Հայաստանում անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ. ՄԻՊ-ն արտահերթ զեկույց է հրապարակել
Մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման արդյունքներն արձանագրում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունում անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնց լուծմանն ուղղված արդյունավետ մեխանիզմները բացակայում են։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը։
486968997_983345447317721_3269340723798131957_n.jpg
Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը և միջոցառումների ձեռնարկման անհրաժեշտությունը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է «Անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետությունում առկա համակարգային խնդիրների վերաբերյալ» վերտառությամբ արտահերթ զեկույցը։
Այն ընդգրկում է Պաշտպանի՝ 2024 թվականի ընթացքում իրականացրած մշտադիտարկման արդյունքները, արձանագրված խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խիստ կարևորում է, որ պետությունը ձեռնարկի անհետաձգելի միջոցառումներ՝ երաշխավորելու յուրաքանչյուր անձի՝ միջազգային և ներպետական իրավական չափորոշիչներին համապատասխան անձնական տվյալների պաշտպանության իրացումը։

В сфере защиты персональных данных в Армении наличествует ряд проблем. Омбудсмен опубликовал внеочередной отчет
Результаты мониторинга Защитника прав человека показывают, что в Республике Армения существует ряд проблем в сфере защиты персональных данных, эффективные механизмы для решения которых отсутствуют.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает аппарат Защитника прав человека Республики Армения.
Учитывая важность проблемы и необходимость принятия мер, Защитник прав человека опубликовал внеочередной доклад под названием «О системных проблемах в сфере защиты персональных данных в Республике Армения».
Он охватывает результаты мониторинга, проведенного Омбудсменом в течение 2024 года, зафиксированные проблемы и рекомендации, направленные на их решение.
Защитник прав человека придает большое значение тому, чтобы государство принимало неотложные меры для обеспечения защиты персональных данных каждого человека в соответствии с международными и внутригосударственными правовыми стандартами.