Հայաստանի փոխվարչապետն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավարին
Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Իվա Պետրովային, ով ավարտում է գործունեությունը առաքելության ղեկավարի պաշտոնում: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ալեքսանդր Թիմանը, ով առաջիկայում ստանձնելու է ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարի պաշտոնը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ բարձր գնահատելով վերջին տարիներին հարկաբյուջետային կայունության ապահովման ուղղությամբ ԱՄՀ-ի հետ կառուցողական և արդյունավետ փոխգործակցությունը՝ Տիգրան Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել Իվա Պետրովային այս ուղղությամբ ներդրած ջանքերի համար և վստահություն հայտնել, որ Ալեքսանդր Թիմանի առաջնորդությամբ ձևավորված համագործակցությունը ևս կլինի շարունակական:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ մակրոտնտեսական քաղաքականությանը և տնտեսական վերջին զարգացումներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: ԱՄՀ պահուստային 5-րդ ծրագրի ներքո սահմանված միջոցառումների համատեքստում մանրամասն անդրադարձ է կատարվել սահմանված թիրախների ապահովման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին, այդ թվում՝ ֆինանսական ոլորտի, ներդրումային միջավայրի բարելավման, ինչպես նաև տնտեսական ակտիվության պահպանման տեսանկյունից այլ էական ուղղություններով ընթացիկ բարեփոխումներին:

Вице-премьер Тигран Хачатрян принял главу миссии МВФ в Армении
Вице-премьер Тигран Хачатрян принял главу миссии Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Иву Петрову, которая завершает свою деятельность на этом посту. На встрече присутствовал также Александр Тиман, который вступит в должность главы миссии Международного валютного фонда в Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, высоко оценив конструктивное и эффективное сотрудничество с МВФ за последние годы по обеспечению фискальной стабильности, Тигран Хачатрян поблагодарил Иву Петрову за ее усилия в этом направлении и выразил уверенность, что сотрудничество с миссией под руководством г-на Тимана также будет продолжительным.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся макроэкономической политики Республики Армения и последних экономических развитий. В контексте мероприятий в рамках 5-й резервной программы МВФ были подробно затронуты работы по обеспечению достижения поставленных целей, в том числе текущие реформы по улучшению финансового сектора, инвестиционного климата, а также по другим значимым с точки зрения поддержания экономической активности направлениям.