Եվրահանձնաժողովը 910 միլիոն եվրո է հատկացնում ԵՄ-ի պաշտպանական կարողությունների ուժեղացման համար
Եվրահանձնաժողովը ապրիլի 30-ին հայտարարել է Եվրոպական պաշտպանության հիմնադրամի (EDF) շրջանակներում 910 միլիոն եվրո ներդնելու մասին՝ Եվրոպայում ուժեղ և նորարարական պաշտպանական արդյունաբերության ստեղծման նախագծերի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Եվրահանձնաժողովի տարածած մամուլի հաղորդագրությունում։
«Ընտրված առաջարկները նպաստում են այնպիսի կարևորագույն պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը, ինչպիսիք են հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը և անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք եվրոպական սպառազինություններին թույլ կտան հակազդել ի հայտ եկող սպառնալիքներին և պաշտպանել մեր քաղաքացիներին՝ լինի դա մեր հավաքական պաշտպանության ամրապնդման կամ մեր գործընկերներին, օրինակ՝ Ուկրաինային աջակցելու ճանապարհով», - ասել է պաշտպանության հարցերով Եվրահանձնաժողովի անդամ Անդրիուս Կուբիլյուսը։
Եվրահանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այդ ներդրումներն ուղղված են՝ «վերացնելու պաշտպանական կարողությունների հիմնական խնդիրները, ինչպիսիք են զինված ուժերի շարժունակությունը և անօդաչու թռչող սարքերից պաշտպանությունը՝ եվրոպական գիտության և արդյունաբերության ոլորտում նորարարության և համագործակցության միջոցով»։
«Ավելին, առաջին անգամ Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերությունը կարող է կապված լինել EDF-ի նախագծերի հետ», - նշվում է փաստաթղթում։
Հատկացվող ներդրումները, նշվում է Եվրահանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ, կնպաստեն Եվրոպայի պաշտպանական արդյունաբերության զարգացմանը՝ հանձնաժողովի «ReArm Europe/Readiness 2030» պլանին համապատասխան, որի նպատակն է համաեվրոպական պաշտպանական կարողությունների ամրապնդումը, և մինչև 2030 թ. Եվրոպայի պաշտպանական պատրաստվածության վերաբերյալ «սպիտակ գրքին» համապատասխան, որում սահմանվում են ներդրումային կարիքները։
Նախագծերի վերաբերյալ առաջարկների ընտրությունից հետո Եվրահանձնաժողովը ձեռնամուխ կլինի դրամաշնորհային համաձայնագրերի պատրաստմանը կոնսորցիումների հետ՝ դրանք մինչև տարեվերջ ստորագրելու նպատակով, հայտնել են Բրյուսելում։

Европейская комиссия выделяет €910 млн на укрепление обороноспособности ЕС
Европейская комиссия 30 апреля объявила об инвестициях в размере 910 млн евро в рамках Европейского оборонного фонда (EDF) на проекты по созданию сильной и инновационной оборонной промышленности в Европе. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в пресс-релизе Еврокомиссии.
«Выбранные предложения способствуют развитию ключевых оборонных возможностей, таких как системы противовоздушной и противоракетной обороны, а также беспилотники, которые позволят европейским военным противостоять возникающим угрозам и защищать наших граждан, будь то путем укрепления нашей коллективной обороны или путем поддержки наших партнеров, таких как Украина», — заявил еврокомиссар по обороне Андрюс Кубилюс.
В пресс-релизе Европейской комиссии говорится, что эти инвестиции направлены на «решение ключевых проблем обороноспособности, таких как мобильность вооруженных сил и защита от беспилотников, посредством инноваций и сотрудничества в европейской науке и промышленности».
«Кроме того, впервые оборонная промышленность Украины может быть связана с проектами EDF», — говорится в документе.
Европейская комиссия отметила, что выделенные инвестиции будут способствовать развитию оборонной промышленности Европы в соответствии с планом комиссии «Перевооружение Европы/Готовность 2030», который направлен на укрепление общеевропейского оборонного потенциала и, к 2030 году, в соответствии с «Белой книгой» по готовности к обороне Европы, в которой определены потребности в инвестициях.
После отбора проектных предложений Европейская комиссия начнет подготовку грантовых соглашений с консорциумами с целью их подписания до конца года, сообщили в Брюсселе.