Ադրբեջանը շարունակում է մանիպուլացնել իրավական գործընթացներում ընդունված ընթացակարգային որոշումները
Հայաստանը միջազգային դատարաններին մշտապես տեղեկացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց իրավունքների խախտումների վերաբերյալ,  վերջին նման տեղեկատվությունը Արդարադատության միջազգային դատարան է փոխանցվել ապրիլի 18-ին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից՝ արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությանը, թե իբր Հաագայի միջազգային դատարանը մերժել է Հայաստանի հայցերը՝ կապված Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայերի պահման պայմանների հետ:
«Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարությունը շարունակում է մանիպուլացնել իրավական գործընթացներում ընդունված ընթացակարգային որոշումները։ Հայաստանը միջազգային դատարաններին մշտապես տեղեկացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց իրավունքների խախտումների, այդ թվում դատավարական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։ Վերջին նման տեղեկատվությունը Արդարադատության միջազգային դատարան է փոխանցվել ս.թ ապրիլի 18-ին՝ պահանջելով նաև Դատարանի կանոնների 78-րդ կանոնի համաձայն լրացուցիչ միջոցներ կիրառել՝ ի հավելումն արդեն իսկ կիրառված միջոցների։ Դատարանը պահանջել էր ներկայացնել մանրամասն տեղեկատվություն Հայաստանի պահանջին ի պատասխան, ինչը կատարվել է Ադրբեջանի կողմից։ Արդյունքում դատարանն արձանագրել է, որ «գործի քննության այս փուլում» բացակայում է լրացուցիչ միջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը»,–ասված  հաղորդագրությունում:
Գրասենյակից ընդգծել են՝Ադրբեջանը նաև լռում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) ընթացող դատավարությունների շրջանակներում կիրառված և այս պահին էլ իր կողմից կատարման ենթակա պարտավորությունների մասին։
«Ադրբեջանը չի հիշատակում նաև այն որոշումների մասին, որոնցով ՄԻԵԴ-ը, հիմք ընդունելով նաև Հայաստանի ներկայացրած փաստարկները, մերժում է Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար ներկայացվող այն պահանջները, որոնք ուղղված են միջանկյալ միջոցների վերացմանը։ Ընթացող դատավարությունների շրջանակներում Հայաստանը միջազգային դատարաններին շարունակաբար ներկայացնելու է խախտումների վերաբերյալ տեղեկություններ»,–նշել են գրասենյակից:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն ավելի վաղ հայտարարություն էր տարածել, թե Հաագայի միջազգային դատարանը իբր մերժել է Հայաստանի մի քանի հայցեր՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և Ադրբեջանում ապօրինի պահվող մյուս գերիների վերաբերյալ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ ուսումնասիրելով Ադրբեջանի ներկայացրած պատասխանն ու ապացույցները՝ դատարանը որոշել է հավելյալ տեղեկատվություն չհայցել ու չպահանջել անկախ հետաքննություն կամ փորձագիտական եզրակացություն՝ կապված Բաքվում պահվող հայերի պահման պայմանների հետ։

Азербайджан продолжает манипулировать процессуальными решениями, принимаемыми в судебных процессах
Армения последовательно информировала международные суды о нарушениях прав армянских военнопленных и задержанных, содержащихся в Азербайджане; последняя такая информация была представлена ​​в Международный суд 18 апреля.
Как передает Арменпресс, об этом  сообщает Управление представителя Республики Армения по международно-правовым вопросам в ответ на заявление МИД Азербайджана о том, что Международный суд в Гааге якобы отклонил претензии Армении относительно условий содержания незаконно задержанных в Азербайджане армян.
«Министерство иностранных дел Азербайджана продолжает манипулировать процессуальными решениями, принимаемыми в ходе судебных процессов. Армения постоянно информирует международные суды о нарушениях прав армянских военнопленных и задержанных, содержащихся в Азербайджане, в том числе о нарушениях процессуальных прав. Последняя такая информация была передана в Международный суд 18 апреля текущего года, также с просьбой о применении дополнительных мер в соответствии с правилом 78 Регламента Суда в дополнение к уже примененным. Суд запросил подробную информацию в ответ на запрос Армении, что Азербайджан и сделал. В результате суд зафиксировал, что «на данном этапе расследования дела» необходимости в применении дополнительных мер пресечения нет, говорится в сообщении.
В ведомстве подчеркнули, что Азербайджан также умалчивает об обязательствах, которые были применены и в настоящее время подлежат его выполнению в рамках продолжающегося разбирательства в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ).
«Азербайджан также не упоминает о решениях, которыми ЕСПЧ, также на основании аргументов, представленных Арменией, отклоняет периодически выдвигаемые Азербайджаном требования, направленные на отмену временных мер. В рамках текущих судебных процессов Армения будет постоянно представлять в международные суды информацию о нарушениях», — отметили в офисе.
Ранее МИД Азербайджана выступил с заявлением, в котором говорилось, что Международный суд в Гааге якобы отклонил ряд претензий Армении в отношении бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна и других заключенных, незаконно содержащихся в Азербайджане.
Согласно МИД Азербайджана, после изучения ответа и представленных Азербайджаном доказательств суд решил не запрашивать дополнительную информацию и не требовать проведения независимого расследования или экспертного заключения относительно условий содержания армян в Баку.