ԱՄՆ Կոնգրեսում պատասխանատվություն են պահանջել հայության նկատմամբ իրագործված ցեղասպանությունների համար
ԱՄՆ Կոնգրեսում ապրիլի 2-ին անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության ամենամյա ոգեկոչման միջոցառումը: Վերջինիս մասնակից՝ Կոնգրեսի երկու կուսակցությունները ներկայացնող պաշտոնյաները, պահանջել են Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակում, տեղահանված արցախահայերի վերադարձի իրավունքի ապահովում, ինչպես նաև ԱՄՆ պատժամիջոցներ Ալիևի և Էրդողանի վարչակարգերի նկատմամբ՝ նրանց պատերազմական հանցագործությունների և ցեղասպանական էթնիկ զտումների համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից հայտնում են, որ ոգեկոչման միջոցառումը, որը կրում էր «Հետադարձ հայացք 2023 թվականի Արցախի ցեղասպանությանը․ Հայոց ցեղասպանության (1915-1923թթ․) հիշատակում» խորագիրը, տեղի է ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսի այցելուների կենտրոնի դահլիճում: Այն ներառում էր ազդեցիկ վկայություններ և քաղաքական պահանջներ՝ Թուրքիային և Ադրբեջանին, ցեղասպանական հանցագործությունների համար, պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ:
«Այս հանցագործությունը չավարտվեց 1915-ին՝ այն շարունակվում է մինչ օրս»,- միջոցառման ընթացքում հայտարարել է Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ Ջորջ Աղջայանը՝ կիսվելով ցեղասպանությունը վերապրած իր ընտանիքի անձնական պատմությամբ:
Նա պատմել է իր մեծ մորաքրոջ մասին, ով ականատես է եղել հոր գլխատմանը և վեց տարի անցկացրել է գերության մեջ՝ մինչև փրկվելը: Ապա, վերհիշել է 2020 թ․ իր այցը լԼՂ՝ պատերազմի ավարտից օրեր անց՝ նկարագրելով, թե ինչպես էր վախն ու կոտրվածությունն արտացոլված տեղահանված երեխաների հայացքներում՝ նույն զգացողությունը, որը տարիներ առաջ ունեցել էր իր տատիկը:
«Սրանք առանձին իրադարձություններ չեն, շաղկապված են իրար; Հայերն ընդամենը ցանկացել են ապրել խաղաղության մեջ, բայց այդ խաղաղությունը պետք է լինի արդար և կայուն: Որպես ամերիկահայեր՝ մենք պահանջում ենք գործողություններ»․- ընդգծել է նա՝
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի ու Ամերիկայի հայկական համագումարի աջակցությամբ: Այն, ըստ էության, հանդիսացավ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի Արևելյան և Արևմտյան շրջանների կողմից կազմակերպված երկօրյա ակտիվ քարոզչական աշխատանքների ավարտը, երբ ապրիլի 1-2-ին հարյուրավոր ակտիվիստներ հանդիպեցին իրենց սենատորների և կոնգրեսականների հետ՝ քննարկելու հայանպաստ օրենսդրական նախագծերը:
Միջոցառման ժամանակ ելույթ են ունեցել ԱՄՆ Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի տասներկու անդամներ, այդ թվում՝ սենատորներ Քորի Բուքերը (Նյու Ջերսի), Էնդի Քիմը (Նյու Ջերսի), Էդ Մարքին (Մասաչուսեթս) և Ադամ Շիֆը (Կալիֆորնիա), ինչպես նաև Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի հիմնադիր համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը (Նյու Ջերսի) և փոխնախագահ Բրեդ Շերմանը (Կալիֆորնիա): Նրանց կողքին ելույթ ունեցան նաև ներկայացուցիչներ Գեյբ Ամոն (Ռոդ Այլենդ), Հերբ Քոնավեյնը (Նյու Ջերսի), Ջիմ Կոստան (Կալիֆորնիա), Լորա Ֆրիդմանը (Կալիֆորնիա), Ջորջ Լաթիմերը (Նյու Յորք) և Ջիմ Մակգավերնը (Մասաչուսեթս):
«Կապիտոլիումի բլուրում անցկացվող այս ամենամյա միջոցառումը հիշեցում է՝ արդարությունը պահանջում է ոչ միայն հիշատակում, այլև գործողություններ: Ըստ այդմ՝ Հայ դատի հանձնախմբի ներկա առաջնահերթություններն են․
- Կասեցնել ԱՄՆ ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին
- Կիրառել «Մագնիցկու պատժամիջոցներ» ադրբեջանցի ռազմական հանցագործների նկատմամբ
- Ապահովել հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը
- Միջազգային պաշտպանության ներքո ապահովել Արցախի տեղահանված հայերի վերադարձի իրավունքը
- Պաշտպանել արդար և կայուն խաղաղությունը, որը մերժում է ուժի սպառնալիքները և երաշխավորում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը»,- նշված է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ;
Նաև նշվում է, որ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շարունակում է պահանջել պատասխանատվություն Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանական քաղաքականությունների համար և ԱՄՆ իշխանություններին կոչ է անում ձեռնարկել վճռական քայլեր՝ հակազդելու նրանց ոճրագործություններին;

В Конгрессе США звучали требования призвать к ответственности за геноциды, совершенные в отношении армян
2 апреля в Конгрессе США прошло ежегодное мероприятие, посвященное памяти жертв Геноцида армян. Участники, представители обеих партий Конгресса, потребовали немедленного освобождения Азербайджаном армянских военнопленных, обеспечения права на возвращение насильственно перемещенных арцахских армян, а также санкций США в отношении режимов Алиева и Эрдогана за их военные преступления и геноцидальные этнические чистки.
