Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ՝ Նիդեռլանդներում
Նիդեռլանդներում մի շարք միջոցառումներ են անցկացվել և անցկացվելու՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Nidoragir-ը։
Միջոցառումների շարքը բացվել է ապրիլի 11-ին, Ամստերդամում՝ «Ծիրանի ծառ» երգչախմբի համերգով։ Խումբը, որի կազմում ընդգրկված են հիմնականում հոլանդացի երաժիշտներ, հանդես եկավ Կոմիտասի, Խաչատուր Ավետիսյանի, Վլադիլեն Բալյանի, գուսան Շերամի և գուսան Աշոտի ստեղծագործություններով։ Երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է քանոնահարուհի Ռուզաննա Հակոբյանը, իսկ խմբավարը՝ հոլանդացի երաժիշտ Իվո Բոսվայկը։ Համերգը վերածվել է մշակութային երկխոսության՝  ցավի ու կարեկցանքի, միասնության ցուցադրության հուզիչ դրսևորման:
Հաագայի Կենտրոնական Գրադարանը Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի (FAON) նախաձեռնությամբ այս ապրիլին ներկայացնում է գրքերի հատուկ հավաքածու՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին: Գրադարանում մինչև ամսվա վերջ խնամքով կազմված գրքերի ու բրոշյուրների ընտրանին Հայոց Ցեղասպանության մասին պարունակում է խորքային գիտելիքներ, իրադարձությունների պատմական համատեքստ և այս ողբերգության մնայուն ազդեցության խորաթափանցություն։ Սա պատշաճ առիթ է՝ ծանոթանալու պատմական անցյալին և հայ ժողովրդի տոկուն ոգուն։
Այս օրերին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արևմտյան Եվրոպայի թեմի հովանու ներքո Եվրոպայում համերգների շարք կունենա Կոմիտասի անվան լարային քառյակը: Ապրիլի 22-ին, Ալմելո հայաշատ քաղաքում՝ ի հիշատակ 1915 թվականի անմեղ նահատակների, Ալմելոյի հայկական եկեղեցում  խումբը սոպրանո Ռուզաննա Նահապետյանի մասնակցությամբ ոգեկոչման համերգ կունենա։
Ապրիլի 22-ին, ժամը 19:30-ին մեծ միջոցառում է տեղի ունենալու Հաագայի գերմանական եկեղեցում («Deutsche Evangelische Kirche»): Այս տարվա ոգեկոչման թեման է`  «Երիտասարդությունն ու ցեղասպանության ուսուցման կարևորությունը»: Այս թեմայով կհնչեն քաղաքական ու վերլուծական ելույթներ։ Մասնակիցների շարքում կլինեն Նիդեռլանդներում ՀՀ դեսպան Վիկտոր Բիյագովը, Նիդեռլանդների խորհրդարանի պատգամավոր Դոն Սեդերը, վավերագրող Սինան Ջանը, պատմաբան Դիրկ Ռոդզանթը։ Երաժշտական մասը կիրականացնեն սոպրանո Միլենա Բեգլարյանը և «Աբովյան» միության երիտասարդական երգչախումբը։
Ապրիլի 23-ին  Նիդերլանդների ՀՅԴ երիտասարդական միությունը կկազմակերպի ավանդական ջահերով երթ՝ Ալմելոյում։ Հազարավոր մասնակիցներ քայլելու են դեպի Հայ Առաքելական եկեղեցու բակ՝  դեպի հուշահամալիր:
Ապրիլի 24-ին, Կոմիտասի անվան քառյակը` սոպրանո Ռուզաննա Նահապետյանի մասնակցությամբ, կլինի Դիեմեն քաղաքում, որտեղ տեղի կունենա բացառիկ մշակութային միջոցառում՝ «Դիմադրության արձագանքները. Նվիրվածություն նահատակներին Կոմիտասի սրբազան ձայնով» խորագրով։
Ապրիլի 24-ին, ժամը 13:00-ին Ասենի Բոսկամպ գերեզմանատանը տեղի կունենա հիշատակի արարողություն՝ ծաղկեպսակների զետեղմամբ, ելույթներով ու համայնքային աղոթքով։ Կմասնակցեն ՀՀ դեսպան Վիկտոր Բիյագովը, քաղաքական գործիչներ, համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ապրիլի 24-ը մարդաշատ է լինելու Ալմելոյում:  Հազարավոր հայեր և համակիրներ հնարավորություն կունենան այցելել ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր։ Միջոցառմանը կմասնակցեն դեսպան Վիկտոր Բիյագովը, Ալմելոյի քաղաքապետը, խորհրդարանի և Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ, տարբեր համայնքների ներկայացուցիչներ։
Հայկական բոլոր եկեղեցիներում կղողանջեն զանգերը, կկատարվեն պատարագներ։
Հայոց Ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ տեղի կունենան նաև Ամստերդամում՝ ապրիլի 27-ին։
Ամստերդամի Սուրբ Հոգի եկեղեցու պատին տեղադրված հուշաքարի մոտ կանցկացվի ամենամյա հիշատակի արարողությունը։ Միջոցառման ընթացքում ելույթ կունենան ՀՀ դեսպան Վիկտոր Բիյագովը, Ամստերդամի քաղաքապետ Ֆեմկե Հալսեման, Նիդեռլանդների խորհրդարանի, Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ապրիլի 15-ին FAON-ը կրկին հանրագիր է ներկայացրել Նիդեռլանդների խորհրդարանին՝ կոչ անելով ոչ միայն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը հստակ ձևակերպմամբ, այլև ամրապնդել դրա ուսուցումը միջնակարգ կրթության համակարգում։

В Нидерландах проходят мероприятия, посвященные 110-ой годовщине Геноцида армян в Османской Турции
В Нидерландах прошел и пройдет ряд мероприятий, посвященных 110-й годовщине Геноцида армян в Османской Турции в начале ХХ века.
