ԱՀԿ-ն անհապաղ գործելու կոչ է արել Եվրոպական տարածաշրջանում երեխաների շրջանում տուբերկուլյոզի դեպքերի 10% աճի ֆոնին
Առողջապահության համաշախարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) եվրոպական տարածաշրջանում երեխաների շրջանում տուբերկուլյոզի դեպքերի թիվը 2023 թվականին աճել է 10%-ով։ Ըստ ԱՀԿ-ի՝ սա ցույց է տալիս հիվանդության շարունակական փոխանցումը և անհապաղ միջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը՝ հիվանդության տարածումը կանխելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
ԱՀԿ-ի եվրոպական տարածաշրջանում, որն ընդգրկում է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի 53 երկիր, 2023 թվականին 15 տարեկանից ցածր երեխաների շրջանում գրանցվել է տուբերկուլյոզի ավելի քան 7500 դեպք, ինչը գրեթե 650-ով ավելի է 2022 թվականի համեմատությամբ։
Ըստ ԱՀԿ-ի և Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկողության եվրոպական կենտրոնի համատեղ զեկույցի՝ 15 տարեկանից ցածր երեխաներին բաժին է ընկել Եվրոպական միության տուբերկուլյոզի դեպքերի 4,3%-ը։ Սա ցույց է տալիս այս տարիքային խմբում դեպքերի աճ արդեն երրորդ տարին անընդմեջ։
ԱՀԿ-ն նախկինում նախազգուշացրել է, որ համաշխարհային դոնորների կողմից ֆինանսավորման կրճատումը կարող է վատ անդրադառնալ ցածր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներում տուբերկուլյոզի վերահսկողության ոլորտում ձեռք բերված առաջընթացի վրա։
Տուբերկուլյոզն աշխարհում մահվան հիմնական պատճառների տասնյակում է գտնվում։ Դա մահացու բակտերիալ վարակ է, որը հիմնականում ազդում է թոքերի վրա և տարածվում հազի ու փռշտոցի միջոցով։

WHO calls for immediate action as report shows 10% rise in child TB infections in European region
Tuberculosis (TB) infections among children in the European region rose 10% in 2023, indicating ongoing transmission and the need for immediate public health measures to control the spread, Reuters reported citing the World Health Organization.
WHO's European region, which comprises 53 countries in Europe and Central Asia, reported more than 7,500 cases among children under 15 years of age in 2023, an increase of over 650 cases compared to 2022, according to Reuters.
"The worrying rise in children with TB serves as a reminder that progress against this preventable and curable disease remains fragile," said Hans Henri Kluge, WHO's Regional Director for Europe, according to Reuters.
Askar Yedilbayev, regional TB advisor for WHO's European region, said that a rise in overall cases might indicate improved diagnoses. However, it could also result from increased cross-border movement due to the Russia-Ukraine war, the two countries with the highest disease burden in the region.
Children under 15 years of age made up 4.3% of all TB cases in the European Union, a joint report by the WHO and the European Centre for Disease Prevention and Control showed.
This shows an increase in cases in this age group for the third consecutive year, which Yedilbayev said was a "worrisome scenario".
TB, among the top 10 causes of death worldwide, is a potentially fatal bacterial infection that mainly affects the lungs and spreads through coughing or sneezing.