12 նահանգ Թրամփին դատի է տվել նրա սահմանած մաքսատուրքերի պատճառով
Ամերիկյան տասներկու նահանգ հայց է հարուցել ԱՄՆ Միջազգային առևտրի հարցերով դատարանում՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի սահմանած մաքսատուրքերի պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է դատական հայցում:
«Վերջին երեք ամիսների ընթացքում նախագահը սահմանել, փոփոխել, բարձրացրել է մաքսատուրքերը, կասեցրել դրանց գործողությունը՝ ստորագրելով կատարողական հրամանագրեր և  հուշագրեր, գրառումներ հրապարակելով սոցիալական ցանցերում: Այդ հրամանագրերն արտացոլում են երկրի առևտրային քաղաքականության վիճակը, որն այժմ կախված է նախագահի քմահաճություններից, այլ ոչ թե հենվում է նրա կողմից իր օրինական  լիազորությունների արդյունավետ իրականացման վրա: Իրեն իրավունք վերապահելով սահմանելու բարձր և մշտապես  փոփոխվող մաքսատուրքեր Միացյալ Նահանգներին մատակարարվող այն սպրանքների համար, որ նա ընտրում է, ցանկացած պատճառով, որ նա հարմար է համարում արտակարգ դրություն սահմանելու համար, նախագահը խախտել է սահմանադրական կարգը և քաոս առաջացրել ամերիկյան տնտեսության մեջ», - ասված է դատական ​​փաստաթղթում։
Բացի տնտեսությանը վնաս պատճառելուց, ԱՄՆ վարչակազմին մեղադրում են անհիմն կերպով արտակարգ դրության ռեժիմ սահմանելու մեջ, որպեսզի մաքսատուրքային քաղաքականությունը փոխվի՝ շրջանցելով Կոնգրեսը։
Դատարան դիմելու նախաձեռնողներն են Օրեգոնի, Արիզոնայի, Վերմոնտի, Դելավերի, Իլինոյսի, Կոլորադոյի, Կոնեկտիկուտի, Մինեսոտայի, Մենի, Նևադայի, Նյու Յորքի և Նյու Մեքսիկոյի նահանգները: Որպես պատասխանողներ նշված են Դոնալդ Թրամփը, ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը, մաքսային և սահմանապահ վերահսկողության ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Փիթեր Ֆլորեսը:

12 штатов подали на Трампа в суд из-за пошлин
Двенадцать американских штатов подали иск в Суд США по международной торговле в связи с пошлинами, введенными администрацией президента Дональда Трампа. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в судебном иске.
«За последние три месяца президент устанавливал, изменял, увеличивал таможенные пошлины, приостанавливал их действие путем подписания указов и меморандумов, а также публикаций в социальных сетях. Эти указы отражают состояние торговой политики страны, которая теперь зависит от прихотей президента, а не от эффективного осуществления им своих законных полномочий. Оставив за собой право вводить высокие и постоянно меняющиеся пошлины на товары, импортируемые в Соединенные Штаты, по любой причине, которую он сочтет необходимой для объявления чрезвычайного положения, президент нарушил конституционный порядок и создал хаос в американской экономике», — говорится в судебном документе.
Помимо нанесения ущерба экономике, администрацию США обвиняют в необоснованном введении чрезвычайного положения с целью изменения тарифной политики в обход Конгресса.
Инициаторами подачи иска стали штаты Орегон, Аризона, Вермонт, Делавэр, Иллинойс, Колорадо, Коннектикут, Миннесота, Мэн, Невада, Нью-Йорк и Нью-Мексико. В качестве ответчиков указаны — Дональд Трамп, министр внутренней безопасности Кристи Ноэм и исполняющий обязанности комиссара таможенной и пограничной службы Питер Флорес.