Как передает Арменпресс, Nidoragir распространил по этому поводу заявление.
Цикл мероприятий открылся 11 апреля в Амстердаме концертом хора «Apricot Tree». Группа, состоящая в основном из нидерландских музыкантов, исполнила произведения Комитаса, Хачатура Аветисяна, Владилена Баляна, Гусана Шерама и Гусана Ашота.
Художественный руководитель хора — канонистка Рузанна Акопян, дирижер — нидерландский музыкант Иво Босвайк. Концерт превратился в культурный диалог, трогательную демонстрацию боли и сострадания, демонстрацию единства.
Центральная библиотека Гааги по инициативе Федерации армянских организаций Нидерландов (FAON) представляет в апреле этого года специальную коллекцию книг, посвященную 110-й годовщине Геноцида армян.
Тщательно подобранная подборка книг и брошюр о Геноциде армян, доступная в библиотеке до конца месяца, предоставляет глубокие знания, исторический контекст событий и понимание долгосрочных последствий этой трагедии. Это прекрасная возможность узнать больше об историческом прошлом и стойком духе армянского народа.
В эти дни струнный квартет имени Комитаса проведет серию концертов в Европе под эгидой Западно-Европейской епархии Армянской Апостольской Церкви. 22 апреля в армянонаселенном городе Алмело в память о невинных мучениках 1915 года в армянской церкви группа проведет мемориальный концерт с участием сопрано Рузанны Наапетян.
22 апреля в 19:30 в Немецкой церкви Гааги («Deutsche Evangelische Kirche») состоится крупное мероприятие. Тема празднования этого года — «Молодежь и важность просвещения по вопросам геноцида». Этой теме будут посвящены политические и аналитические выступления.
Среди участников будут посол Армении в Нидерландах Виктор Биягов, член парламента Нидерландов Дон Седер, документалист Синан Джан и историк Дирк Родзант. Музыкальную часть педставят сопрано Милена Бегларян и молодежный хор Союза «Абовян».
23 апреля Союз молодежи Нидерландов АРФ Дашнакцутюн организует в Алмело традиционное факельное шествие. Тысячи участников пройдут во двор Армянской Апостольской церкви к мемориальному комплексу.
24 апреля квартет имени Комитаса и сопрано Рузанна Наапетян выступят в городе Димен, где состоится эксклюзивное культурное мероприятие: «Отклики сопротивления: посвящение мученикам священным голосом Комитаса».
24 апреля в 13:00 на кладбище Боскамп в Ассене состоится поминальная служба с возложением венков, речами и общественной молитвой. В мероприятии примут участие посол Армении Виктор Биягов, политические деятели и представители общественных организаций.
24 апреля в Алмело будет многолюдно. Тысячи армян и их сторонников получат возможность посетить Мемориал Геноцида. В мероприятии примут участие посол Виктор Биягов, мэр Алмело, депутаты парламента Нидерландов и члены Европейского парламента, а также представители различных общин.
Во всех армянских церквях будут звонить колокола и пройдут богослужения.
Мероприятия, посвященные 110-летней годовщине Геноцида армян в Османской Турции, пройдут также в Амстердаме 27 апреля.
Ежегодная панихида состоится у мемориального камня, установленного на стене церкви Святого Духа в Амстердаме. В ходе мероприятия выступят посол Армении Виктор Биягов, мэр Амстердама Фемке Халсема, а также члены парламента Нидерландов и Европейского парламента.
В сообщении отмечается, что 15 апреля FAON вновь подала петицию в парламент Нидерландов, призвав не только признать Геноцид армян в четкой формулировке, но и усилить его преподавание в системе среднего образования.