Գավառից 13 կմ հարավ-արևելք գրանցվել է 2.8 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ
Մայիսի 1-ին, տեղական ժամանակով ժամը 07:47-ին, ՀՀ ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցը գրանցել է երկրաշարժ՝ Գավառ քաղաքից 13 կմ հարավ-արևելք։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՆԳՆ-ից, ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը էպիկենտրոնում կազմել է 3-4 բալ, իսկ մագնիտուդը՝ 2.8։
Երկրաշարժի օջախի խորությունը կազմել է 10 կմ։ Ցնցումները զգացվել են Գեղարքունիքի մարզի Գավառ և Մարտունի քաղաքներում, ինչպես նաև Երանոս, Վարդաձոր, Ձորագյուղ, Սարուխան, Լանջաղբյուր և Գեղարքունիք գյուղերում՝ 2-3 բալ ուժգնությամբ։

В 13 км к юго-востоку от Гавара зафиксировано землетрясение магнитудой 2,8
1 мая в 07:47 часов по местному времени сейсмологическая сеть Территориальной службы сейсмической защиты МВД РА зафиксировала землетрясение в 13 км к юго-востоку от города Гавар.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве внутренних дел Республики Армения, сила землетрясения в эпицентре составила 3–4 балла, магнитуда — 2,8.
Глубина эпицентра землетрясения составила 10 км. Подземные толчки ощущались в городах Гавар и Мартуни Гегаркуникского региона, а также в селах Еранос, Вардадзор, Дзорагюх, Сарухан, Ланджахпюр и Гегаркуник — магнитудой 2-3 балла.