածքում ընդհանուր առմամբ արդեն 213 բնակավայր է ներառված պարտադիր տարհանման գոտում։
Մայիսի 25-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր Ուկրաինայի հետ սահմանին «անվտանգության գոտու» ստեղծման մասին՝ նշելով, որ Կուրսկի շրջանից ուկրաինական զորքերը դուրս են մղվել։ Նշվում է, որ ռուսական կողմը վերահսկողություն է հաստատել Սումիի մարզի Մարյինո և Լոկնյա բնակավայրերի նկատմամբ։

Зона обязательной эвакуации в Сумской области Украины расширена еще на 11 населенных пунктов
Как передает Арменпресс, глава областной военной администрации Олег Григоров сообщил, что решение принято в связи с постоянной угрозой обстрелов приграничных населенных пунктов.
Власти Сумской области Украины расширили обязательную эвакуацию граждан на еще 11 населенных пунктов. Речь идет о селах Воробьевка, Штановка, Вороновка, Янченко, Цымбаловка, Шкуратовка, Кровное, Николаевка, Рудновка, Спасское и Капитановка.
«Решение принято в связи с постоянной угрозой жизни мирного населения. Нахождение в этой зоне несет прямую угрозу жизни и здоровью», — заявил Григоров, призвав жителей немедленно покинуть этот район.
Сумская область граничит с Курской, Брянской и Белгородской областями России. Всего в зону обязательного отселения в регионе уже включено 213 населенных пунктов.
25 мая Минобороны России заявило о создании «зоны безопасности» на границе с Украиной, отметив, что украинские войска вытеснены из Курской области. Отмечается, что российская сторона установила контроль над населенными пунктами Марьино и Локня в Сумской области.