Հնդկաստանում քաղաքացիական պաշտպանության վարժանքներ են անցկացվում
Հնդկաստանում մեկնարկել են «Աբհյաս գործողություն» անվանումը ստացած քաղաքացիական պաշտպանության համազգային վարժանքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Indian Express-ը։
Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության ձեռնարկած «Սինդուր» գործողության խորապատկերում կազմակերպված վարժանքներն անցկացվում են երկրի տարբեր նահանգների 244 շրջաններում և քաղաքներում, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Նյու Դելին, Մումբայը, Կալկաթան և այլն: Մասնավորապես, Նյու Դելիում էլեկտրաէներգիայի անջատումներ են եղել Երևանի ժամանակով 18:30-18:45-ը:
«Նահանգների և միութենական տարածքների կառավարություններին հանձնարարվել է միացնել օդային հարձակման շչակները, որոշ շրջաններում կիրառել էլեկտրաէներգիայի անջատման կարգ և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ ուսանողներին ծանոթացնել անվտանգության միջոցներին, որոնց անհրաժեշտ է հետամուտ լինել հնարավոր օդային կամ ցամաքային հարձակումների ժամանակ»,- հայտնում է պարբերականը:
Մայիսի 7-ի գիշերը հնդկական զորքերը հարվածներ են հասցրել Պակիստանում և այդ երկրի կողմից Քաշմիրում վերահսկվող տարածքում գտնվող 9 թիրախների, որտեղ, ըստ հնդկական կողմի, հանգրվանել էին ահաբեկիչները։ Նշվում է, որ գործողության ընթացքում Պակիստանի որևէ ռազմական օբյեկտ հարձակման չի ենթարկվել։
Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լարվածությունը սրվել է ապրիլի 22-ին հնդկական Ջամմու և Քաշմիր նահանգի Փահալգամ քաղաքի մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումից հետո: Հարձակման հետևանքով զոհվել է 25 հնդիկ և Նեպալի մեկ քաղաքացի: Հնդկաստանը հայտարարել է, որ ապացույցներ ունի այդ գրոհին Պակիստանի միջգերատեսչական հետախուզության առնչության վերաբերյալ:

По всей Индии начались учения гражданской обороны
Общенациональные учения гражданской обороны под кодовым названием "Операция Абхьяс" начались в Индии, они будут проводиться по всей стране. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает издание Indian Express.
"Правительствам штатов и союзных территорий было поручено включить сирены оповещения о воздушной тревоге, внедрить протоколы отключения электроэнергии в определенных районах и обучить гражданских лиц, включая студентов, мерам безопасности, которые необходимо соблюдать во время потенциальных воздушных или наземных атак", - сообщает издание.
Учения пройдут в 244 округах в индийских штатах и затронут крупнейшие города страны - Нью-Дели, Мумбаи и другие. В частности, в Нью-Дели планируется отключение электричества с 20.00 до 20.15 местного времени.
Учения проходят на фоне начатой минобороны Индии операцию "Синдур". В ночь на 7 мая индийские военные нанесли удары по девяти целям в Пакистане и подконтрольной ему части Кашмира, где базировались террористы. В ведомстве отметили, что в рамках операции не был атакован ни один пакистанский военный объект. В свою очередь, власти Пакистана заявили, что Индия атаковала пять населенных пунктов в Пакистане, в результате ударов погибли более 20 человек, свыше 40 пострадали.
Напряженность между Индией и Пакистаном обострилась после нападения террористов рядом с городом Пахалгам в индийском регионе Джамму и Кашмир 22 апреля. В результате теракта погибли 25 индийцев и один гражданин Непала. Индия заявила, что имеет доказательства причастности к нападению пакистанской межведомственной разведки. Премьер Пакистана Шахбаз Шариф отверг обвинения Индии в связи Исламабада с терактом в Кашмире. МИД Пакистана заявил, что Исламабад оставляет за собой право на адекватный ответ.