Ադրբեջանը շարունակում է մանիպուլացնել իրավական գործընթացներում ընդունված ընթացակարգային որոշումները
Հայաստանը միջազգային դատարաններին մշտապես տեղեկացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց իրավունքների խախտումների վերաբերյալ,  վերջին նման տեղեկատվությունը Արդարադատության միջազգային դատարան է փոխանցվել ապրիլի 18-ին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից՝ արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությանը, թե իբր Հաագայի միջազգային դատարանը մերժել է Հայաստանի հայցերը՝ կապված Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայերի պահման պայմանների հետ:
«Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարությունը շարունակում է մանիպուլացնել իրավական գործընթացներում ընդունված ընթացակարգային որոշումները։ Հայաստանը միջազգային դատարաններին մշտապես տեղեկացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց իրավունքների խախտումների, այդ թվում դատավարական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։ Վերջին նման տեղեկատվությունը Արդարադատության միջազգային դատարան է փոխանցվել ս.թ ապրիլի 18-ին՝ պահանջելով նաև Դատարանի կանոնների 78-րդ կանոնի համաձայն լրացուցիչ միջոցներ կիրառել՝ ի հավելումն արդեն իսկ կիրառված միջոցների։ Դատարանը պահանջել էր ներկայացնել մանրամասն տեղեկատվություն Հայաստանի պահանջին ի պատասխան, ինչը կատարվել է Ադրբեջանի կողմից։ Արդյունքում դատարանն արձանագրել է, որ «գործի քննության այս փուլում» բացակայում է լրացուցիչ միջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը»,–ասված  հաղորդագրությունում:
Գրասենյակից ընդգծել են՝Ադրբեջանը նաև լռում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) ընթացող դատավարությունների շրջանակներում կիրառված և այս պահին էլ իր կողմից կատարման ենթակա պարտավորությունների մասին։
«Ադրբեջանը չի հիշատակում նաև այն որոշումների մասին, որոնցով ՄԻԵԴ-ը, հիմք ընդունելով նաև Հայաստանի ներկայացրած փաստարկները, մերժում է Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար ներկայացվող այն պահանջները, որոնք ուղղված են միջանկյալ միջոցների վերացմանը։ Ընթացող դատավարությունների շրջանակներում Հայաստանը միջազգային դատարաններին շարունակաբար ներկայացնելու է խախտումների վերաբերյալ տեղեկություններ»,–նշել են գրասենյակից:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն ավելի վաղ հայտարարություն էր տարածել, թե Հաագայի միջազգային դատարանը իբր մերժել է Հայաստանի մի քանի հայցեր՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և Ադրբեջանում ապօրինի պահվող մյուս գերիների վերաբերյալ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ ուսումնասիրելով Ադրբեջանի ներկայացրած պատասխանն ու ապացույցները՝ դատարանը որոշել է հավելյալ տեղեկատվություն չհայցել ու չպահանջել անկախ հետաքննություն կամ փորձագիտական եզրակացություն՝ կապված Բաքվում պահվող հայերի պահման պայմանների հետ։

Azerbaijan continues to manipulate procedural decisions adopted in legal processes: Armenia's Representative for International Legal Matters
Armenia has consistently informed international courts about violations of the rights of Armenian prisoners of war and detainees held in Azerbaijan, The recent submission was made to the International Court of Justice on April 18.
This is stated on the Facebook page of Armenia's Representative for International Legal Matters, in response to the Azerbaijani Foreign Ministry's claim that the International Court of Justice in The Hague allegedly dismissed Armenia's claims regarding the conditions of detention of Armenians illegally held in Azerbaijan.
"The Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs continues to manipulate procedural decisions adopted in legal proceedings. Armenia has consistently provided information to international courts about violations of the rights of Armenian prisoners of war and detainees held in Azerbaijan, including violations of procedural rights.
The most recent information was submitted to the International Court of Justice on April 18, requesting the application of additional measures under Rule 78 of the Rules of Court, in addition to those already in place. The Court requested detailed information in response to Armenia’s request, which Azerbaijan submitted. As a result, the Court recorded that, 'at this stage of the examination of the case,' there was no need to apply additional measures.
Azerbaijan is also silent about the obligations it has fulfilled and continues to fulfill within the framework of the ongoing proceedings before the European Court of Human Rights (ECHR). Furthermore, Azerbaijan does not mention the decisions by which the ECHR, based on arguments presented by Armenia, periodically rejects Azerbaijan’s requests aimed at lifting interim measures.
Armenia will continue to submit information on violations to international courts within the framework of ongoing proceedings," the statement reads.