Կապերը Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև շատ ամուր են․ Վարդապետյան
Հայկական կողմն արդեն սկսել է համագործակցությունը Եվրաջասթի հետ և տարվա վերջում կունենա իր ներկայացուցիչն այդ կառույցում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը «Երևանյան երկխոսություն-2025» համաժողովում։
«Մի պրակտիկ հարց, որ կցանկանայի նշել, այն է, որ մենք արդեն սկսել ենք մեր շփումն ու համագործակցությունը Եվրաջասթի հետ, և գտնվում ենք վերջնական գործընթացի մեջ՝ կապի դատախազին Եվրաջասթի գրասենյակ ուղարկելու փուլում. տարվա վերջում մենք կավարտենք գործընթացը և ներկայություն կունենանք կառույցի գրասենյակում։ Մենք միջազգային շատ կոնկրետ հանցագործությունների վերաբերյալ արդեն ամենօրյա շփման մեջ ենք մեր գործընկերների հետ»,- ասաց Վարդապետյանը։
Վարդապետյանը հավելեց, որ նկատի ունի անդրազգային հանցագործությունները՝ փողերի լվացումը, ֆինանսական հանցագործությունները։ Նրա կարծիքով՝ կապերը Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև շատ ամուր են: Նա շեշտեց, որ երկրորդ հարցը բարոյականության բաղադրիչն է, ինչն էական է։
Վարդապետյանն անդրադարձել է դատական համակարգում իրավիճակի բարելավմանը՝ այդ համատեքստում կարևորելով կոռուպցիայի դեմ պայքարը։

Связи между Арменией и Евроюстом очень прочные –генпрокурор РА
Армянская сторона уже начала сотрудничество с Евроюстом и до конца года будет иметь своего представителя в этой структуре.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила генеральный прокурор РА Анна Вардапетян на конференции «Ереванский диалог-2025».
«Один практический вопрос, который я хотела бы упомянуть, заключается в том, что мы уже начали наше общение и сотрудничество с Евроюстом и находимся на завершающем этапе отправки прокурора по связям в офис Евроюста. В конце года мы завершим этот процесс и будем иметь присутствие в офисе организации. Мы уже находимся в ежедневном контакте с нашими партнерами по поводу очень конкретных международных преступлений», — сказала Вардапетян.
Вардапетян добавила, что имеет в виду транснациональные преступления: отмывание денег, финансовые преступления. По ее мнению, связи между Арменией и Евроюстом очень прочные. Она подчеркнула, что второй вопрос — это моральная составляющая, которая имеет существенное значение.
Вардапетян коснулась вопроса улучшения ситуации в судебной системе, подчеркнув в этом контексте важность борьбы с коррупцией.