Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Թուրքիայի համառ մերժումը վտանգավոր նախադեպ է ապագայի համար. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լատինոպուլու
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, «Բանականության ձայնը» կուսակցության առաջնորդ Աֆրոդիտե Լատինոպուլուն հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ նշելով, որ Ցեղասպանությունը ճանաչելու Թուրքիայի համառ մերժումը վիրավորանք է զոհերի հիշատակին և վտանգավոր նախադեպ ապագայի համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում նշել է. «Ճշմարտությունը հնարավոր չէ թաքցնել, որքան էլ ոմանք փորձեն խեղաթյուրել այն։ 1,500,000 հայեր համակարգված կերպով բնաջնջվեցին Օսմանյան կայսրության կողմից՝ մարդկության պատմության ամենահրեշավոր ցեղասպանություններից մեկում։ Զանգվածային սպանությունների, մահվան հարկադիր երթերի և բռնի տեղահանումների միջոցով մի ամբողջ ժողովուրդ մղվեց ոչնչացման։
Միջազգային հանրությունը պետք է վերջապես ոտքի կանգնի։ Ցեղասպանությունը ճանաչելու Թուրքիայի համառ մերժումը վիրավորանք է զոհերի հիշատակին և վտանգավոր նախադեպ ապագայի համար։ Քաղաքական նպատակահարմարությունը չի կարող և չպետք է գերակայի պատմական ճշմարտության նկատմամբ։
Եվրոպան, որն իրեն հռչակում է որպես ժողովրդավարության և մարդկային արժանապատվության կրող, չի կարող անտարբեր մնալ։ Ժամանակն է դադարեցնել հավասար հեռավորության մարտավարությունը և ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր։
«Բանականության ձայնը» կշարունակի պայքարել հանուն՝
Ցեղասպանության համընդհանուր և առանց քաղաքական խաղերի միջազգային ճանաչման
Պատմական ճշմարտության անմիջական ներառման բոլոր մակարդակների կրթական ծրագրերում
Հայ-հունական հարաբերությունների ամրապնդման՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային մակարդակներում
Ցեղասպանության ժխտման խթանման դեպքում խիստ պատժամիջոցների սահմանման
Զոհերի ժառանգների ֆինանսական և բարոյական հատուցման
Որպես մի ժողովուրդ, որ ինքն էլ տուժել է էթնիկ զտումից և ցեղասպանությունից Թուրքիայի կողմից, մենք պարտավոր ենք առաջնորդել պայքարը պատմական ճշմարտության համար։ Պատմական հիշողությունը բանակցելի չէ։ Մենք անվերապահորեն կանգնած ենք հայ ժողովրդի կողքին»։

Упорное нежелание Турции признать Геноцид армян является опасным прецедентом для будущего: член Европарламента Латинопулу
Депутат Европейского парламента и лидер партии «Голос разума» Афродита Латинопулу выступила с заявлением по случаю 110-й годовщины Геноцида армян, отметив, что упорное нежелание Турции признать Геноцид является оскорблением памяти жертв и опасным прецедентом для будущего.
Как сообщает Арменпресс, на своей странице в Facebook депутат Европарламента отметила:
«Правду невозможно скрыть, как бы некоторые ни пытались ее исказить: 1,5 млн армян были систематически истреблены Османской империей в ходе одного из самых отвратительных геноцидов в истории человечества. В результате массовых казней, принудительных маршей смерти и насильственных перемещений целый народ был доведен до истребления.
Международное сообщество должно наконец быть выше положения. Упорный отказ Турции признать это является оскорблением памяти жертв и опасным прецедентом для будущего. Геополитическая целесообразность не может и не должна преобладать над исторической правдой.
Европа, исповедующая ценности демократии и человеческого достоинства, не может оставаться равнодушной. Пришло время прекратить тактику равноудаленности и предпринять конкретные инициативы.
«Голос разума» продолжит бороться за:
— всеобщее международное признание Геноцида без пиара и дипломатической акробатики
— немедленная интеграция исторической правды в образовательные программы на всех уровнях
— укрепление греко-армянских отношений на всех уровнях: политическом, экономическом, культурном
— установление строгих санкций для тех, кто пропагандирует отрицание геноцида
— финансовая и моральная компенсация потомкам жертв
Как страна, которая сама пострадала от этнических чисток и геноцида со стороны Турции, мы должны возглавить борьбу за историческую правду. Историческая память не подлежит обсуждению. Мы непоколебимо стоим на стороне армянского народа».