Վարչապետը Մայիսի 9-ի ուղերձում վերահաստատել է խաղաղության ուղով շարժվելու Հայաստանի հանձնառությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել Մայիսի 9-ի՝ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետն իր խոսքում ընդգծել է, որ Հայաստանը գնալու է խաղաղության ճանապարհով՝ չնայած բոլոր ներքին և արտաքին սադրանքներին։
«Այսօր նշում ենք Համաշխարհային երկրորդ պատերազմում Խորհրդային Միության եւ Արեւմտյան դաշնակիցների տարած հաղթանակի 80-ամյակը։ Այդ պատերազմը բռնկվեց Գերմանիայում եւ նրա դաշնակից մի քանի այլ երկրներում հաստատված նացիստական (ֆաշիստական) գաղափարախոսության պատճառով, որի առանցքային բովանդակությունն այն էր, որ մի ազգը կամ ազգերի մի խումբը գերակա է մյուսի, կամ մյուսների նկատմամբ։ Եվ աշխարհի բազմաթիվ ազգեր, պետություններ համախմբվեցին հակառակն ապացուցելու համար եւ հաղթեցին։
Այդ հաղթանակի գործում իր ներդրումն է ունեցել նաեւ հայ ժողովուրդը` Խորհրդային Միության, արեւմտյան դաշնակցային բանակներում եւ ընդհատակյա դիմադրական խմբերում: Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր այդ բոլոր հայրենակիցներին։ Այս օրն աշխարհը նաեւ առերեսվում է նացիզմի, ֆաշիզմի, տոտալիտարիզմի եւ նրա բոլոր դրսեւորումների վտանգավորության հետ, որը հակոտնյա է անհատի, ժողովրդի, պետության ազատության եւ երջանկության հետ, որի առանցքային նպատակը գերիշխելը, պատերազմներ հրահրելն ու ազատությունները սահմանափակելն է»,- նշել է վարչապետը։
Վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանը գնում է ազատության, ժողովրդավարության և խաղաղության ճանապարհով։
«Սա ամենեւին էլ հեշտ ճանապարհ չէ, բայց ճանապարհ է, որն արժե անցնել ու այդ ճանապարհը լիարժեք անցնելու եւ անշրջելի հանգրվանի հասնելու համար անհրաժեշտ է համոզվածություն, հավատ, շրջահայացություն եւ հետեւողականություն։ Այդ ճանապարհն անցնելու համար անհրաժեշտ է համարձակ, անկեղծ եւ ամբողջական ինքնահայեցում, սեփական պատմությունը կարդալու, սերտելու եւ մեր պատմությունից մեզ ուղղվող ուղերձներն ընթերցելու եւ ընկալելու կարողություն։
Վերջին տարիների իմ գործունեության մի զգալի մասը նվիրում եմ Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության մասին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների հետ քննարկումներին։ Սա չափազանց կարեւոր գործընթաց է։ Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը հենց մեր պատմությունն ընթերցելու եւ վերընթերցելու արդյունք է, Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը Պատմական Հայաստանի՝ մեզ ուղղված ուղերձների ընթերցման արդյունք է, որը մեզ ասում է․ մի գնացեք իմ ճանապարհով, այլ կենտրոնացեք մեր երազանքների երկրում` Հայաստանի Հանրապետությունում ազատություն, երջանկություն, բարեկեցություն կառուցելու, եւ այդ երջանիկ պետությունը սերնդեսերունդ փոխանցելու խնդրի վրա։ Այսօր մենք ունենք այդ հնարավորությունը եւ պարտավոր ենք իրացնել այդ հնարավորությունը։
Այսօր մենք ունենք նաեւ մեր տարածաշրջանի խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագայի գործում մեր բաժին ներդրումն ունենալու հնարավորություն. Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ Խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցված է եւ սպասում է ստորագրման, ու մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով։ Մեր տարածաշրջանը վաստակել է խաղաղության ու բարեկեցության մեջ ապրելու իրավունքը եւ այդպես էլ պետք է լինի։
Ի հեճուկս բոլոր ներքին եւ արտաքին սադրանքների, Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ պատերազմ չի ՛ լինելու, լինելո՛ւ է խաղաղություն»,-եզրափակել է նա։

В своем обращении 9 мая премьер-министр подтвердил приверженность Армении движению по пути мира
Как передает Арменпресс, премьер-министр в своем послании подчеркнул, что Армения будет идти по пути мира, несмотря на все внутренние и внешние провокации.
«Сегодня мы отмечаем 80-ю годовщину Победы Советского Союза и западных союзников во Второй мировой войне. Эта война разразилась из-за установившейся в Германии и в нескольких союзных с ней странах нацистской (фашистской) идеологии, суть которой заключалась в том, что одна нация или группа наций превосходят другую или другие нации. И многие страны и государства по всему миру объединились, чтобы доказать обратное, и победили.
В эту победу внес свой вклад также и армянский народ, как в рядах Советской армии, так и в составе армий западных союзников и подпольных групп сопротивления. Сегодня мы отдаем дань уважения всем нашим соотечественникам. Этот день также напоминает миру об опасности нацизма, фашизма, тоталитаризма и всех их проявлений, которые противоречат свободе и счастью личности, народа и государства, поскольку главная их цель — господство, разжигание войн и ограничение свобод», - отметил премьер-министр.
Премьер-министр подчеркнул, что Армения идет по пути свободы, демократии и мира.
«Это совсем не легкий путь, но он стоит того, чтобы его пройти, и чтобы завершить его и достичь необратимой гавани, нужны уверенность, вера, осмотрительность и последовательность. Для того чтобы идти по этому пути, нужны смелость, честность и полное самопознание, умение читать и изучать собственную историю, умение читать и понимать месседжи, которые посылает нам наша история.
Значительную часть своей деятельности в последние годы я посвящаю обсуждениям идеологии Реальной Армении с гражданами Республики Армения. Это чрезвычайно важный процесс. Идеология Реальной Армении является результатом чтения и перечитывания нашей истории. Идеология Реальной Армении является результатом прочтения месседжей, адресованных нам Исторической Арменией, которая говорит нам: не идите моим путем, а сосредоточьтесь на построении свободы, счастья и процветания в стране нашей мечты, в Республике Армения, и на вопросе передачи этого счастливого государства из поколения в поколение. Сегодня у нас есть такая возможность, и мы обязаны ее реализовать.
Сегодня у нас также есть возможность внести свой вклад в мирное и процветающее будущее нашего региона: проект Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном согласован и ожидает подписания, и мы пойдем по этому пути. Наш регион заслужил право жить в мире и процветании, и именно так и должно быть.
Вопреки всем внутренним и внешним провокациям, войны между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой не будет, будет мир!» - завершил премьер-министр.