Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Թուրքիայի համառ մերժումը վտանգավոր նախադեպ է ապագայի համար. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լատինոպուլու
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, «Բանականության ձայնը» կուսակցության առաջնորդ Աֆրոդիտե Լատինոպուլուն հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ նշելով, որ Ցեղասպանությունը ճանաչելու Թուրքիայի համառ մերժումը վիրավորանք է զոհերի հիշատակին և վտանգավոր նախադեպ ապագայի համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում նշել է. «Ճշմարտությունը հնարավոր չէ թաքցնել, որքան էլ ոմանք փորձեն խեղաթյուրել այն։ 1,500,000 հայեր համակարգված կերպով բնաջնջվեցին Օսմանյան կայսրության կողմից՝ մարդկության պատմության ամենահրեշավոր ցեղասպանություններից մեկում։ Զանգվածային սպանությունների, մահվան հարկադիր երթերի և բռնի տեղահանումների միջոցով մի ամբողջ ժողովուրդ մղվեց ոչնչացման։
Միջազգային հանրությունը պետք է վերջապես ոտքի կանգնի։ Ցեղասպանությունը ճանաչելու Թուրքիայի համառ մերժումը վիրավորանք է զոհերի հիշատակին և վտանգավոր նախադեպ ապագայի համար։ Քաղաքական նպատակահարմարությունը չի կարող և չպետք է գերակայի պատմական ճշմարտության նկատմամբ։
Եվրոպան, որն իրեն հռչակում է որպես ժողովրդավարության և մարդկային արժանապատվության կրող, չի կարող անտարբեր մնալ։ Ժամանակն է դադարեցնել հավասար հեռավորության մարտավարությունը և ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր։
«Բանականության ձայնը» կշարունակի պայքարել հանուն՝
Ցեղասպանության համընդհանուր և առանց քաղաքական խաղերի միջազգային ճանաչման
Պատմական ճշմարտության անմիջական ներառման բոլոր մակարդակների կրթական ծրագրերում
Հայ-հունական հարաբերությունների ամրապնդման՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային մակարդակներում
Ցեղասպանության ժխտման խթանման դեպքում խիստ պատժամիջոցների սահմանման
Զոհերի ժառանգների ֆինանսական և բարոյական հատուցման
Որպես մի ժողովուրդ, որ ինքն էլ տուժել է էթնիկ զտումից և ցեղասպանությունից Թուրքիայի կողմից, մենք պարտավոր ենք առաջնորդել պայքարը պատմական ճշմարտության համար։ Պատմական հիշողությունը բանակցելի չէ։ Մենք անվերապահորեն կանգնած ենք հայ ժողովրդի կողքին»։

Turkey’s persistent refusal to recognize the Genocide is dangerous for the future - MEP Latinopoulou
Leader of the Voice of Reason party, MEP Afroditi Latinopoulou,  has issued a statement on the 110th anniversary of the Armenian Genocide, noting that Turkey’s persistent refusal to recognize the Genocide is an insult to the memory of the victims and a dangerous precedent for the future.
“The truth cannot be hidden, no matter how much it is tried to distort the fact. 1,500,000 Armenians were systematically exterminated by the Ottoman Empire in one of the most horrific genocides in human history. An entire people was driven to extinction through mass murders, forced death marches, and displacements,” the MEP stated on Facebook.
“The international community must finally take a stand. Turkey’s stubborn refusal to recognize the Genocide is not only an insult to the memory of the victims but also a dangerous precedent for the future. Political expediency cannot and should not prevail over historical truth. Europe, which proclaims itself a champion of democracy and human dignity, cannot and should not remain indifferent,” she said, calling for concrete action.
Voice of Reason will continue to fight for:
•  Universal and international recognition of the Genocide without political games;
• Direct inclusion of historical truth in educational programs at all levels;
• Strengthening Armenian-Greek relations at the political, economic, and cultural levels;
•  Strict sanctions against Genocide denial;
•  Financial and moral compensation for the heirs of the victims
“As a people who themselves suffered from ethnic cleansing and genocide by Turkey, we are obliged to lead the struggle for historical truth. Historical memory is not a matter of negotiation. We stand unconditionally with the Armenian people,” she emphasized.