ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացի հետ կապված գործողությունների ծրագիրը Հայաստանին կներկայացվի հունիսին
Հայաստանի համար ԵՄ մուտքի արտոնագրի (վիզաների)  ազատականացման գործընթացն ակտիվ փուլում է։ Մեկնարկել է եվրոպական փորձագիտական առաքելության երկրորդ այցը Հայաստան։ Առաջին այցը տեղի էր ունեցել ընթացիկ տարվա փետրվարի 10-ին։ Երկրորդ այցը մեկնարկում է ապրիլի 7-ից և տևելու է 5 աշխատանքային օր։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր այցից հետո պատրաստվում է զեկույց։
«Այս այցերից հետո, ընդհանուր առմամբ, ունենալու ենք երկու զեկույց։ Դրանց  հետ կապված մենք առաջարկներ ներկայացնելու, շտկումներ կատարելու հնարավորություն ենք ունենալու։ Մինչև հունիս արդեն կմշակվի բուն գործողությունների ծրագիրը, որն այլևս բանակցելի փաստաթուղթ չի լինելու։ Որքան էլ այլ երկրների փորձով մենք պատկերացնում ենք, թե այնտեղ ինչ է գրված լինելու, ամեն դեպքում, երբ փաստաթուղթը կունենանք, ըստ սահմանված թիրախների կկարողանանք ավելի կոնկրետ կանխատեսումներ անել, թե ինչ է պահանջվում։ Ասեմ, որ ամենաբարդ ենթակառուցվածքը, որը նաև նորություն էր Հայաստանի համար, կենսաչափական անձանգրի ներդրումն է, որի շուրջ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են»,-ասաց Նելլի Դավթյանը։
Ինչ վերաբերում է վիզաների ազատականացման հնարավոր ժամկետներին, ապա Նելլի Դավթյանը նշեց, որ դեռ վաղ է կոնկրետ ժամկետներ նշելը։ Հաշվի առնելով, որ Մոլդովայի դեպքում 4, Վրաստանի պարագայում 5 տարի է պահանջվել, ապա համանման ժամկետներ ակնկալվում է նաև Հայաստանի դեպքում։
2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին Հայաստան էր ժամանել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, եվրոպական կենսակերպի հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասը։ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպումից հետո կողմերը հանդես են եկել հայտարարություններով՝ ազդարարելով ԵՄ մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ազատականացման շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը:

План действий, связанный с процессом либерализации визового режима ЕС, будет представлен Армении в июне
Процесс либерализации визового режима ЕС для Армении находится в активной фазе. Начался второй визит европейской экспертной миссии в Армению.
Первый визит состоялся 10 февраля этого года. Второй визит начнется 7 апреля и продлится 5 рабочих дней. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-зале Арменпресс, начальник службы миграции и гражданства МВД РА Нелли Давтян заявила, что после каждого визита готовится отчет.
«После этих визитов в целом у нас будет два отчета. В связи с ними у нас будет возможность внести предложения и коррективы. К июню будет разработан реальный план действий, который уже не будет нуждаться в переговорах. Когда документ будет у нас, мы сможем сделать более конкретные прогнозы, что потребуется согласно поставленным целям. Самой сложной инфраструктурой, которая также была новой для Армении, является внедрение биометрической системы, над которой ведется работа», - сказала Нелли Давтян.
Что касается возможных сроков либерализации визового режима, Нелли Давтян отметила, что конкретные даты пока называть рано. Учитывая, что в случае с Молдовой это заняло 4 года, а в случае с Грузией - 5 лет, аналогичные сроки ожидаются и в случае с Арменией.
9 сентября 2024 года в Армению прибыла вице-президент Европейской комиссии, комиссар по вопросам европейского образа жизни Маргаритис Схинас. После встречи с вице-премьер-министром РА Мгером Григоряном стороны сделали заявления, в которых объявили об официальном начале переговоров по либерализации разрешений на въезд (виз) в ЕС.