Ադրբեջանում գտնվող պատմական հուշարձանների անմխիթար վիճակը
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը ներկայացնում է հետաքննական հոդված, որտեղ անդրադառնում է Ադրբեջանին, որը չի պահպանել իր պատմամշակութային ժառանգությունը, սակայն մեղադրում է հայկական կողմին ԼՂ տարածքում գտնվող մուսուլմանական հուշարձանները վանդալիզմի ենթարկելու մեջ։
«Ադրբեջանը, որ երբևէ աչքի չի ընկել իր պատմամշակութային արժեքների պահպանությամբ, շարունակում է հայկական կողմին մեղադրել Արցախի տարածքում գտնվող մուսուլմանական մշակութային հուշարձանները վանդալիզմի ենթարկելու մեջ։ Հարկ է նշել, որ մուսուլմանական մշակույթին պատկանող այդ հուշարձանները բացառապես կապ չունեն «ադրբեջանական մշակույթի» հետ։ Ավելին՝ բազմաթիվ պատմական հուշարձաններ և մշակութային կոթողներ, անգամ` մուսուլմանական սրբավայրեր ու մզկիթներ, Ադրբեջանում այսօր վերածվել են աղբանոցների կամ անասնագոմերի։ Մոնղոլական ժամանակաշրջանի, Շիրվանշահերի մշակույթին պատկանող արժեքներն այսօր կանգնած են վերացման վտանգի առջև:
Օրինակ՝ Սեֆյանների ժամանակաշրջանին պատկանող Շահ Սուլթան Հուսեյնի մզկիթը, որը գտնվում է Ադրբեջանի Նովխանի գյուղում, վերածված է աղբավայրի։ Իրանական մշակութային ժառանգություն հանդիսացող շիական մզկիթի նկատմամբ ադրբեջանական նման վերաբերմունքը կոշտ արձագանքի է արժանացել իրանական տեղեկատվական կայքերում։ Մզկիթի անմխիթար վիճակի մասին ահազանգել է նաև ադրբեջանցի պատմաբան Զաուր Ալիևը: Ըստ նրա՝ անգամ ցուցանակ տեղադրված չէ, որը կփաստի հուշարձանի՝ պետության կողմից պահպանված լինելը. միայն տեղացիների պատրաստած «Շահ սուլթան Հուսեյնի մզկիթ» վերտառությամբ գրությունն է։ «Կրոնական հուշարձանի ներսը վերածվել է աղբանոցի, որտեղ նետում են անգամ սատկած կենդանիների լեշեր»,- նշել է Զաուր Ալիևը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է հոդվածի մեջ:
Հոդվածում բերված հաջորդ օրինակը Բաքվի Սաբունչուի շրջանում Մաշթաղա ավանում գտնվող 17-18-րդ դարերով թվագրվող արևելյան հայտնի համամն է, որն ամբողջությամբ վերածված է աղբանոցի: Մշակութային այս ժառանգությունը հայտնի է նաև «Ավազի համամ» անունով: Ապշերոնի գրեթե բոլոր գյուղերում գոյություն ունեն նմանօրինակ համամներ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը գտնվում է կիսաքանդ և ավերված վիճակում։
«Նույնպիսի անմխիթար վիճակում է Սումգայիթ քաղաքի Ջորաթ ավանի տարածքում գտնվող պատմական «Հաջը Մաջիդ» համամը, որը բնակչության շրջանում հայտնի է «Հին համամ» անունով։ Այն 15-16-րդ դարերի շինություն է, պատկանում է Շիրվանշահերի դարաշրջանին։ Բնակիչների խոսքերով՝ պատմական հուշարձանի՝ աղբավայրի վերածվելու հիմնական պատճառը պատասխանատու կառույցների անտարբեր վերաբերմունքն է: Պետք է փաստել, որ Հաջը Մաջիդ համամը վերջին անգամ վերանորոգվել է 1985 թվականին և գործել է մինչև 1988 թվականը: Պատմական այս հուշարձանն այժմ կանգնած է վերացման վտանգի առջև:
Հնագույն մեկ այլ հուշարձանի տարածք ադրբեջանցիների կողմից աղբավայրի է վերածվել Աղսու քաղաքում: Տեղում պեղումներ կատարած հնագետ Ֆարիզ Խալիլլին նշել է, որ հնագիտական աշխատանքների ավարտից հետո հուշարձանի մի մասը ոչնչացվել է տարածքում ճանապարհի կառուցապատման աշխատանքների պատճառով: Ադրբեջանցի բնակչությունն էլ, իր հերթին, հուշարձանի տարածքը վերածել է աղբավայրի: Հնագետի խոսքով՝ տարածքում թափված աղբը պատմական հուշարձանների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում է»,- ասված է հիմնադրամի հոդվածում:
Պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացումից բացի՝ Ադրբեջանում վանդալիզմի են ենթարկվում նաև սրբավայրեր, ուխտատեղիներ: Այսպես՝ դեռևս 2016 թվականին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի սահմանին գտնվող Յալամա ավանում անհայտ անձինք երկու ուխտատեղի են այրել: Ադրբեջանցիների կողմից նույն ճակատագրին են արժանացել Խանոբա, այնուհետև՝ Մոլլա Ահմադ սրբավայրերը:
Հրապարակման մեջ ընդգծվում է, որ մշակութային հուշարձանների հանդեպ կատարվող վանդալիզմը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի քաղաքականության անբաժանելի մասը: Հարկ է նշել, որ ոչնչացվում են տարբեր ժամանակաշրջաններին պատկանող և ադրբեջանցիների հետ որևէ աղերս չունեցող մշակութային կոթողները։
«Բաքուն նպատակաուղղված նույն քաղաքականությունն վարում է ոչ միայն բռնազավթված Արցախում՝ ջնջելով հայկական հետքն ու վերացնելով քրիստոնեական եկեղեցիները, այլև՝ հենց Ադրբեջանի տարածքում։ Ասվածի ապացույցը Զաքաթալայի շրջանի հնագույն կիսավեր եկեղեցին է, որը, թեև գտնվում է պետության պաշտպանության ներքո, սակայն ենթարկված է վանդալիզմի։
Այսպիսով՝ ադրբեջանական կողմն անգամ քաղաքակրթությանն է պատերազմ հայտարարել՝ ոչնչացնելով իր տարածքում գտնվող տարբեր ժամանակաշրջաններին ու ժողովուրդներին պատկանող մշակութային արժեքները։ Այս ամենի մասին փաստում են հենց իրենք՝ ադրբեջանցիները՝ սոցիալական ցանցերի էջերում կատարելով նմանատիպ գրառումներ. «Վանդալիզմ Ադրբեջանում. հայերին մեղադրել պետք չէ, քանի որ ինքներս ենք ոչնչացնում մեր պատմական հուշարձանները»»,- եզրափակվում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հոդվածը:

Плачевное состояние исторических памятников в Азербайджане
Научно-аналитический фонд «Гегард» представляет статью-расследование, в которой приводятся факты о том, как Азербайджан, не сохраняющий свои историко-культурные ценностей, продолжает обвинять армянскую сторону в вандализме по отношению к мусульманским памятникам культуры в Арцахе.