Как передает Арменпресс, в Центральном офисе “Ай Дата” Бюро АРФД сообщили, что памятное мероприятие под названием “Оглядываясь назад на Геноцид Арцаха 2023 года. Память о Геноциде армян (1915-1923) состоялось в Центре посетителей Конгресса США. На нем были представлены убедительные свидетельские показания и политические требования - привлечь Турцию и Азербайджан к ответственности за преступления геноцида.
“Это преступление не закончилось в 1915 году. Оно продолжается и сегодня”, - заявил Джордж Агджаян, президент Армянского национального комитета Америки, рассказав историю своей семьи, пережившей Геноцид армян.
Он рассказал о своей бабушке, которая стала свидетельницей обезглавливания своего отца и провела шесть лет в плену, прежде чем ее освободили. Затем он вспомнил 2020 год, свой визит в Нагорный Карабах через несколько дней после окончания войны, описав, как страх и сломленность отражались в глазах перемещенных детей - те же чувства, которые его бабушка испытывала много лет назад.
“Это не отдельные события, они взаимосвязаны. Армяне лишь хотели жить в мире, но этот мир должен быть справедливым и устойчивым. Как армяне Америки, мы требуем действий”, - подчеркнул он.
Мероприятие было организовано Комитетом по делам армян Конгресса США при поддержке Армянского национального комитета Америки и Армянской ассамблеи Америки. По сути, это стало кульминацией двух дней активной правозащитной деятельности, организованной Армянским национальным комитетом Восточного и Западного регионов Америки, когда 1-2 апреля сотни активистов встречались со своими сенаторами и конгрессменами, чтобы обсудить проармянское законодательство.
На мероприятии выступили двенадцать членов Сената и Палаты представителей США, в том числе сенаторы Кори Букер (демократ, Нью-Джерси), Энди Ким (демократ, Нью-Джерси), Эд Марки (демократ, Массачусетс) и Адам Шифф (демократ, Калифорния), а также сопредседатель-основатель Комитета по делам армян Конгресса Фрэнк Паллоне (демократ, Нью-Джерси) и вице-председатель Брэд Шерман (демократ, Калифорния). К ним присоединились представители Гейб Амон (демократ, Род-Айленд), Херб Конауэй (демократ, Нью-Джерси), Джим Коста (демократ, Калифорния), Лора Фридман (демократ, Калифорния), Джордж Латимер (демократ, Нью-Йорк) и Джим Макговерн (демократ, Массачусетс).
“Это ежегодное мероприятие на Капитолийском холме является напоминанием о том, что справедливость требует не только памяти, но и действий. Соответственно, нынешними приоритетами Армянского национального комитета являются:
Прекращение военной помощи США Азербайджану
Применение Санкций Магнитского к азербайджанским военным преступникам
Освобождение армянских военнопленных
Обеспечение права на возвращение перемещенных армян Арцаха, находящихся под международной защитой
“Защитить справедливый и стабильный мир, отвергающий угрозы применения силы и гарантирующий суверенитет Армении”, - говорится в заявлении, распространенном Центральным офисом “Ай Дата” Бюро АРФД.
Также отмечается, что Армянский национальный комитет Америки продолжает требовать ответственности за геноцидальную политику, проводимую Турцией и Азербайджаном, и призывает власти США предпринять решительные шаги для противодействия их преступлениям.