Իրանը կարող է միջուկային զենք ստանալ, սակայն չի ցանկանում դա անել. Արաղչի
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ իր երկիրն ունի միջուկային զենք ստեղծելու հնարավորություն, սակայն չունի դա անելու ցանկություն, քանի որ գոյություն ունի Իսլամական հեղափոխության առաջնորդի ֆեթվա, որն արգելում է նման զենքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Մայիսի 23-ին Հռոմում ԱՄՆ-ի հետ նախատեսված միջուկային հիմնախնդրի շուրջ բանակցությունների հինգերորդ փուլի նախօրեին Արաղչին Իրանի ազգային հեռուստատեսության եթերում ընդգծել է, որ երկիրը հետ չի կանգնելու իր միջուկային իրավունքներից:
Նրա խոսքով՝ 2015 թվականի միջուկային համաձայնագիրը՝ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը (ԳՀԾԾ), դեռևս «մեռած չէ», բայց այն նաև «չի կարող վերականգնվել»: Ըստ Արաղչիի՝ ԳՀՀԾ-ի վերածնունդն Իրանին ոչ մի օգուտ չի տա։
«Մենք չենք նահանջի մեր իրավունքներից: Մեր միջուկային ծրագիրը, ներառյալ հարստացումը, պետք է շարունակվի: Այնուամենայնիվ, մենք պատրաստ ենք վստահության կառուցման և թափանցիկության միջոցներ ձեռնարկել և ընդունել ավելի լայն մոնիթորինգ, քանի որ վստահ ենք մեր ծրագրի խաղաղ բնույթի մեջ», - ասել է նա:
Արաղչին նաև նշել է, որ եվրոպացիները ցանկանում են մասնակցել ԱՄՆ-Իրան բանակցություններին՝ սպառնալով գործարկել 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրում ներառված հատուկ մեխանիզմը, որով նրանք կարող են վերականգնել պատժամիջոցներն Իրանի նկատմամբ։
«Եվրոպան ոչ մի դերակատարում չունի մեր և ԱՄՆ-ի միջև ընթացող բանակցություններում…. Եթե Եվրոպան ցանկանում է դերակատարում ունենալ, ապա պետք է հրաժարվի Իրանի նկատմամբ իր թշնամական և առճակատման քաղաքականությունից», - ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը՝ եվրոպացիներին խորհուրդ տալով չգործարկել հատուկ մեխանիզմը, քանի որ նրանք ճգնաժամի մեջ կդնեն Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագիրը։
Արաղչին ասել է, որ ինքը և իր թիմակիցները կմեկնեն Իտալիայի մայրաքաղաք՝ բանակցությունների հինգերորդ փուլի համար՝ նշելով, որ մայիսի 23-ին պարզ կլինի՝ «արդյոք մյուս կողմը պատրաստ է վերանայել իր դիրքորոշումները»։
Իրանի արտգործնախարարը նաև հիշեցրել է, որ մայիսի 22-ին ավելի վաղ նամակ է գրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին իրանական միջուկային օբյեկտների դեմ Իսրայելի սպառնալիքների մասին։
«Ես հստակ նշել եմ, որ մենք պատրաստ ենք վճռական պատասխանի, և եթե սպառնալիքները շարունակվեն, ապա մենք ստիպված կլինենք հատուկ միջոցներ ձեռնարկել մեր օբյեկտներն ու նյութերը պաշտպանելու համար։ Նրանք պետք է հասկանան, թե մենք ինչ նկատի ունենք՝ հատուկ միջոցներ ասելով», - հայտարարել է Արաղչին։

Иран может получить ядерное оружие, но не желает этого: министр ИД Ирана
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что его страна имеет возможность создать ядерное оружие, но не желает этого делать, поскольку существует фетва лидера Исламской революции, запрещающая такое оружие. Как передает «Арменпресс» об этом сообщает информационное агентство Mehr.
Накануне пятого раунда переговоров с Соединенными Штатами по ядерной проблеме, запланированных на 23 мая в Риме, Арагчи в эфире иранского национального телевидения заявил, что страна не откажется от своих ядерных прав.
По его словам, ядерное соглашение 2015 года - Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД), еще «не умер», но его также «невозможно восстановить». По словам Арагчи, возрождение СВПД не принесет Ирану никакой пользы.
«Мы не отступим от своих прав. Наша ядерная программа, включая обогащение урана, должна продолжаться. Однако мы готовы принять меры по укреплению доверия и прозрачности и согласиться на более широкий мониторинг, потому что мы уверены в мирном характере нашей программы», - заявил он.
Арагчи отметил, что европейцы также хотят участвовать в переговорах между США и Ираном, угрожая активировать специальный механизм, предусмотренный в ядерном соглашении 2015 года, с помощью которого они смогут восстановить санкции против Ирана.
«Европа не играет никакой роли в переговорах между нами и США... Если Европа хочет играть какую-то роль, она должна отказаться от своей враждебной и конфронтационной политики в отношении Ирана», - заявил министр иностранных дел Ирана, посоветовав европейцам не активировать специальный механизм, поскольку это приведет к кризису Договора о нераспространении ядерного оружия.
Арагчи сообщил, что он и его товарищи по команде отправятся в итальянскую столицу на пятый раунд переговоров, отметив, что 23 мая станет ясно, «готова ли другая сторона пересмотреть свои позиции».
Глава МИД Ирана также напомнил, что ранее, 22 мая, он направил Генеральному секретарю ООН письмо относительно израильских угроз в адрес иранских ядерных объектов.
«Я ясно дал понять, что мы готовы к решительному ответу, и, если угрозы сохранятся, мы будем вынуждены принять особые меры для защиты наших объектов и материалов. Они должны понять, что мы подразумеваем под особыми мерами», - заявил Арагчи.