«Азербайджан, который никогда не отличался заботой о сохранении своих историко-культурных ценностей, продолжает обвинять армянскую сторону в вандализме по отношению к мусульманским памятникам культуры в Арцахе. Стоит отметить, что эти памятники не имеют никакого отношения к «азербайджанской культуре». Более того, многие исторические и культурные объекты, включая мусульманские святыни и мечети, в самом Азербайджане сегодня превратились в свалки или в хлев. Культурные ценности монгольского периода и эпохи Ширваншахов находятся под угрозой уничтожения.
Например, мечеть Шах Султан Гусейн, относящаяся к периоду Сефевидов и расположенная в азербайджанском селе Навханы, превратилась в свалку. Такое отношение к шиитской святыне, являющейся частью иранского культурного наследия, вызвало резкую реакцию на иранских информационных сайтах. О неутешительном состоянии мечети высказался также азербайджанский историк Заур Алиев. По словам историка, на месте отсутствует даже табличка, свидетельствующая о государственной охране памятника. Единственное, что там установлено, — надпись, сделанная местными жителями: «Шах Султан Гусейн». «Внутри религиозного памятника – свалка, куда выбрасывают даже трупы мертвых животных», - отметил Заур Алиев», - отмечается в публикации, передает Арменпресс.
Следующий пример, приведенный в статье, — знаменитый хаммам XVII-XVIII веков в Маштаге в Баку. Это культурное наследие также известно как «Песочный Хаммам». Практически во всех деревнях Апшерона есть такие хаммамы, причем большинство из них находятся в полуразрушенном и запущенном состоянии.
«В таком же неутешительном состоянии находится хамам «Хаджи Маджид», расположенный на территории сумгаитского поселка Джорат города Сумгаит. Хамам известен среди населения под названием «старый хамам». Это строение XV-XVI веков относится к эпохе Ширваншахов. По словам местных жителей, главная причина превращения хамама в свалку — равнодушие ответственных структур. Надо отметить, что хамам Хаджи Маджид в последний раз был отремонтирован в 1985 году и действовал до 1988 года. Этот исторический памятник сегодня стоит перед угрозой уничтожения.
Азербайджанцы превратили в свалку еще один памятник в городе Агсу. Археолог Фариз Халилли, который проводил раскопки на этом месте, отметил, что после завершения археологических работ часть памятника была уничтожена вследствие дорожных строительных работ на этой территории. Азербайджанское население в свою очередь превратило территорию памятника в свалку. По словам археолога, мусор на территории памятника является выражением неуважения по отношению к историческим памятникам», - говорится в статье Фонда.
Помимо уничтожения историко-культурных памятников, в Азербайджане вандализму подвергаются также святилища и места паломничества. Еще в 2016 году неизвестные лица сожгли два святилища в поселка Ялама, который находится на границе Азербайджана с Россией. Той же участи подверглись святилища Ханоба и Молла Ахмад.
В публикации подчеркивается, что вандализм по отношению к культурным памятникам продолжается оставаться неотъемлемой частью азербайджанской политики. Надо отметить, что уничтожаются культурные памятники, которые относятся к разным историческим периодам и не имеют никакой связи с азербайджанцами.
«Баку целенаправленно проводит подобную политику не только в оккупированном Арцахе, стирая армянский след и уничтожая христианские церкви, но и на территории самого Азербайджана. Доказательством тому служит древняя полуразрушенная церковь в Загатальском районе, которая, несмотря на статус охраняемого памятника, продолжает подвергаться вандализму.
Из вышесказанного следует, что азербайджанская сторона объявила цивилизационную войну и уничтожает находящиеся на ее территории культурные ценности всех исторических периодов и народов. Об этом свидетельствуют сами азербайджанцы в своих записях в социальных сетях: «Вандализм в Азербайджане: не надо обвинять армян, так как мы сами уничтожаем наши исторические памятники», - говорится в заключении публикации научно-аналитического фонда «Гегард».