Գերմանահայկական հիմնադրամը Հայաստանում իրականացնում է ԿԲ-ի վարկային կարևոր ծրագրերը՝ աջակցելով հիմնականում ՓՄՁ-ներին
Գերմանահայկական հիմնադրամը Հայաստանում իրականացնում է ԿԲ-ի վարկային կարևոր ծրագրերը և գործընկեր ֆինանսական կազմակերպությունների հետ աշխատում հիմնականում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ասպարեզում։ Մասնավորապես, կարևոր նախաձեռնություններ են իրականացվել էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում՝ ծածկելով ամբողջ բիզնես բնագավառը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց Գերմանահայկական հիմնադրամի գործընկեր ֆինանսական կազմակերպությունների աուդիտի բաժնի ղեկավար Արսեն Եղիկյանը, որը մասնակցում էր Արագածոտնի մարզում Հայաստանի բանկերի միության կողմից կազմակերպված «Փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման հնարավորություններն ու հեռանկարները» համաժողովին։
Եղիկյանը տեղեկացրեց, որ հայկական կողմը պարբերաբար ստանում է գումարներ դոնորներից՝ KFW բանկից, Համաշխարհային բանկից, Եվրոպական ներդրումային բանկից, Ասիական բանկից։ Վարկառուները ստանում են գումար, ինչին հաջորղում է վերաֆինանսավորումը գերմանահայկական հիմնադրամի կողմից։ Առաջին մեծածավալ վարկը ձեռներեցության համար տրամադրվել է 2006 թվականին։ Վերջերս նշվեց հիմնադրամի գործունեության 25-ամյակը։ Ծրագրերը կլինեն շարունակական։
«Գերմանացիները ներդրել էին սույն ծրագիրը՝ զարգացնելու ՓՄՁ-ների գործունեության բնագավառը, ինչը վստահաբար ստացվել է։ Ամեն անգամ, երբ մեր գործընկերները Գերմանիայից ժամանում են Հայաստան, իրենց գոհունակությունն են հայտնում հայկական կողմին։ Այն, ինչ իրականացվում է Եվրոպայում, հաջողությամբ պրոյեկտվում է նաև Հայաստանում։ Բանկերը կրթվում են, և մեր բանկային համակարգը շարունակում է գործել միջազգային չափանիշներին համապատասխան՝ ունենալով բավականին բարձր մակարդակ։ Դրանում կա նաև մեր լուման, որովհետև մենք կրթում ենք բանկերին և բացի ֆինանսավորելուց, առաջ ենք շարժվում՝ իրականացնելով համատեղ ծրագրեր։ Մեզ տրվում են նոր գումարներ, որոնք միանգամից ներդրվում են տնտեսության մեջ՝ նպաստելով մեր երկրի զարգացմանը»,-նշեց Եղիկյանը։

Германо-армянский фонд реализует важные кредитные программы Центрального банка Армении, поддерживая в основном МСП
Германо-армянский фонд реализует в Армении важные кредитные программы Центрального банка, работая с партнерскими финансовыми организациями в основном в сфере малого и среднего предпринимательства. В частности, важные инициативы были реализованы в энергетике, сельском хозяйстве, туризме и других секторах бизнеса.
Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал руководитель отдела аудита партнерских финансовых организаций Германо-армянского фонда Арсен Егикян, участник конференции “Возможности и перспективы финансирования малого и среднего предпринимательства”, организованной Союзом банков Армении в Арагацотнской области.
Егикян сообщил, что армянская сторона регулярно получает средства от доноров: банка KFW, Всемирного банка, Европейского инвестиционного банка, Азиатского банка. Заемщики получают деньги, которые дополняются рефинансированием из Германо-армянского фонда. Первый крупный кредит на предпринимательство был предоставлен в 2006 году. Недавно было отмечено 25-летие деятельности фонда. Программы будут продолжены и в будущем.
“Немцы инвестировали в эту программу для развития сектора МСП, и это, безусловно, сработало. Каждый раз, когда наши коллеги из Германии приезжают в Армению, они выражают армянской стороне свое удовлетворение. То, что реализуется в Европе, успешно проецируется и в Армении. Банки обучаются, и наша банковская система продолжает работать в соответствии с международными стандартами, на достаточно высоком уровне. Мы также можем сыграть в этом свою роль, поскольку обучаем банки и, помимо финансирования, мы продвигаемся вперед, реализуя совместные проекты. Нам дают финансы, которые сразу же вкладываются в экономику, способствуя развитию нашей страны”, - отметил Егикян.