Հանրային հեռուստաալիքների համար շահեկան է անիմացիոն պրոդուկտը. France TV-ից Պիեր Սիրակուզան Երևանում հանդիպեց ոլորտի մասնագետներին
France TV-ի երիտասարդական և կրթական բաժնի տնօրեն Պիեր Սիրակուզան, որն օրերս այցելել է Հայաստան, ապրիլի 9-ին հանդիպեց կինոյի և անիմացիոն ոլորտների պրոդյուսերների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանը, որը տեղի ունեցավ Հայաստանի կինոյի հիմնադրամում, Սիրակուզան անդրադարձավ ֆիլմերում, հեռուստաշարերում (ինչպես մանկական, այնպես էլ ոչ մանկական), գեղարվեստական և փաստավավերագրական կինոնկարներում ներդրման ծրագրերին ու արտադրման գաղտնիքներին։
Նա ապրում է Փարիզին կից մի քաղաքում, որտեղ շատ են հայերը, ուստի քաջածանոթ է մեզ, սակայն, ինչպես ինքն ասաց, հայերենին դեռ չի տիրապետում, ուստի նախընտրում է ֆրանսերեն խոսել։
Սիրակուզայի խոսքով՝ մի քանի տարի շարունակ ֆրանսիական հանրային հեռուստաալիքներն առաջատար են եղել։ «Տարբեր թվային ալիքների հոսքը զարմանալիորեն դրական է ազդել հանրային հեռուստաալիքների վրա, թվայինից տուժել են մասնավոր հեռուստաալիքները։ Հանրային հեռուստաալիքից մարդիկ ակնկալում են որոշակի կայունություն, վստահում են տրամադրած տեղեկություններին։ Ներկայիս միտումները գծային սպառման տեսանկյունից, որը նվազում է, նպաստավոր են հանրային ալիքների համար, եթե դրանք էլ ընդունակ են թվային հարթակներ զարգացնել ու թվային առաջարկ ներկայացնել։ Գնալով համոզվում ենք, որ France TV-ի և այլ ավանդական հեռուստաալիքների իրական արժեքը գծայնությունն է։ Մարդիկ կարիք ունեն ավանդական հեռուստաալիքների, որոնցից կոնկրետ հաղորդաշարեր են սպասում։ Սա մի ուժ է, որն ունենք մենք, և որից զուրկ են սթրիմինգային հարթակները»,-շեշտեց նա։
Պիեր Սիրակուզան կարծում է՝ «Նեթֆլիքս»-ը, «Ամազոն»-ը և նման այլ հարթակները բավականին ագրեսիվ մուտք գործեցին ասպարեզ։ «Նրանք հարձակողական էին նաև արտադրության տեսանկյունից։ Գալիս էին Ֆրանսիա ու տաղանդավոր մարդկանց փնտրում։ Այդ հարթակները Ֆրանսիա մուտք գործելուց հետո միտված չէին մեզ հետ քննարկումների. կատարյալ ինքնավարություն էր։ «Նեթֆլիքս»-ը երիտասարդության բնագավառում առաջարկներ ներկայացնելու և կշիռ ունենալու համար դիմեց մեզ։ Մենք գնել էինք մի քանի IP-ներ, որոնք պարտադրված էին գծայինների կողմից։ Սթրիմինգային հարթակներն ասացին, որ այդ գծային ալեհավաքների կարիքն ունեն իրենց առաջարկները տարածելու համար։ «Նեթֆլիքս»-ն այդ հարցը լուծում էր մարքեթինգային ներդրումներով»,-պատմեց France TV-ի ներկայացուցիչը։
Այսօր France TV-ն բարձր հեղինակություն ունի։ Հեռուստաալիքը թվային տեսահոլովակների դիտման քանակով առաջատար դիրքերում է։
Սիրակուզան առանձնահատուկ համարեց այն, որ գլոբալ սպառման ¼-ը անիմացիայից է։ «Անիմացիան առաջարկի 10 տոկոսից պակասն է։ Այն նեղ հատվածի է վերաբերում, բայց գլոբալ սպառման տեսանկյունից շատ ավելին է անում իր բովանդակությամբ։ Հանրային հեռուստաալիքների համար բավականին շահեկան է անիմացիա ունենալը»,-ընդգծեց նա։
France TV-ն ֆինանսավորում է ֆրանսիական արտադրության անիմացիաների հիսուն տոկոսը։ Մյուս հիսուն տոկոսը կիսում են հինգ մասնավոր դերակատարներ։ «Մենք իսկապես շատ կարևոր դիրք ենք գրավում ոլորտում, աջակցում, կարգավորում ենք ոլորտը։ Տարեկան 35 մլն եվրո անիմացիային ենք տրամադրում, 4 մլն եվրո՝ կինոյին, 31 մլն եվրո՝ հեռուստատեսությանը։ Այդ գումարի մեծ մասը տրամադրվում է 5-ից 10 տարեկան երեխաների համար նախատեսված մանկական հեռուստաշարերին։ Մասնավոր ալիքները քիչ են ուշադրություն դարձնում այդ տարիքի երեխաների համար նախատեսված բովանդակությանը, և այդ բացը լրացնում են հանրային ալիքները»,-շեշտեց Պիեր Սիրակուզան։
Սիրակուզան Հայաստան է ժամանել «ՌեԱ» փառատոնի հատուկ հրավերով և France TV-ի հետ համագործակցությամբ, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության և Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի աջակցությամբ։

France TV Pierre Siracusa meets with industry experts in Yerevan
Pierre Siracusa, Director of the Youth and Education Department at France TV, who recently visited Armenia, held a meeting with film and animation producers on April 9. The meeting, which took place at the Armenian Cinema Foundation, focused on investment programs and production secrets in films, TV series (both children’s and non-children’s), feature films, and documentaries.
Siracusa, who lives in a city near Paris with a large Armenian community, is very familiar with Armenians. However, as he mentioned, “I don’t yet speak Armenian, so I prefer to speak French.”
According to Siracusa, French public television channels have been leading for several years now.
“The influx of various digital channels has had a surprisingly positive impact on public television, while private television channels have suffered from digital. People expect a certain stability from public television; they trust the information it provides. The current trends in linear consumption, which are decreasing, are favorable for public channels, if they are able to develop digital platforms and offer digital content. We are convinced that the real value of France TV and other traditional television channels lies in linearity. People still need traditional channels, from which they expect specific programs. This is an advantage we have, and which streaming platforms lack,” he emphasized.
Pierre Siracusa also believes that platforms like Netflix and Amazon entered the scene quite aggressively. “They were also aggressive in terms of production. They came to France and sought talented people. After these platforms entered France, they were not interested in discussions with us. It was complete autonomy. Netflix reached out to us to present proposals and to have influence in the youth sector. We had bought several IPs imposed by the linear ones. The streaming platforms said they needed these linear channels to distribute their content. Netflix solved that problem with marketing investments,” said the France TV representative.
Today, France TV enjoys a high reputation and is a leader in terms of digital video views. Siracusa noted that a quarter of global consumption comes from animation, calling it special. "It is quite profitable for public television channels to have animation," he emphasized.
France TV finances fifty percent of French-produced animation, with the other fifty percent shared by five private players. “We play a very important role in the sector; we support it and regulate it. We allocate 35 million euros annually to animation, 4 million euros to cinema, and 31 million euros to television. Most of that money goes to children’s TV series aimed at children aged 5 to 10."
Siracusa arrived in Armenia at the special invitation of the “ReA” festival and in cooperation with France TV, with the support of the French Embassy in Armenia and the French Institute of Armenia.